Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Australia

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-09-2006, 07:07 AM
HoneyBunny's Avatar
HoneyBunny HoneyBunny is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default ...

Uite am scris si eu un pic mai demult:

http://www.paginaloteristilor.ro/for...t=8072&page=18

postul #177.
Old 06-09-2006, 07:10 AM
HoneyBunny's Avatar
HoneyBunny HoneyBunny is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by codrin
PS. cind promovez la invatzacel?
Parca la 50 de postari
Old 06-09-2006, 07:18 AM
codrin codrin is offline
Forumar fidel
Loterist informat

am vazut ce ai scris Uite ca aici platesti depozit echivalentul unei chirii lunare indiferent de apartament, zona, CH etc. Asa e regula. De inmatriculare nu stiu. De fapt la o masina second hand nu platesti inmatriculare decit daca o iei fara placi. In schimb se plateste registration anual: 540$ in Victoria.
Reply With Quote
Old 06-09-2006, 03:02 PM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Valentin, daca nu ma insel ti-ai petrecut ceva vreme cablind Cuza. Mi-am pierdut si eu vreo 6 ani prin zona
C
Da, iar partea cu sapatul in fata corpului B a fost cea mai frumoasa. Luam "stilourile" pe umar si pfaaaiii...
3 ani am fost laborant la Dispozitive si Circuite Electronice, sus, pe colt, in corpul A si apoi am coborit jos, la hirlet, la D.C.D, tot pe post de tehnician. Imi aduc aminte cum incercau altii sa sparga asfaltul cu barosul si nu puteau, pina la urma am dat ciubuc la unii cu pickhammer-ul. Sau cum sapam in pamint umed sau in pamint uscat cu ramasite de caramizi in el de infigeai hirletul 5 cm ca se si bloca.
A mai fost si scoaterea molozului de la subsolul corpului C, unde are DCD-ul o camera. M-a durut spatele 3 zile.
Sau cum am dat ciubuc din salariile noastre la alpinistii utilitari ca sa pozeze cablurile pe peretele Universitatii.
Si imi mai aduc aminte cum impingeam 2 roabe, una mai mare si una mai mica, aia mai mica in aia mai mare si le-am rasturnat exact pe linia tramvaiului. Nici o masina care venea de sus nu a claxonat. Dupa aia cu depanarile calculatoarelor, unele imi luau 3 zile, dupa ce incercam toate giumbuslucurile ajungeam la instalarea pe gol si dupa aia mergea. Da' cel putin mai dadeau si oamenii cite ceva pe ici pe colo.
Apoi la tras cablurile in interior am avut viata frumoasa ca eu tineam scara si Ovidiu tragea jgheaburile pe pereti. Dar prefera sa munceasca cu mine, ca era in conflict cu ailalti. Ii mai spuneam si bancuri...
Ce vremuri, dom'le !
Reply With Quote
Old 06-13-2006, 02:55 AM
codrin codrin is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default spanish

Am lipsit citeva zile, a fost un weeknd lung aici. Luni am avut liber fiind "Ziua reginei".
Am o intrebare legata de limba spaniola. Din cite stiu eu in sud (i.e. Florida, CA, Arizona) e un avantaj sa o stii, dar cit de mare? In perspectiva obtinerii unui job bineinteles. Oana stie bine spaniola.
Reply With Quote
Old 06-13-2006, 04:27 AM
Profesor
Forumo-dependent

In job-urile de secretariat e un avantaj. Am vazut multe anunturi prin ziare in care se cere sa fii bilingv, de obicei in slujbe din astea.
E ceva, dar nu e foarte mare. Portoricanii de aici stiu engleza bine, dar or mai fi si alte natii de spanioli, gen mexicani, dominicani, care nu prea stiu.
Poate spre sud sa fie un avantaj mare, in regiunile invadate de ilegali.
Reply With Quote
Old 06-13-2006, 04:34 AM
Crinutza_Mamarutza's Avatar
Crinutza_Mamarutza Crinutza_Mamarutza is offline
Junior Member
Bobocel

prin Los Angeles la orice office suni si intrebi de job ti se pune intrebarea "Dar sti si spaniola?".. asta la job-uri unde ai contact cu alti oameni (cu publicul), daca stai in spatele biroului si nu vezi pe nimeni nu le pasa de sti numai eng... chiar si la gradinite sau la scoli cand cauti un job ti se pune faimoasa intrebare.
Old 06-15-2006, 06:01 AM
codrin codrin is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default craigslist like websites

Quote:
Originally Posted by Crinutza_Mamarutza
prin Los Angeles la orice office suni si intrebi de job ti se pune intrebarea "Dar sti si spaniola?".. asta la job-uri unde ai contact cu alti oameni (cu publicul), daca stai in spatele biroului si nu vezi pe nimeni nu le pasa de sti numai eng... chiar si la gradinite sau la scoli cand cauti un job ti se pune faimoasa intrebare.
Incercat sa ma aduceti in Cali vad
Mai exista cumva un site similar cu www.craigslist.org ??
Am ceva probleme cu accesarea lui momentan (plus inca alte 2-3 website-uri) si ma gindeam poate mai exista ceva asemanator.
Help ....anyone?
Reply With Quote
Old 06-15-2006, 02:06 PM
Profesor
Forumo-dependent

Nu exista nimic mai divers ca NYC-ul.
Are si Garden State frumusetea lui, dar daca nu ar fi Manhattan-ul... Asta e sarea si piperul. Inchipuie-ti 20 de Iasi-uri diferite, puse la un loc. Adica fiecare cu alt stil, alti oameni. Mergi pe strada si vezi cu greu 2 oameni la fel. Prima data m-a socat diversitatea atit de mare. Unde ar putea fi sediul Natiunilor Unite daca nu in NYC ? Si este un oras urit, are destule cladiri lasate in paragina chiar prin centru. Dar "frumusetea" lui consta mai ales in "vibratia" lui, e orasul care nu doarme niciodata. Cum a fost duminica asta ziua portoricanilor, balamucul a fost in toi pe 5th Avenue. De la strada 42 la 84 numai blocaje de politie, pina si in Central Park. De abia la 84th am putut sa ma apropii sa fac poze. Dupa o ora de la terminarea parazii era totul curat bec, nu ca in Iasi unde sta colbu' prin centru de zici ca esti in Sahara.
Am fost cu telefericul peste East River, pe linga Queensboro bridge. Dupa o saptamina un teleferic din ala s-a blocat si au stat fratii vreo 12 ore pina i-a dat jos cu elicopteru', unu cite unu. Si apropo de elicopter se fac scurte zboruri pe deasupra NYC cu elicopterul. Cam scumpe, e adevarat.
Da' sa vezi cum se vede NYC de pe Empire State Building. Stii cum se vede Iasul de la Motel. Ei, imagineaza-ti ca de jur imprejur, in completare, 360 de grade ai vedea numai oras, cit poti cuprinde cu privirea. Alta priveliste e cind vii dinspre Queens spre Manhattan, noaptea, cu toate luminile aprinse. Se fac si revelioane pe vapor si te plimba de jur imprejurul Manhattan-ului.
Alta chestie mai e St. John of the Divine Cathedral - nu vezi tavanul, pur si simplu. Pacat ca nu le merge orga clasica si au bagat electronica.
Sau primaria. Nu ai cum sa o pozezi decit pe bucati, asa e de mare.
E plin de viata nu ca orasele moarte din Romania, gen Botosani sau Constanta in plin sezon. Aici tot timpul ai ce face, ai ce vedea. De exemplu, asta iarna facusera patinoar la Bryant Park si un fel de talcioc cu tonete. Am vazut matriosti, mai mari, mai mici si tot felul de papusele rusesti in costume nationale.
Vara apar zburatorii - cioroi care dau mici show-uri spontane in care sar peste 5 oameni.
Te poti plimba si cu barca in Central Park, barca cu visle. Si cu trasura. Si cu metroul pina in Coney Island ca sa vezi spectacolul cu foci. Din cind in cind mai apare si Cirque du Soleil dar nu am fost.
Apoi tot felu' de spectacole si music hall-uri, opera la Lincoln Center. Bani sa ai ca de tocat nu se mai termina niciodata.
Linga Bryant Park e o cladire mare, inalta si putin curbata, pe care scrie "Grace". E exemplu de frumusete americana, mare, curata, larga, ingrijita. Mi-au trebuit 3 ani ca sa o inteleg. Nu are nimic european in el si acolo unde incearca esueaza lamentabil. Nu se potriveste.
Reply With Quote
Old 06-15-2006, 05:49 PM
Crinutza_Mamarutza's Avatar
Crinutza_Mamarutza Crinutza_Mamarutza is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Incercat sa ma aduceti in Cali vad
Mai exista cumva un site similar cu www.craigslist.org ??
Am ceva probleme cu accesarea lui momentan (plus inca alte 2-3 website-uri) si ma gindeam poate mai exista ceva asemanator.
Help ....anyone?
Site-ul merge bine la mine, altul nu stiu
CA e un stat mare si frumos, cu varietate climatica si deasemenea extrem de scum, daca in NY iei o casa la 300 mii, aici iti ei o cocioaba la bani aia.
Cine reuseste in CA se poate numi un om impliniti si realizat din punct de vedere financiar si profesional.
Am fost si la NY, nu mia placut nici ca turist dara sa traiesc acolo, agitatie continua, nebuneala pe strazi, clanxoane, masini una in alta, loc de parcare la 1 - 2 blocuri distanta de unde stai tu, iar cima acea nu ma atrage deloc.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules