Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2021, 02:03 AM
daniborca's Avatar
daniborca daniborca is offline
Membru
Bobocel

Default bianca

TIne minte ce-ti spune nenea, o sa va para rau.

Bafta !
DS-260: COMPLETED May 14, 2017
Medicals: Aug 13, 2018
Interview Date: Sept 10 ,2018
Interview Status: .Successful - Visa Issued
POE: January 9 , 2019 Budapest - Paris - Los Angeles CA
POE: January 16 Los Angeles CA - Fort Lauderdale FL ( nu se compara CA cu FL )
SSN Arrived: January 23 2019
GC Arrived: January 28, 2019
Citizenship: cand o fi ...
Reply With Quote
Old 06-02-2021, 08:43 PM
Cosmin7's Avatar
Cosmin7 Cosmin7 is offline
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
Originally Posted by Zuzustele View Post
Salut! Da, am mai aplicat si eu. Am aplicat mai mult "la misto" ca doar cat noroc sa ai sa castigi de doua ori in viata?!

Cu riscul de a starni o furtuna de controverse, va spun ce am patit. Am castigat a doua oara. Cu prima tura stiti majoritatea povestea: CN 34xxx in 2018, n-am mai prins interviul, desi eram pregatiti cu toate sa plecam. Acum avem CN 6XXX, foarte mic, ceea ce probabil ne garanteaza 100% un interviu si plecarea.

Zuzu, nu credeam ca o sa vad asa ceva, sa castigi de 2 ori in 4 ani, este ceva...
Cineva chiar te iubeste acolo sus.

Dar daca aici totul este perfect, atunci inteleg punctul de vedere.

In ce domeniu activeaza firma prospera a sotului tau? Intreb pentru ca si eu am firma, dar ma lupt din rasputeri in perioada asta nefasta, ca sa tin steagul sus.

Iti spun la modul cel mai serios, si daca aveam venituri de 1 milion de dolari pe an aici in RO, tot plecam in state. O tara mai buna ofera o calitate a vietii mai buna, educatie mai buna (pentru copii), etc. Sau poate exista perceptii diferite.

Dar daca iti place atat de mult in Romania, atunci este justificat, nu banii conteaza.
Old 06-03-2021, 02:04 AM
daniborca's Avatar
Membru
Bobocel

Default romania

De ceva timp mai multi prieteni, incearca sa ma convinga sa ma intorc in tara.

Teoria este ca si in Romania se fac bani, pai da ce eu de grija banilor am plecat? nu ca as fi avut fara numar dar nu-mi lipsea mai nimic.Cand am plecat, am vandut firma, apartamentul, 2 masini, motocicleta si la revedere.

Sunt lucruri marunte care fac diferenta, desi stiu f multi romani care nu sunt de acord si care oricat ar sta intr-o tara civilizata tot li se pare ciudat.

De ex. cand merg in parc, pe la lucru, din parcare pana in magazin etc lumea te saluta, ca si cum as fi la mine la sat unde fiecare se stie cu fiecare.Lumea zambeste, este amabila si asa mai departe.E drept ca nici aici nu este peste tot chiar la fel.

Primesc zilnic multe pachete, care stau cuminti pe prispa pana seara tarziu, fara sa ma stresez ca cineva o sa vina sa le fure.

Masinile sunt mai mereu deschise.

In 2 min ma urc pe autostrada si ma dau jos pe cealalta coasta daca vreau si asa mai departe.

Pana la urma sunt cetatean european si in cativa ani sper si american.Pot sa aleg sa locuiesc in orice stat din America sau Europa.

Daca ar fi sa aleg Europa, ar fi una din tarile nordice dar care au dezavantajul limbii, climei etc. Dar nu as ezita sa ma mut in Ungaria, desi limba este teribila, dar sa fim seriosi, oricine poate vedea diferenta cand intra in Ungaria.

Pana la urma fiecare alege sa traiasca acolo unde se simte bine.Clujul, Timisoara, Sibiu, Brasov sunt niste orase foarte faine DAR, sunt populate tot de romani si ROMI.

Inca ceva, in urma cu 20 ani am fost in state dar fara acte, pentru aproximativ 1.5 ani.Am plecat ca prostul inapoi in tara.Nu exista zi in care sa nu regret.

Nu vreti sa stiti ce situatie au cei pe care i-am intalnit aici si care erau in aceasi situatie ca mine la vremea respectiva.Toti sunt casatoriti, copii, firma, casa concedii etc.

In plus aveam 23 ani atunci, acum merge un pic mai greu si cu vorbitul si cu toate, dar nu ma las.Sunt sigur ca in cativa ani va fi mult mai bine.

Saptamana viitoare venim in vacanta.

Cel mai mult imi este dor de cocalari si "doamnele" care opresc pe prima banda pe avarii, pentru ca au acolo o treaba si nu pot merge prea mult pe jos (au platfus si varice).

Dar si de toti invalizii care parcheaza la magazin sau mall, pe locurile rezervate lor...era sa-i uit pe cei care golesc scrumiera la semafor, dar nu inainte de a trage o flecma pe jos..

Lista e lunga, dar pentru mine asta e diferenta.Am scapat de toate grijile si frustrarile astea.

Aici am alte probleme mai normale zic eu, trebuie sa tai iarba (5000 mp) sa adun frunze crengi, sa mai mesteresc pe la casa, sa mai ies pe la ocean, la munte, uneori mai ma enervez si cu astia de la banca, internet ca nah nu sunt toate chiar perfecte nici aici.

Dar cel mai important, am scapat de absolut toate lucrurile care ma deranjau in Romania.

Sa auzim numai de bine, Romania venim !!
Reply With Quote
Old 06-03-2021, 09:11 AM
Cosmin7's Avatar
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
Originally Posted by daniborca View Post
De ceva timp mai multi prieteni, incearca sa ma convinga sa ma intorc in tara.

Teoria este ca si in Romania se fac bani, pai da ce eu de grija banilor am plecat? nu ca as fi avut fara numar dar nu-mi lipsea mai nimic.Cand am plecat, am vandut firma, apartamentul, 2 masini, motocicleta si la revedere.
Dane, mult adevar graiesti.

Inca nu sunt convins ca se fac bani cu adevarat in Romania, fara tot felul de combinatii politice cu statul sau alte investitii majore la care omul normal nu are acces. Am fost si angajat, am si 2 firme de 4 ani, nu-i usor deloc aici.

Cat despre salarii, suntem cam la coada clasamentului tarilor civilizate (Romania este totusi o tara civilizata), dar ne place sa credem ca un salariu (peste medie) de 1000-1500 euro reprezinta bani nu gluma.

Avem rate la banca pentru orice si platim sume colosale pentru apartamente mici, la gramada in blocuri comuniste (cu vecini nasoli).

La sfarsit de saptamana ne urcam in masina SH (care inca merge) si incercam sa facem 100 km in 3 ore (deh, n-avem inca drumuri), pentru a ne relaxa un pic.

Ne laudam ca avem scoli si universitati gratuite, dar calitatea invatamantului este sub orice critica. Despre sistemul de sanatate nici nu mai amintesc, dar este gratuit, ce naiba...

Daca vrem casa frumoasa si incapatoare, cu peluza si curte uriasa, in zona civilizata, ca americanul mediu, este posibil sa nu ne-o permitem niciodata dintr-un salariu "colosal" de 1000-1500 euro.

Din punctul meu de vedere, daca nu ai alte asteptari si daca nu ai vazut altceva in afara de Romania sau Bulgaria, atunci, da, este viata buna la noi si nu merita sa pleci.

Nu murim de foame, dar ne place sa credem ca in fantana noastra este mult mai bine decat in afara ei.

Romania este tara noastra, o iubim si ramanem romani oriunde ne-am duce, dar trebuie sa acceptam unele lucruri.
Old 06-04-2021, 01:34 PM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Invatzacel

@Cosmin asambleaza sisteme de analizare gaze, petrol, noxe, practil lucreaza ca subcontractor pentru o firma mare care produce genul acesta de proiecte care ajung in toata lumea. Acum vrem sa ne extindem si pe partea de instalatii sanitare/de incalzire pentru ca in Cluj se cauta masiv. Nu pot sa zic ca imi place enorm Romania, lucrurile pe care le-a insirat Daniel sunt cele care ne deranjeaza pe toti, alaturi de multe altele.
Referitor la bani, depinde ce intelegi tu prin "bani adevarati", nu avem acces la genul ala de bani, noi, muritorii de rand, dar cu ce avem ne permitem un trai linistit si decent. Adevarat ca birocratia si coruptia din sistem e teribila si va mai trece mult timp sa se schimbe ceva.
Cand majoritatea persoanelor din jur iau 300-400 eur, nu-i de mirare ca 1.000 - 1.500 EUR sunt considerati bani.
Ce ma sperie mai mult ar fi costurile enorme pentru asigurarile de sanatate si spitalizarile pentru afectiuni mai grave, costurile enorme cu sistemul de invatamant, care o fi avand ultimele dotari si calitate ridicata, dar daca trebuie sa ramai dator vandut dupa absolvire cativa ani...nu e chiar asa accesibil. Apoi taxele pe proprietate care am auzit ca sunt enorme, comparativ cu Romania, unde sunt o gluma. Astea ar fi unele din motivele care m-au pus pe ganduri.

@Daniel mi-ar face placere sa aud povestea voastra cu mutarea, de ce ati ales sa plecati in NC si nu ati ramas in "Paradis"? Spun asta, pentru ca aia ar fi destinatia de vis, daca cumva ne-am decide sa mergem, acolo mi-ar place sa locuiesc.
Old 06-04-2021, 03:35 PM
Cosmin7's Avatar
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
@Cosmin asambleaza sisteme de analizare gaze, petrol, noxe, practil lucreaza ca subcontractor pentru o firma mare care produce genul acesta de proiecte care ajung in toata lumea.
Pai in cazul acesta, in state ar putea sa ia lozul cel mare, adica big money. Este exact pe un domeniu bine platit acolo. "Pisicuta" de pe forum stie mai bine.

Legat de taxele pe proprietate, poate ne spune Dan mai multe. Nu am auzit sa fie atat de mari pentru casele normale din zonele normale.

Legat de facutlati si colegii, cauta "Oana si Ionut Tamas" pe Youtube, acolo sunt mai multe informatii detaliate. Depinde de universitate, daca doreste cazare, etc. Dar scorurile nu sunt colosale, raportat la salarii. Intre 10k si 15k$ pe an ti se pare mult, raportat la calitatea educatiei?

La noi este gratuit si slab. Dupa ce am trecut prin sistemul nostru de invatamant, am ramas cu impresia ca am pierdut 5 ani din viata. Bine, macar m-am distrat un pic.

Legat de asigurarea de sanatate, in functie de angajator, poti scoate din buzunar mai mult sau mai putin. Din cate stiu, costa undeva intre 500 si 1500$ lunar pe familie, in functie de ce alegi sa acoperi. Coplata poate se fie mai mare sau mai mica, in functie de asigurare.

Sistemul nostru de sanatate gratuit, este bun atata vreme cat nu ai probleme. Am avut experiente horror lagat de asta.

Dificile mi se par chiriile si primele luni de adaptare, mai ales daca nu cunosti pe nimeni acolo. Dar s-au descurcat oameni cu bugete foarte reduse, sub 5k de persoana, sunt destule povesti pe forum. In principiu, marea majoritate s-au descurcat si au ajuns bine acolo.

Din puctul meu de vedere, nelinistile expuse mai sus nu constituie impedimente pentru a pleca. Consider ca nu veti avea probleme cu banii acolo, tinand cont de experienta si pregatire.

La fel ca si Dan, cred ca cel mai bine ar fi sa va faceti curaj si sa acceptati provocarea. Cineva acolo sus va iubeste si aveti o sansa mare in fata.

Sa ne tii la curent, indiferent de decizie.
Old 06-05-2021, 01:28 AM
daniborca's Avatar
Membru
Bobocel

Default Florida

Florida este foarte faina, exotica.Problema este ca e putin cam cald totusi si de fapt nu neaparat caldura e o problema ci AC-ul care merge non stop, inclusiv in decembrie.Ianuarie si februarie sunt ok in rest HOT

Sotia mea era mereu racita din cauza aerului conditionat.Iar a doua problema cel putin in sudul floridei, este traficul infernal !!!

In North Carolina este mai mult ca la noi, Cluj,Baia Mare, Resita..dealuri si multa verdeata.
Majoritatea caselor sunt construite chiar in paduri, casele vechi au minim 2-3 mii de metri patratri de pamant.Unde stam noi avem peste 5000 mp.E liniste, animale, pasari nu mai zic.In plus e ca la tara, sunt foarte multe ferme, vaci, capre, oi etc deci aduce mult cu Romania rurala dar multeee clase peste.
Oceanul este la 2.5 ore fata de 5 minute in Florida, dar avem si munte la 3.5 ore.In plus, in 4 ore ajung la Washington, 8 ore New York, in 2-3 ore in diverse state.Deci este si foarte bine pozitionat.In florida aveam nevoie de 7-8 ore sa ies in urmatorul stat (Georgia).
Traficul este foarte normal, lumea semnalizeaza, se merge cu 120-130 km la ora maxim.

Traficul in Florida este pe stilul Bucuresti sau mai rau

Quote:
@Cosmin asambleaza sisteme de analizare gaze, petrol, noxe, practil lucreaza ca subcontractor pentru o firma mare care produce genul acesta de proiecte care ajung in toata lumea. Acum vrem sa ne extindem si pe partea de instalatii sanitare/de incalzire pentru ca in Cluj se cauta masiv. Nu pot sa zic ca imi place enorm Romania, lucrurile pe care le-a insirat Daniel sunt cele care ne deranjeaza pe toti, alaturi de multe altele.
Referitor la bani, depinde ce intelegi tu prin "bani adevarati", nu avem acces la genul ala de bani, noi, muritorii de rand, dar cu ce avem ne permitem un trai linistit si decent. Adevarat ca birocratia si coruptia din sistem e teribila si va mai trece mult timp sa se schimbe ceva.
Cand majoritatea persoanelor din jur iau 300-400 eur, nu-i de mirare ca 1.000 - 1.500 EUR sunt considerati bani.
Ce ma sperie mai mult ar fi costurile enorme pentru asigurarile de sanatate si spitalizarile pentru afectiuni mai grave, costurile enorme cu sistemul de invatamant, care o fi avand ultimele dotari si calitate ridicata, dar daca trebuie sa ramai dator vandut dupa absolvire cativa ani...nu e chiar asa accesibil. Apoi taxele pe proprietate care am auzit ca sunt enorme, comparativ cu Romania, unde sunt o gluma. Astea ar fi unele din motivele care m-au pus pe ganduri.

@Daniel mi-ar face placere sa aud povestea voastra cu mutarea, de ce ati ales sa plecati in NC si nu ati ramas in "Paradis"? Spun asta, pentru ca aia ar fi destinatia de vis, daca cumva ne-am decide sa mergem, acolo mi-ar place sa locuiesc.
Reply With Quote
Old 06-05-2021, 01:53 AM
daniborca's Avatar
Membru
Bobocel

Asigurarea intradevar este o mizerie, eu deocamdata merg pe principiul sunt inca tanar.Oricum in fiecare an in ro, imi fac tot felul de analizele si ecografe.Problema este daca ai un accident ceva ce nu suporta amanare, altfel mergi in romania sau alta tara si rezolvi problema(de ex dantura).Pana la urma si cu dintii nu e chiar asa dracul de negru, am avut o urgenta si a fost musai sa fac o extractie in florida, am platit 106$ as fi putut sa-mi fac si ceva lucrare la un pret de vreo 500$ pe dinte ce nu mi se pararea asa exagerat, dupa ce am auzit povesti cu plombe care costa mii si mii de dolari.
In plus daca nu esti pe cont propriu si lucrezi la o companie mai mare, au tot felul de asigurari care le platesc ei.

Inpozitul la case nu este mare, depinde de la judet la judet aici variaza intre 800 si 2000/ an pt o casa medie spre mare.In florida era ceva mai scump.In NC platesc impozit si pe masina, dar am platit pt amandoua vreo 150$ care iar nu e cine stie ce.

Cel mai dificil a fost sa ne gasim chirie la inceput, pentru ca toti intrebau de credit score, or noi nici macar nu aveam, eram prea noi..pana la urma am gasit dar a trebuit sa platim 6 luni in avans plus depozit.

Pentru mine problema este si vorbitul in engleza.Scriu, citesc bine dar vorbele nu merg chiar cum vreau eu, pentru ca, colegii cu care lucrez sunt romani..

In plus aici se vorbeste dialect, nu vreti sa stiti ce greu imie ste sa ii inteleg, este greu pentru cineva care e nascut in america asa ca ce pretentii sa am eu.

Aici as avea si un exemplu ca sa intelegeti mai bine

"monday morning" este de fapt moooondaaayy moooorning dar in acelasi timp trebuie sa te tii de nas, ca sa aduca cu dialectul lor

Sotia care stia 20% din cat stiam eu cand am venit, acum e peste mine si a invatat si spaniola calumea, dar ea a lucrat si lucreaza doar cu americani si spanioliti si e si mai tinerica

In toata perioada COVID eu am lucrat, sotia a avut o pauza de 2 luni cat a fost inchis hotelul, in total am primit de la stat 1000$ pe firma, pentru ca firma era deschisa doar de 2 luni ( seful meu a primit 54 k doar acum in transa a 3 a) plus aproape 15 k pe persoana fizica ca sa zic asa.Plus cine a vrut sa acceseze credite pe firma, dobanda a fost mai mult decat simbolica.

Una peste alta, noua ne place aici, era mai fain daca aveam 25 ani in loc de aproape 45 dar asta e.Daca mai aveti ceva intrebari punctuale, in masura in care stiu, va raspund cu mare drag.

Quote:
Originally Posted by Cosmin7 View Post
Pai in cazul acesta, in state ar putea sa ia lozul cel mare, adica big money. Este exact pe un domeniu bine platit acolo. "Pisicuta" de pe forum stie mai bine.

Legat de taxele pe proprietate, poate ne spune Dan mai multe. Nu am auzit sa fie atat de mari pentru casele normale din zonele normale.

Legat de facutlati si colegii, cauta "Oana si Ionut Tamas" pe Youtube, acolo sunt mai multe informatii detaliate. Depinde de universitate, daca doreste cazare, etc. Dar scorurile nu sunt colosale, raportat la salarii. Intre 10k si 15k$ pe an ti se pare mult, raportat la calitatea educatiei?

La noi este gratuit si slab. Dupa ce am trecut prin sistemul nostru de invatamant, am ramas cu impresia ca am pierdut 5 ani din viata. Bine, macar m-am distrat un pic.

Legat de asigurarea de sanatate, in functie de angajator, poti scoate din buzunar mai mult sau mai putin. Din cate stiu, costa undeva intre 500 si 1500$ lunar pe familie, in functie de ce alegi sa acoperi. Coplata poate se fie mai mare sau mai mica, in functie de asigurare.

Sistemul nostru de sanatate gratuit, este bun atata vreme cat nu ai probleme. Am avut experiente horror lagat de asta.

Dificile mi se par chiriile si primele luni de adaptare, mai ales daca nu cunosti pe nimeni acolo. Dar s-au descurcat oameni cu bugete foarte reduse, sub 5k de persoana, sunt destule povesti pe forum. In principiu, marea majoritate s-au descurcat si au ajuns bine acolo.

Din puctul meu de vedere, nelinistile expuse mai sus nu constituie impedimente pentru a pleca. Consider ca nu veti avea probleme cu banii acolo, tinand cont de experienta si pregatire.

La fel ca si Dan, cred ca cel mai bine ar fi sa va faceti curaj si sa acceptati provocarea. Cineva acolo sus va iubeste si aveti o sansa mare in fata.

Sa ne tii la curent, indiferent de decizie.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules