Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Detroit

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-31-2020, 03:50 PM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

eu am fost invitata la un camping de asta privat de care zici tu ca se bea pana crapa, da' asta avea particularitatea ca dupa ce intra toata lumea, se incuie portile si nu se mai deschide doua zile. Da' nu m-am dus...

nu mai imi trebuie campinguri, e prea nasol vara cu umiditatea.
Old 09-15-2020, 11:12 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Ludington camping

Uite, cei de la KYD (Keep Your Day Dream) au ajuns cu RV-ul si in Michigan:
https://www.keepyourdaydream.com (vedeti clipurile de pe Youtube din sezonul 9)
si experienta lor mi se pare foarte faina.
Am fost si noi in Ludington State Park... de 2 ori anu asta. A fost foarte fain. Prima oara am stat la Cedar Campground si a doua oara la Pines Campground. Cedar, desi e mai departe si de Michigan Lake si de Hamlin Lake este mai fain decat Pines. Ne-am distrat foarte fain. Campingul nu a fost cine stie ce, insa ai destule de facut ca sa te tina ocupat: poti inchiria barci (cu pedale, cu vasle) sau chiar si tub gonflabil sa mergi pe Big Sample river pana pe plaja lacului Michigan. Poti inchiria bicilete (au si cu scaun de copil) si sa mergi pana la Big Sable Point Lighthouse. Sau poti merge pe plaja pana acolo (1.5 mile)... noi asta am facut. Apoi, sunt trasee "montane" prin padure si pe dunele de nisip dar si peste mlastina din Lost Lake. Poti inchiria kayak sa mergi prin Lost Lake. Parcul are plaja nisipoasa atat la lacul Michigan cat si la lacul Hamlin care are apa mai calda si linistita. Are playgorund pentru copii, magazin pentru necesitati si inghetata si chiar si un muzeu chiar pe plaja lacului Michigan. Poti parca masina si sa admiri lacul sau apusul de soare direct din masina. Parcarea e chiar pe plaja. Daca vrei ceva mai intim, sunt nenumarate locuri unde poti sa mergi la plaja de-a lungul drumului (asa fac cei care nu mai gasesc locuri de parcare in parc). Orasul Ludington este foarte fain. Singurul ferry care mai merge pe lacul Michigan (SS Badger) pleaca din Ludington. Evident, poti inchiria barca sau sa mergi la un tur sau pescuit. La numai 45 de minute este Silver Lake unde poti inchiria Jeepuri sau dune buggy sa te dai pe dunele nisipoase sau sa te plimbi. Poti merge la cules de fructe (afine, mere, zmeura, mure, capsuni - depinde de sezon) si multe altele.
Umiditatea? Da, in iulie este umiditate mare, dar anul asta nu am simtit-o. A fost vremea chiar placuta cu 75-80 de grade ziua si cu 62-68 de grade noaptea. In septembrie a fost mai rece (70-75 ziua si 50-60 noaptea) cu vreo 2 ploi, dar tot a fost placut.
As mai merge acolo? Da, dar trebuie gasit un loc ok in camping, unele locuri sunt destul de nasoale (mici, ingramadite, chiar si pentru cort).
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules