Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Primii pasi

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-07-2003, 06:13 PM
Sanda Sanda is offline
Junior Member
Bobocel

Default biserica ortodoxa

Multumesc mult ,tare mult celor care m-au ajutat.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 07:07 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

Default Atidudini diferite

Lili nu cred ca e locul unde sa dezbatem problemele particulare ale bisericii pe care am amintit-o mai sus pt ca intai de toate eu nu reprezint majoritatea enoriasilor ca sa iau cuvintul in favoarea lor iar cele amintite de mine mai sus reprezinta NUMAI punctul MEU de vedere si ceva observat din atitudinea celorlaltzi visavi de ACEA biserica.
Asha e ca biserica nu e loc de afaceri DAR afacerile de pe linga biserica au adus banii de anul trecut precum si imbunatatzirile respective.

Quote:
Dar ce facem noi pentru Biserica oare are vreo importanta ?
Are, ca se vede ce s-a realizat si cum s-a imbunatatzit aspectul si functionalitatea bisericii. Are, se vede ca lumea vrea sa faca ceva pentru biserica aia care se vrea un punct de intilnire al comunitatzii.

Quote:
De ce oare e atat de usor sa cheltuim bani pe orice nimicuri, dar cand ar trebui sa contribuim la Biserica, ne eschivam ?
Asta e intrebare retorica ? Eu zic ca nu e locul de asha ceva pentru ca nu cred ca macar 1% din enoriasii bisericii aleia stiu macar de acest forum.

Quote:
De ce avem timp sa stam la palavre dar cand ar trebui sa fim in comuniune cu Dumnezeu, ne gasim fel si fel de scuze?
La asta e ushor de raspuns TOT cu referire la acest caz: nu ne place preotul si el nu reprezinta ideea de parinte pentru acea biserica !

Quote:
Biserica nu poate face mare lucru pe plan material.
E in sensul ca abia se poate sustzine din ceea ce enoriashii doneaza la slujbele la care nu vin mai mult de 20 de persoane decit daca e Paste sau Craciun. Sa nu uitam ca pina anul trecut preotul nu avea salar si nici nu avea de unde sa isi permita asta si totusi afacerile de pe linga biserica au permis acest lucru. Vrei biserica CURATA ? Caut-o in Romania prin muntzi, printre calugari si calugaritze !

Si daca tot ma crezi atit de "materialist si ca "stau la palavre" atunci explica-NE de ce fac ceea ce fac de 4 ANI fara bani si acord din resursele si timpul meu, destul de limitat, celor care au nevoie de acest fel de ajutor ?

Daca ai de gind sa itzi exprimi convingerile bisericoase cu atita patos, convingere si ardoare atunci cred ca ai gresit forumul !

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 08:13 PM
Lili Lili is offline
Membru
Invatzacel

Imi pare rau Alex ca te-am suparat (sau poate jignit) dar ai inteles gresit ceea ce am spus. N-am facut nici o aluzie la tine spunand ca ne pierdem vremea cu palavre dar nu avem timp de Dumnezeu sau ca nu contribuim la Biserica. In al doilea rand, nu m-am referit in mod special la o anumita biserica sau enoriasi.
Apreciez foarte mult existenta acestui forum si sunt convinsa ca sacrificiile pe care le faci ca sa-l mentii sunt considerabile. Si iti multumesc ca mi-ai permis sa pot comunica cu alti romani prin intermediul lui, dar daca te deranjeaza atat de tare atitudinea mea "bisericoasa" sau de alta natura, pot sa ma retrag.
Daca imi permiti inca cateva precizari, sa stii ca nici mie nu-mi place ACEL preot si ACEA slujba pe care o tine. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa ne indepartam de Biserica si sa-i mai indemnam si pe altii sa faca la fel, doar pentru ca intr-un anumit loc, lucrurile nu merg cum ar trebui. Mai sunt si alte biserici, romanesti sau nu, ortodoxe sau nu, unde ne putem ruga impreuna.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 08:32 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

Default Vorba rusului : shit happens !

Asta e !
Se intimpla ! Cum nici unul nu sintem meseriasi la cuvinte nu reusim sa ne facem pe deplin intzelesi si din cauza asta greseli in interpretarea mesajelor.

Sint un pic infuriat pe biserica aia mai exact pe preotul acela si pe unii din enoriasii lui pentru ca privesc lucrurile ROMANESTE, cu ochelari de cal si prin prisma intereselor personale. In afara de asta prieteni ai mei si-au dedicat anul trecut destul timp pt a face ceva pt ca anul asta babe conservatoare si altzi cai ochelaristi si-au cam batut joc de adunarea de alegeri asha ca e normal sa imi sara mustarul cind mi se aduce vorba de biserica aia. In mod cert m-ai vazut cam la fiecare manifestare de la biserica unde am incercat si acolo sa fac ceva ca si pe net dar nu a mers.
Asta e, a trecut, om vedea ce va mai fi.

Cit despre convingerile religioase asta e chestiunea fiecaruia si nu e nevoie sa te retragi ci daca vrei sa mergi pe un astfel de subiect hai sa il postam mai jos la "Off topic" !

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Old 08-21-2003, 02:06 PM
Narcissus's Avatar
Narcissus Narcissus is offline
Membru
Bobocel

Default biserica Sfanta Cruce Florida

Pt cei interesati
http://www.geocities.com/SfintaCruce/
Reply With Quote
Old 08-21-2003, 09:58 PM
Mike Mike is offline
Forumar fidel
Aspirant

E adevarat ce s-a spus mai inainte, religia e un lucru privat si candela sau icoana poate fi folosita acasa, fara restrictii...

Ma intreb citi dintre preoti din America au ramas la fel de securisti ca inainte...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules