Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Los Angeles +

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-30-2008, 09:04 AM
moet&chandon moet&chandon is offline
Junior Member
Bobocel

Salutare. Si eu am avut "placerea" sa locuiesc in California vreo cativa anisori. Nu mi-a placut. Intai am stat in zona San Francisco. Vreme bunicica, ceva mai racoare ca in LA, preturi uriase la case, nejustificate, foarte, foarte multi asiatici-chinezi si indieni, trafic obositor, etc.
Apoi, m-am mutat in LA. Alta dandana. Trafic insuportabil, preturi mari, multa mizerie, tiganie, criminalitate uriasa + multe alte "binecuvantari".
Puncte de atractie, cam cele enumerate de Geanina.
Spunea cineva pe aici ca ar da dependenta micul dejun si cafeaua bauta in masina(????!!!!!), Santa Monica, Pasadena, Studio City, in-n-out(??????!!!!!)...Cum ar putea sa dea astea dependenta eu nu prea pricep...Poate lehamite...
ml2008, am vazut ca stati in Germania si vreti sa va mutati in America. Eu zic sa va mai ganditi. America nu e deloc ceea ce ar vrea ea sa para. Si eu am trait cativa ani in Germania si mi-a placut mult. Nu cred ca o poti compara cumva cu America...
E adevarat ca vremea e frumoasa in California, dar asta e cam tot...N-o sa gasiti aici viata tihnita din Germania, aici e balamucul dracului...Cred ca v-au placut casele din La Jolla, nu prea stiu daca o sa va mai placa atunci cand o sa auziti pretul...
Studiati bine, nu judecati America dupa 2 saptamani de concediu, ca o sa va cam pacaliti...Mai ales acum, dupa cum merg treburile, chiar ca nu e nici o sfaraiala pe aici. Si nu stiu de ce am impresia ca nici nu se va repara situatia mai degraba de cativa ani.
Eu unul mi-am incheiat socotelile cu America si m-am intors in tara. Nicaieri nu-i ca acasa.
Reply With Quote
Old 03-10-2009, 10:26 PM
WhatDoIKnow's Avatar
WhatDoIKnow WhatDoIKnow is offline
Junior Member
Bobocel

Default Getty Villa

E de vazut si Getty Villa in Malibu, foarte ca lumea.
Reply With Quote
Old 11-25-2009, 02:06 AM
_soso_ _soso_ is offline
Forumar fidel
Loterist informat

am facut si eu un road trip in california vara asta si am vazut doua californii total diferite. am vazut LA care e de departe cel mai mizerabil oras pe care l-am vazut de cand sunt in sua. strazile sunt negre de mizerie si put de-a dreptul. am stat la un hotel pe wilshire bvd cam la jumatea distantei dintre downtown si hollywood , cu o comunitate coreeana mare.strazile putzeau de-a dreptu si erau negre de mizerie. hollywood m-a impresionat numai cu walk of fame si universal studios. in rest si pe acolo o mizerie de nedescris. zona plajelor e mai ingrijita putin fata de restul oraselor. beverly hills si bel air sunt parca dintr-o alta parte a terrei. nici nu se compara cu restul orasului de parca ar fi doua lumi total diferite. celebra plaja malibu beach e o fasie de nisip cu nimic amenajat si e fieful surferilor care, intre noi fie vb, asteapta zeci de minute ca sa prinda un amarat de val si sa-l calareasca vreo 20 de secunde. nu stiu, poate vin si valuri mai mari. apoi am urcat spre nord . sequoia national park e impresionant la fel si yosemite. daca vreti sa mergeti, planificati cam 2 zile pt fiecare. sunt imense. nu are rost sa alergati ca apucatii de la unu la altul. apoi e lake tahoe. frumos peisajul. reno e pe partea de esta a lacului si e ca la vegas cazinouri si distractie. la nici o ora de condus, e virginia city. daca sunteti pasionati de istorie sau pur si simplu vreti sa vedeti un oras minier autentic si prezervat, asa cum era el in timpul goanei dupa aur, merita sa vedeti acest orasel.
acu vine partea frumoasa a statului. partea de nord. sacramento e un oras frumos, relaxat care are parte veche pe sacramento river foarte autentic si frumos pastrata si suburbiile la fel curate si relaxate. daca conduceti catre san francisco, cam la jumatea distantei, se face sosea catre dreapta catre napa valley. loc superb. apoi san francisco... daca nu ar fi vremea capricioasa de acolo, san francisco ar fi unul dintre cele mai frumoase orase vizitate. are alura unui oras mare , dar e mai relaxat. distantele, daca excludem toata zona golfului cu oraselele de acolo, sunt relativ scurte, orasul e curat si ingrijit , posibilitati de distractie/recreere suficiente, dar , din cate am inteles e cam scump.
cam astea sunt, asa pe scurt, impresiile pe care mi le-am facut in california.
Old 11-26-2009, 05:25 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Si eu am indraznit sa afirm ca am ramas dezamagit de unele locuri din CA si am fost imediat taxat de californienii de origine romana.
Reply With Quote
Old 11-26-2009, 04:40 PM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by AdrianT View Post
Si eu am indraznit sa afirm ca am ramas dezamagit de unele locuri din CA si am fost imediat taxat de californienii de origine romana.
Adrian, dupa modul cum te-ai exprimat tu in posturile tale a rezultat ca ce naspa e California ca intreg. Desi experienta ta se rezuma la 2 orase. Doamne fereste sa locuim intr-un loc atat de nasol. Dupa cum am spus, peste tot sunt bune si rele. Postul lui Soso e realist si e experienta sa rezumata la ceea ce a vazut nu la intregul stat. Asta este diferenta…

Dupa cum am spus la inceputul acestui subiect:
De aceea, daca cineva posteaza, va rog postati doar la subiect, daca aveti orice fel de alte intrebari, comentarii, sugestii si reclamatii, va rog sa comunicati intr-un topic separat.
De aceea am sters ultima postare care nu a avut legatura cu subiectul.

Last edited by Gianina; 11-26-2009 at 05:08 PM. Reason: adaugare text
Reply With Quote
Old 11-26-2009, 11:47 PM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by AdrianT View Post
Quote:
Originally Posted by Gianina View Post
Adrian, dupa modul cum te-ai exprimat tu in posturile tale a rezultat ca ce naspa e California ca intreg. Desi experienta ta se rezuma la 2 orase. Doamne fereste sa locuim intr-un loc atat de nasol. Dupa cum am spus, peste tot sunt bune si rele. Postul lui Soso e realist si e experienta sa rezumata la ceea ce a vazut nu la intregul stat. Asta este diferenta…
Pai precum se vede eu am spus mai sus/jos citez "de unele locuri din CA" deci nu intreaga CA ca intreg.
Si mie mi s-a parut LA mizerabil insa SD e fain.
Reply With Quote
Old 11-27-2009, 02:00 AM
driverr driverr is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by _soso_ View Post
am facut si eu un road trip in california vara asta si am vazut doua californii total diferite. am vazut LA care e de departe cel mai mizerabil oras pe care l-am vazut de cand sunt in sua. strazile sunt negre de mizerie si put de-a dreptul. am stat la un hotel pe wilshire bvd cam la jumatea distantei dintre downtown si hollywood , cu o comunitate coreeana mare.strazile putzeau de-a dreptu si erau negre de mizerie. hollywood m-a impresionat numai cu walk of fame si universal studios. in rest si pe acolo o mizerie de nedescris. zona plajelor e mai ingrijita putin fata de restul oraselor. beverly hills si bel air sunt parca dintr-o alta parte a terrei. nici nu se compara cu restul orasului de parca ar fi doua lumi total diferite. celebra plaja malibu beach e o fasie de nisip cu nimic amenajat si e fieful surferilor care, intre noi fie vb, asteapta zeci de minute ca sa prinda un amarat de val si sa-l calareasca vreo 20 de secunde. nu stiu, poate vin si valuri mai mari. apoi am urcat spre nord . sequoia national park e impresionant la fel si yosemite. daca vreti sa mergeti, planificati cam 2 zile pt fiecare. sunt imense. nu are rost sa alergati ca apucatii de la unu la altul. apoi e lake tahoe. frumos peisajul. reno e pe partea de esta a lacului si e ca la vegas cazinouri si distractie. la nici o ora de condus, e virginia city. daca sunteti pasionati de istorie sau pur si simplu vreti sa vedeti un oras minier autentic si prezervat, asa cum era el in timpul goanei dupa aur, merita sa vedeti acest orasel.
acu vine partea frumoasa a statului. partea de nord. sacramento e un oras frumos, relaxat care are parte veche pe sacramento river foarte autentic si frumos pastrata si suburbiile la fel curate si relaxate. daca conduceti catre san francisco, cam la jumatea distantei, se face sosea catre dreapta catre napa valley. loc superb. apoi san francisco... daca nu ar fi vremea capricioasa de acolo, san francisco ar fi unul dintre cele mai frumoase orase vizitate. are alura unui oras mare , dar e mai relaxat. distantele, daca excludem toata zona golfului cu oraselele de acolo, sunt relativ scurte, orasul e curat si ingrijit , posibilitati de distractie/recreere suficiente, dar , din cate am inteles e cam scump.
cam astea sunt, asa pe scurt, impresiile pe care mi le-am facut in california.
Pai .. daca tu ti-ai luat hotel in Koreatown, nici n-are cum sa nu ti se para mizerabil ca asa si este... zone curate si foarte curate care imi vin acum in minte..Beverly Hills,Bel air, Santa Monica, San Marino(superb!), Pasadena, Northdrige, Manhattan Beach, Redondo Beach, Marina del Rey, La mirada, La Habra,Studio city, Sherman Oaks..,Culver city, Burbank,. West Hollywood, Glendale.si mai sunt si altele...
In koreatown... nici cainele nu ti-l lasi singur pe afara...
Reply With Quote
Old 11-27-2009, 09:46 AM
_soso_ _soso_ is offline
Forumar fidel
Loterist informat

asa e: hotelul l-am luat de aici. nu cunosteam nimic de pe acolo zonele si alte alea. am ales hotelul de pe net pt ca asa am vazut ca distantele erau sensibil egale fata de hollywood si downtown. dar am vizitat diferite parti ale orasului. si raman la aceeasi parere. m-a dezamagit. poate multe locuri din sua ne dezamagesc si din cauza ca asteptarile ne sunt foarte mari, datorita numelor si faimei pe care o au unele locuri. dar nici hollywood nu mi s-a parut foarte curat, in schimb daca mergeai in bel air sau beverly hills , parca intrai in alta lume. plajele le-am luat la rand: de la redondo, manhattan, marina del rey, venice, santa monica pana la malibu si, in afara de celebra malibu, mi s-au parut super.
eu nu am pretentia ca am vazut toata california, desi am vizitat-o din san diego pana in san francisco. dar cat de mult poti vizita in 10 zile. ce am postat eu aici sunt numai niste impresii culese asa in mare si nicidecum un diagnostic. in afara de LA, am fost foarte impresionat de stat , in general de partea de nord sau de mijloc, de sacramento si san francisco, de yosemite si sequoia si de zona aia agricola dintre cele doua parcuri si sacramento cu vii si livezi de portocali si piersici si tot felul de legume si napa valley.
Old 10-09-2010, 04:19 AM
POGUE MARIA POGUE MARIA is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Default SI clima?

cum e clima mai in detaliu? noi vrem sa ne relocam din Chicago. Ne place umiditatea si caldura, pur si simplu vrem sa stam la plaje mereu si sa ne balacim in apa. Mie mi se pare cam rece ce am vazut la tv, 75 de grade tot timpul anului. Noi la 90+ ne simtim ok. Sunt astfel de grade? Nu e niciodata umiditate?
Old 10-09-2010, 05:06 PM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by POGUE MARIA View Post
cum e clima mai in detaliu? noi vrem sa ne relocam din Chicago. Ne place umiditatea si caldura, pur si simplu vrem sa stam la plaje mereu si sa ne balacim in apa. Mie mi se pare cam rece ce am vazut la tv, 75 de grade tot timpul anului. Noi la 90+ ne simtim ok. Sunt astfel de grade? Nu e niciodata umiditate?
Varianta de umiditate si caldura e in Florida, aici e cald dar din fericire nu e umed. Foarte rare zilele in care avem umezeala si sincer, eu personal nu ma omor dupa ele. De balacit, daca ai piscina ca Pacificul o sa ti se para rece daca esti friguroasa. Lumea face baie aici si iarna in Pacific dar nu or fi asa de frigurosi. Vara se incalzeste si apa dar clar ca nu ajunge sa fie ca o ciorba.

E insorit cam 330 zile/an. Ploua cam 15-20 de zile pe an, in principiu iarna.
Vara sunt 80-90 grade cam zilnic si anul asta s-a ajuns si la 110 pentru cateva zile. Nu tocmai placut as putea spune. Iarna ne invartim pe la 75-85 grade. Depinde si unde locuiesti, California e mare. Ca cat locuiesti mai in interiorul continentului e mai cald. Chiar foarte cald cateodata. Mai pe langa ocean e briza si e numai bine. Evident ca la munte e alta poveste, acolo si ninge o buna perioada de vreme.
Tot timpul anului poti umbla in tricou, iarna mai spre seara sau cand ploua ai nevoie de o jacheta subtire.
Depinde mult de ce anume cauti, oricum umezeala nu ai s-o gasesti aici cu siguranta. Ceea ce spui ca iti place tie e clar ca e in Florida si Hawaii, de altele nu stiu.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules