Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-10-2016, 09:56 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
Noh, nu-i bai...
Nimeni nu te priveste cu superioritate, si noi am fost noi, si am crezut ca si tine, dar in timp invwti caentalitatea Americana e diferita de cea Europeana.Am spus DIFERITA, nu mai buna orimai rea.
PRIVACY e extrem de importanta, e respectata. Unii's pierd jobul ca au incalcat some bondries. Asta'i una la mina, de asta POE nu acceseaza fisierle alea inde gasesti ce'm mincat luna trecuta, pe ce drumuri am umblat, ca de', eazy-pass ma da de gol, oredical records.
Pe de slta parte e un vontinuu razboi intre agentiile governmentale, si crede'ma, nu comunica.
Un alt lucru ar fi vechimea hardware. Believe or not, multe departamente au calculatoare preistorice.
Si cum tu esti IT, desigur realizezi ca daca POE nu are software adequate,nu face nimic.
Si nu in ultimul rind, sint instruiti to let it go, even if you see something.
Ar mai fi multe de spus, dar fieacea invata pe pielea lui. Smile
Reply With Quote
Old 06-11-2016, 03:10 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Nimeni nu te priveste cu superioritate, si noi am fost noi, si am crezut ca si tine, dar in timp i...
Sa stii ca nu m-am suparat si indiferent de opiniile pe care le avem si raspunsurile in doi sau mai multi peri, respectul meu pentru tot ce faceti cu acest forum ramane neschimbat. Revenind la subiect, nici nu imi imaginam ca te trackuie cineva cu tot ce faci, ce mananci, sau cu cine te intalnesti la o cafea. Dar criminal records si multe alte public records sunt mult mai la indemana decat crezi. Google dupa criminal or public records si vei gasi suficiente siteuri care iti vor da ca preview o gramada de informatii despre tine, relatives sau doar cunostinte (unele m-au plasat cu precizie pe harta - pretty scary!), iar pentru niste sume derizorii poti afla absolut toate public records despre persoana respectiva in no time. Tot ce am contestat eu e ca in cele cateva minute cat dai interviul, ofiterul nu ar avea timp sa afle informatiile astea, dar ramane ca tot n-am inteles eu. Recunosc ca nu stiu mare lucru despre ce au ei in dotare si cum opereaza, dar ma gandesc ca lucreaza totusi cu baze de date pentru a-ti stoca picture & finger prints, nu pot sa aiba gioarse antice, iar pana la urma nici nu le trebuie neaparat computere superperformante. Apoi un background check iti pot face din momentul in care completezi APIS information, iar ofiterul de la POE poate avea deja un raport despre tine.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 06-11-2016, 10:48 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
In ziua de azi poti accesa informatii dintr-un volum mare de date in no time, si nici macar nu trebuie sa ai baza de date langa tine, deci invocarea timpului de a cauta dupa records nu sta in picioare. Ca sa-ti dau un simplu exemplu, aplicatiile la care lucrez eu acceseaza o baza de date cu cateva mii de tabele, majoritatea dintre ele avand cateva zeci de billions of records. Procesarea acestor date (si nu vorbesc despre o simpla cautare, aplicatiile sunt cu mult mai complexe) in mai mult de 10 secunde e considerata slow. Tu ai poate mai mult insights, dar eu am dubii serioase ca au baze de date separate cu fapte grave, din simplul motiv ca e mult mai greu de intretinut baze de date diferite, pe cand o baza de date distribuita iti ofera si acces rapid si niveluri de securitate pentru diferiti users. Btw, criminal records din linkul lui dmstangu cred ca sunt si publice, nu cred ca iti trebuie vreun nivel de securitate sa le accesezi, dar probabil exista si informatii la care au acces doar ofiterii POE.
Linkul e de pe pagina oficiala cbp.gov unde sunt date doar cateva linii generale dupa care sa te ghidezi cu ce produse poti sa aduci in US si apoi face trimitere la linkul asta pentru o lista completa. Acum nu stiu de ce amesteci tequila cu jelly si branza, ce ai patit tu nu are nicio legatura cu produsele acceptate in US, pe tine te-au suspectat ca vrei sa faci vreo bomba pe avion nu avea nicio treaba cu vama. Oricum foarte urat din partea lor, si daca ar fi gasit Tabasco, sau eu stiu ce altceva te puneau sa gusti? Daca produsul respectiv nu era comestibil cum il verificau?
in mare ai dreptate cu baze de date locale sau distribuite.
depinde si de ce aplicatii folosesti.

dar precum stii bine problema e atunci cand trebuie sa interconectezi mai multe aplicatii si sisteme. aka concret cum comunica aplicatiile intre ele. aici e marea buba ca sunt dezvoltate cu tehnologii diferite folosesc protocoale diferite samd.

ofiterii aceia au access la sisteme multiple de aia le ia ceva timp sa culeaga toate informatiile de la diverse agentii incl alea de informatii
inutil sa spun ca sistemele sunt interconectate cu altele din alte tari evident respectand cadrul legal.
cred ca da au access si la criminal record si chiar datele de la DMV in US din alte tari depinde de protocoalele incheiate cu celelalte alte tari.
din cate stiu stocheaza si datele biometrice si in mare au access la mai multe informatii decat iti poti imagina

uneori au nevoie sa dea si ceva telefoane lucru care se face behind the scene.
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 04:17 PM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by AdrianT View Post
dar precum stii bine problema e atunci cand trebuie sa interconectezi mai multe aplicatii si sisteme. aka concret cum comunica aplicatiile intre ele. aici e marea buba ca sunt dezvoltate cu tehnologii diferite folosesc protocoale diferite samd.
Stiu, m-am lovit si eu de asta, dar solutii tehnice punctuale pentru astfel de probleme se gasesc. Pana la urma se pot scrie interfete de comunicare intre orice fel de sisteme. Solutia nu e mereu la indemana si asta se traduce uneori in costuri ridicate, dar e ca la masini: cand ajungi sa bagi prea multi bani intr-o masina care nu iti mai satisface nevoile iti iei alta noua. Este mult software si tehnologii vechi in administratie in general, si ca sa pastrez anologia cu masinile, uneori trecerea e ca de la caruta la tesla. Deh, pe aici e mai mult respect pentru banul public si nu da nimeni cu banul in firme abonate cu care partidul sa faca barabara profitul. (expresia asta cred ca era in vocabularul oricarui bisnitar de dambovita). Nu zic eu ca astia or fi spuma laptelui, dar nici nu se fura ca-n codru. Dar pana la urma, pentru noi asta nu inseamna decat ca avem suficient de lucru pana la pensie.
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 05:28 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
...Deh, pe aici e mai mult respect pentru banul public si nu da nimeni cu banul in firme abonate cu care partidul sa faca barabara profitul. ...
sfântă naivitate...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 06:29 PM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
sfântă naivitate...
... zise filozoful eretic arzand pe rug.
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 06:40 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
... zise filozoful eretic arzand pe rug.
zise doar ca să se bage în seamă...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 08:38 PM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Stiu, m-am lovit si eu de asta, dar solutii tehnice punctuale pentru astfel de probleme se gasesc. Pana la urma se pot scrie interfete de comunicare intre orice fel de sisteme. Solutia nu e mereu la indemana si asta se traduce uneori in costuri ridicate, dar e ca la masini: cand ajungi sa bagi prea multi bani intr-o masina care nu iti mai satisface nevoile iti iei alta noua. Este mult software si tehnologii vechi in administratie in general, si ca sa pastrez anologia cu masinile, uneori trecerea e ca de la caruta la tesla. Deh, pe aici e mai mult respect pentru banul public si nu da nimeni cu banul in firme abonate cu care partidul sa faca barabara profitul. (expresia asta cred ca era in vocabularul oricarui bisnitar de dambovita). Nu zic eu ca astia or fi spuma laptelui, dar nici nu se fura ca-n codru. Dar pana la urma, pentru noi asta nu inseamna decat ca avem suficient de lucru pana la pensie.
pai softurile sunt dezvoltate de agentii diferite, sistemele sunt intretinute de agentii diferite nu exista un standard pentru tehnologii agentiile de regula folosesc tehnoogii multiple.
e ca si cum ar fi 2 companii comerciale diferite care e fiecare cu bucataria lor. sa ai pretentia sa fie lucrurile perfecte nu e posibil caci fiecare are bugetul ei, modul ei de a dezvolta sisteme, proceduri diferite, reguli diferite deci nu le poti cere sa faca toti la fel. sunt agentii autonome.

pe de alta parte nu e simplu sa upgradeze sistemele depinde si de ce bugete dispun si lucrurile nu se pot face peste noapte.

repet daca se asteapta mult nu inseamna ca sunt problemele cu sistemel poate se fac verificari suplimentare de care nu se stie.
Si apoi nu toate datele sunt impartite intre agentii depinde la fel de protocoale.

nu poti avea pretentia ca tu de ex lucrand la google cere altui gigant de ex facebook sa se muleze dupa nevoile si sistemele tale. lucrurile astea se reglementeaza f strict ce se imparte si cum ce fel de date si care sunt regulile cine le poate accesa si in ce conditii.
agentiile sunt descentralizate si e f bine ca este asa. .
Reply With Quote
Old 06-12-2016, 08:52 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Ar mai fi si Privacy Act, si daca agentul are acces la date, ori ca sa aiba acces are nevoie de aprobare, ori doar superiorul lui poate accesa, sa atunci mai bine nu se baga. In general agentiile guvernamentale sint "guvernate" de tot soiul de reglementari care de care mai idioate. Ca sa nu spun ca de multe ori utilajele cu care lucreaza nici macar nu's performante.
Doar daca nenea nostru n'a fost atit de arogant si mojic, dw si'a cautat'o cu luminarea.
Reply With Quote
Old 06-13-2016, 04:17 AM
Profesor
Forumo-dependent

Guys, va mai spun o data ca poate n-ati fost pe faza: criminal records, court records, driving records sunt public records. What privacy? Ce aprobari? Datele astea sunt accesibile oricui. Mai mult, sunt doar la un click distanta de pe orice gioarsa de computer, smart phone, pad etc. conectat la internet. Sunt siteuri ale unor firme care va fac background check si va dau aceste date in no time contra unor sume derizorii. Nu vreau sa le pun aici ca va cer bani si nu vreau sa le fac reclama, dar cu un google ma puteti verifica usor ca nu sunt nici nebun si nici nu vorbesc despre tari straine. Deci despre ce probleme si utilaje vorbim? Welcome to America 2016!
Despre prim-penal, doar el stie ce o fi facut, dar cel mai probabil scenariu e ca si-o luat tickets (unul sau mai multe) pentru traffic incidents, nu le-o fi platit si nici nu s-o prezentat in court, iar pentru asta dupa un timp i s-a emis warrant. Cand a ajuns pe aeroport cu alta ocazie si i-au facut background check, l-au si umflat.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules