Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-26-2015, 11:28 AM
ravaell ravaell is offline
Junior Member
Bobocel

Default Dilema.. Ajutor?

In primul rand, Salut, sunt nou pe forum. Ma numesc Adrian si am 20 de ani.

O sa trec direct la subiect. Vreau sa emigrez in Statele Unite, mai exact California. Ideea e ca nu stiu exact pentru ce viza sa aplic si pentru ce visa as fi eligibil.

Am o garsoniera si doua terenuri micute in Romania. Scoala am terminat-o, cu bacalaureatul luat. Engleza sunt avansat pot sa dau IELTS-ul sau TOEFL-ul.

Nu sunt insurat, nu am foarte multi bani, [in jur de 10 mii de dolari].

Dupa cum am zis si in prima fraza as vrea sa EMIGREZ si sa ma mai intorc in tara doar la ocazii speciale. Garsoniera pot s-o inchiriez pentru 120-130 de dolari pe luna.

Auzisem de o viza alien, pentru cei cu abilitati speciale. Eu sunt cantaret, stiu chitara, pian si voce. Din pacate, diplome nu am. [traiesc intr-un orasel mic]
Cu oferta de munca nu as vrea sa ma duc. As vrea sa incep de la zero, sa-mi gasesc eu calea.

Am inteles ca ar mai fi o viza pe baza religiei. Dar nu prea inteleg cine mai exact este eligibil pentru viza si ce dovezi trebuie sa aduca in cazul asta.
Reply With Quote
Old 06-26-2015, 01:37 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

din păcate, nu poți emigra doar pentru că vrei...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-26-2015, 03:02 PM
Junior Member
Bobocel

Asa e. Eu am intrebat ce optiuni am.. pentru ce vize sunt eligbil in conditiile in care imi doresc sa muncesc si sa traiesc acolo dar fara sa ma duc cu oferta de munca.

Si daca stie cineva va rog, de pe forum cum au emigrat atatia romani in anii 90-2000 pe baza religiei si din cate inteleg si vad inca mai emigreaza.
Reply With Quote
Old 06-26-2015, 03:22 PM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

Poftim: http://travel.state.gov/content/visa...immigrate.html
Old 06-26-2015, 03:46 PM
Junior Member
Bobocel

Mersi pentru link. Din ce am citit aici. http://travel.state.gov/content/visa...tml#qualifying

Nu cred sincer, ca sutele de romani care au plecat la biseri/culte romanesti acolo au facut parte vreodata din culte religioase nonprofit.

Nu stiu daca in schimbul anumitor sume, cultele religioase romanesti din USA garanteaza pentru tine sau nu.

Sunt sigur biseri romanesti care "angajeaza" imigranti, completeaza I-360 de acolo si ai ajuns. Sincer nu m-ar deranja sa lucrez pentru o biserica, sa ajut si sa fiu ajutat.

Nu este absolut nimeni pe forum care a intrat cu I-360?
Reply With Quote
Old 06-26-2015, 04:11 PM
Junior Member
Bobocel

De asemenea, este cineva pe forum care a intrat in USA pe azil? politic, religios, ce o fi el.

Din cate stiu eu, pot sa cer azil la Americani pentru ca:
1. De cand Romania a aderat la UE nu mai avem voie sa cerem azil in nici una din tarile ce se afla in UE.
2. Cat despre Elvetia si alte tari care nu se afla in UE dar sunt mai aproape de Romania, pot sa invoc faptul ca nu vorbesc limba lor, spre deosebire de engleza pe care o vorbesc si inteleg fara probleme.
3. Stiu ca trebuie sa faci dovada ca esti persecutat intr-un fel, si as vrea sa stiu cam ce se considera ca fiind "dovada"

In final, daca nimic nu merge, probabil ca o sa ma indrept spre o visa temporara, cel mai probabil de turist si sa muncesc la negru.

Pareri? Ajutor? Sfaturi?
Reply With Quote
Old 09-04-2015, 05:35 PM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Vad ca nu ti-a mai raspuns nimeni, asa ca incerc eu. Cunosc doua cazuri de artisti care au obtinut green card/cetatenie in SUA prin alte metode decat loteria, vizele de munca sau casatorie. O renumita interpreta de muzica populara a obtinut rezidenta permanenta pentru "extraordinary abilities", adica un green card EB1. Detalii despre acest tip de green card gasesti aici:

http://www.uscis.gov/eir/visa-guide/...dinary-ability

Un muzician a obtinut azil politic dupa ce intrat in SUA legal, cu viza turistica, dar nu este un caz recent, e dinainte de 1989. Acest muzician avea o ruda apropiata in SUA si mai fusese aici ca turist, fara sa incalce conditiile vizei. Sincer, nu prea cred ca mai poti obtine azil in SUA in 2015 pe motive de persecutie in Romania. Domnul despre care vorbesc a obtinut azil pentru ca autoritatile romane i-au interzis sa mai paraseasca tara pentru a canta in Europa de Vest, desi avusese mai multe contracte anterioare in occident si s-a intors in Romania de fiecare data la exprirarea contractului. Cand i s-a refuzat fara motiv exercitarea profesiei in Germania, a venit in SUA si a cerut azil, iar aici se stia cam ce se intampla cu libera circulatie a persoanelor dincolo de Cortina de Fier.

In alta ordine de idei, daca te gandesti sa obtii o viza de munca, sau una turistica si sa lucrezi la negru, iti sugerez sa te informezi serios la ce riscuri te expui, inainte sa imprumuti bani pentru plata taxelor/contractelor respective sau sa faci cine stie ce intelegere prin intermediari, pentru ca exista "guest workers" care au intrat cu vize legale de munca in SUA si au ajuns captivi, li s-au confiscat documentele si sunt tratati ca niste sclavi. Nici nu vreau sa ma gandesc ce poti pati ca imigrant ilegal sau daca lucrezi la negru. Uite aici un caz recent, din iulie 2015:

http://www.buzzfeed.com/jessicagarri...-f#.jmogKoZlGA

Un jurnalist de la un post de radio conservator din Iowa a propus ca imigrantii ilegali sa treaca in "proprietatea" US, adica sa fie declarati oficial sclavi:

http://www.rawstory.com/2015/08/what...o-us-property/

Despre "guest workers" care n-au gasit "American Dream" aici:
http://www.alternet.org/immigration/...spread-america

...despre traficul cu fiinte umane:
http://money.cnn.com/2014/10/21/pf/l...ing/index.html

...despre imigranti ilegali in detentie, care lucreaza pentru $1 -$ 3 /ora:
http://www.latimes.com/nation/immigr...803-story.html

Si exemplele pot sa continue. Asa ca sfatul meu este sa emigrezi legal in SUA sau sa mergi undeva in Europa, daca tot vrei sa pleci de acasa. Desi nici acolo nu e roz, mai ales de cand a inceput invazia masiva de "refugiati" din Orientul Mijlociu. Iti doresc mult succes!
Reply With Quote
Old 10-22-2015, 11:00 AM
Cosmin7's Avatar
Cosmin7 Cosmin7 is offline
Membru
Invatzacel

Se pare ca era mai usor inainte de 89 din punctul acesta de vedere. Daca reuseai sa fugi din tara (lucru deloc usor), atunci puteai primi usor azil politic si implicit rezidenta (sper sa nu ma insel).
Acum nu mai merge treaba cu azilul politic. Cel religios este deseori invocat, dar nu stiu ce rata de succes are.

Chiar daca exista posibilitatea de a pleca cu viza de munca, cred ca cea mai buna varianta tot loteria ramane.

Cu stima.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules