Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Affidavit of Support - I134

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-25-2012, 08:59 PM
roberts's Avatar
roberts roberts is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by ionix View Post
30k USD este super bine, daca tot aveti suma asta este bine sa evitati AOS-ul !
eu as lua si AOS-ul cu mine. nu se stie niciodata si mai bine sa il ai decat sa regreti. Nu spun ca trebuie sa il si folosesti neaparat dar sa il ai pentru orice eventualitate.

am uitat un amanunt: este foarte bine ca aveti si master dar este extrem de important ca la interviu sa nu va lipseasca diplomele de BAC pentru ca sunt singurele care ii intereseaza.

Last edited by Aramis; 11-26-2012 at 01:24 AM.
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 04:42 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by roberts View Post
Sponsorul semneaza AOS-ul in fata unui notar de aici. Deci... documentul este legal conform legilor americane. In plus, nu poti sa legalizezi acte originale pentru ca sunt legale deja, legalizezi doar copiiile.

Sponsorul trimite actele originale sponsorizatului (eventual cu confirmare de primire). Iar sponsorizatul merge direct la interviu cu ele, nu mai este nimic altceva de facut.

Succes!
1. sponsorul nu semnează īn faţa nimănui I-134. e un act sub semnătură privată.
2. actele originale se pot legaliza. operaţiunea se numeşte supra-legalizare.
3. timp de 15 minute după ce ai postat un mesaj funcţia de edit este activă. foloseşte-o, īn loc să faci postări succesive

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 08:57 AM
ValiOtetea ValiOtetea is offline
Membru
Bobocel

Roberts, ma bucur sa "va aud" din nou. V-am citit blogul, dar nu am mai sunt noutati. Ce va fac fetele? Si eu am doua fetite si mi-a prins bine sa citesc din experienta voastra. Astept noutati, numai bine!
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 02:00 PM
roberts's Avatar
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
1. sponsorul nu semnează īn faţa nimănui I-134. e un act sub semnătură privată.
2. actele originale se pot legaliza. operaţiunea se numeşte supra-legalizare.
3. timp de 15 minute după ce ai postat un mesaj funcţia de edit este activă. foloseşte-o, īn loc să faci postări succesive
1. Noua sponsorul ne-a semnat actele (AOS-ul adica) la banca in fata notarului si au venit cu stampila si semnatura notarului. Nu s-a plans nimeni.

2. Acum... ca exista supra-legalizare... Ok dar la ce foloseste, ma luminezi si pe mine? Mai ales vis-a-vis de AOS si actele Romania -> America?

3. Nu toata lumea e pasionata de forumuri si nici timp non-stop de ele nu avem. Unii mai au si copii, si serviciu, sau pur si simplu vor sa se uite pe pereti. Poate e bine sa-ti versi frustrarile acasa nu in public. Astea fiind spuse apreciez in continuare informatiile extrem de utile pe care ni le-ai oferit atunci cand am avut nevoie!

Quote:
Originally Posted by ValiOtetea View Post
Roberts, ma bucur sa "va aud" din nou. V-am citit blogul, dar nu am mai sunt noutati. Ce va fac fetele? Si eu am doua fetite si mi-a prins bine sa citesc din experienta voastra. Astept noutati, numai bine!
Suntem ok. NU mai am timp de prea multe. Am inceput un master aici. Sotul este in continuare sofer de camion (este o sursa buna de venit) insa speram sa ne rezolvam din probleme curand si sa renunte la meseria asta mai ales ca in toamna viitoare eu voi termina scoala. Fetele merg la scoala. Viata obisnuita. Ne-am obisnuit poate de asta e si greu sa mai gasesc subiecte pentru blog: totul a intrat in normalitate.

Sa va traiasca fetitele! cat de mari sunt?

Last edited by Aramis; 11-27-2012 at 12:16 AM.
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 02:06 PM
ionix's Avatar
ionix ionix is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Suntem ok. NU mai am timp de prea multe. Am inceput un master aici. Sotul este in continuare sofer de camion (este o sursa buna de venit) insa speram sa ne rezolvam din probleme curand si sa renunte la meseria asta mai ales ca in toamna viitoare eu voi termina scoala. Fetele merg la scoala. Viata obisnuita. Ne-am obisnuit poate de asta e si greu sa mai gasesc subiecte pentru blog: totul a intrat in normalitate.

Sa va traiasca fetitele! cat de mari sunt?
Ti-am citit si eu blogul, super postarile, este pacat sa te opresti !
24.05.2012 - Forms sent to KCC
21.02.2013 - Interview appointment received
16.04.2013 - Medical exam (Colentina)
23.04.2013 - Interview (Successfully)
01.05.2013 - I paid USCIS Immigrant Fee (165 $)
20.07.2013 - OTP-CLE (LOT Polish Airlines)
31.07.2013 - SSN Arrived
23.08.2013 - GC Arrived
00.00.0000 - Citizenship

http://us-life.us
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 02:25 PM
ValiOtetea ValiOtetea is offline
Membru
Bobocel

Cea mare are 5 ani, iar cea mica 1 an si 2 luni. Ele sunt motivul principal pentru care mi-as dori sa plec, inca nu am castigat, dar sper in continuare. Ma bucur sa aud ca sunteti bine. Masterul e un subiect bun de detaliat. Cred ca te va ajuta mult sa gasesti un job mai bun. De asemenea, mi-ar placea sa mai citesc despre gradinite, scoli si ce alte activitati mai faceti cu fetele. Iar pozele cu ele... fac cat 1000 de cuvinte.
Reply With Quote
Old 11-26-2012, 08:10 PM
roberts's Avatar
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by ionix View Post
Ti-am citit si eu blogul, super postarile, este pacat sa te opresti !
Multumesc! Sincer, mie imi place sa scriu si ma mananca uneori degetele dar... nimeni nu spune nimic niciodata... vad ca sunt vizitatori si cam atat. E ciudat sa vorbesti de unul singur )

Quote:
Originally Posted by ValiOtetea View Post
Cea mare are 5 ani, iar cea mica 1 an si 2 luni. Ele sunt motivul principal pentru care mi-as dori sa plec, inca nu am castigat, dar sper in continuare. Ma bucur sa aud ca sunteti bine. Masterul e un subiect bun de detaliat. Cred ca te va ajuta mult sa gasesti un job mai bun. De asemenea, mi-ar placea sa mai citesc despre gradinite, scoli si ce alte activitati mai faceti cu fetele. Iar pozele cu ele... fac cat 1000 de cuvinte.
Sa va traiasca si succes cu Loteria!

Cu masterul a fost simplu: acte traduse, legalizate, aplicatii si cam atat. Mai greu e pe urma pentru ca sistemul este cu totul diferit de cel romanesc si... mai ales de cel de prin 2000 cand am terminat eu facultatea in RO. Oricum, am gasit ceva ce imi place mult si merge treaba .

Cu fetele pana in clasa a-8a am rezolvat: vor fi la o scoala Maria Montessori. Din pacate acolo copiii sunt acceptati prin tragere la sorti (este scoala de stat) asa ca e mai greu de intrat dar noi am fost chiar norocosi, de fapt... fetele.

Last edited by Aramis; 11-27-2012 at 12:15 AM.
Reply With Quote
Old 11-27-2012, 12:34 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
1. Noua sponsorul ne-a semnat actele (AOS-ul adica) la banca in fata notarului si au venit cu stampila si semnatura notarului. Nu s-a plans nimeni.

2. Acum... ca exista supra-legalizare... Ok dar la ce foloseste, ma luminezi si pe mine? Mai ales vis-a-vis de AOS si actele Romania -> America?

3. Nu toata lumea e pasionata de forumuri si nici timp non-stop de ele nu avem. Unii mai au si copii, si serviciu, sau pur si simplu vor sa se uite pe pereti. Poate e bine sa-ti versi frustrarile acasa nu in public. Astea fiind spuse apreciez in continuare informatiile extrem de utile pe care ni le-ai oferit atunci cand am avut nevoie.
1. I-134 nu mai are de multă vreme spaţiu pentru notar. ce a făcut sponsorul vostru e absolut irelevant.

2. la nimic. dar nu despre asta era vorba.

3. forumul ăsta, ca orice forum care se respectă, are niște reguli. reguli care ajută la menținerea lui īn "stare bună de funcționare". desigur, nu toată lumea s-a născut cu tastatura-n mānă. de aceea suntem aici, să vă atragem atenția atunci cānd ceva nu e cum trebuie. și ne așteptăm că īndrumările noastre să fie urmate. avem destul de furcă cu spamerii ca să ne mai pierdem timpul luptāndu-ne cu userii. ai timp 5 zile să decizi dacă vrei să faci parte din forumul ăsta sau nu.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu

Last edited by Aramis; 11-27-2012 at 12:51 AM.
Reply With Quote
Old 11-27-2012, 02:30 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Haideti sa nu ne ambalam, ca-i pacat.
Si Roberts si Aramis, si-au adus contributia acestui forum.
Astea fiind spuse, subscriu celor spuse de Aramis, adica forumul trebuie sa furnizeze informatii accurate.
Roberts, din 2008 cind ati avut voi interviul s-au schimbat destul de multe. Orice mica deviatie duce la confuzii.
In ce priveste AOS-ul, incet, incet, lumea s-a dumirit de avantajele si dezavantajele lui. Mai jos e Poverty Guideline, care-i exact doar "guideline", iar valorile-s venit pe AN. Consulatul considera ca viitorii posesori ai DV vor avea nevoie de banii necesari pt citeva luni (oricum mai putin de un an) pina isi gasesc serviciu.
http://www.uscis.gov/files/form/i-864p.pdf
Felicitari de blog. Oricit de rar ai posta, e foarte valoros, fiind sursa la prima mina, viitorii loteriti putindu-se identifica cu voi. Ba mai mult, eu cred ca blogul reflecta realitatea asa cum e, fara distorsiuni; indraznesc sa spun ca e pacat ca nu ai mai mult timp, talentul fiind evident. Mult succes in continuare.
Reply With Quote
Old 11-27-2012, 05:21 AM
ionix's Avatar
ionix ionix is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Multumesc! Sincer, mie imi place sa scriu si ma mananca uneori degetele dar... nimeni nu spune nimic niciodata... vad ca sunt vizitatori si cam atat. E ciudat sa vorbesti de unul singur )
Din moment ce ai vizitatori .... Scrie pentru ei ! Eu promit sa citesc tot timpul !
24.05.2012 - Forms sent to KCC
21.02.2013 - Interview appointment received
16.04.2013 - Medical exam (Colentina)
23.04.2013 - Interview (Successfully)
01.05.2013 - I paid USCIS Immigrant Fee (165 $)
20.07.2013 - OTP-CLE (LOT Polish Airlines)
31.07.2013 - SSN Arrived
23.08.2013 - GC Arrived
00.00.0000 - Citizenship

http://us-life.us
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules