Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-10-2018, 07:57 AM
lacryss lacryss is offline
Junior Member
Bobocel

Default Inchiriere locuinta

Va rog sa imi spuneti daca odata ajuns in US pot inchiria o locuinta doar cu pasaportul, sau trebuie sa astept greencard-ul? Intentionez sa imi rezerv o casa pe Airbnb inainte de a ajunge si ma gandesc sa o inchiriez pe 4 saptamani, timp in care sa gasesc o chirie. Dar daca greencard-ul vine in 3 sapt. si am nevoie de el la inchiriere nu va fi suficient.
Poate aveti si sfaturi cu privire la inchiriere, stiu ca e dificil fara credit history, dar am inteles ca poti plati un avans mai mare. Stiti daca se poate si cu escrow account, mi se pare mai safe?
Mentionez ca nu am pe nimeni acolo care sa garanteze pentru mine, nici job, dar am posibilitatea sa sustin cheltuielile familiei mele pentru o perioada de timp.
Mai am o intrebare referitor la cumpararea unei masini sh. Pot sa cumpar o masina si sa o inregistrez temporar, sau sa ramana inregistrata pe dealer pana imi rezolv situatia cu domiciliul? As evita sa inchiriez masina pe o perioada lunga de timp.
Multumesc.
Reply With Quote
Old 04-10-2018, 05:11 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Când închiriezi de la particulari (gen Airbnb) doar dacă nu le pasă de locuință/la cine închiriază o poți face doar cu pașaport românesc...

E greu de spus ce vei găsi sau nu. În principiu ai nevoie de un SSN, ca să știe proprietarul că te poate găsi în cazul că îi produci daune. Green Card ai din momentul în care ai trecut de CBP. Plasticul poate să vină în3 săptămâni sau în 3 luni, e irelevant.

Ai nevoie de un credit history (pentru care ai nevoie de... SSN) sau de un co-signer. Adică ăla care se angajează să plătescă oalele sparte pentru tine.

Orice landlord serios va cere asta. Avansul e de regulă o lună de chirie (depozit ca să acopere eventualele stricăciuni).

La asta cu dau mai mulți bani avans o să îți spun ce mi-a spus mie property manager-ul când am zis că dau avans chiria pe 6 luni: orice dealer are bani cash...

Condițiile diferă de la stat la stat, de la oraș la oraș, de la locație la locație, chiar și când sunt peste drum una de alta. Când am ajuns aici, am găsit de închiriat apartament la 3/4 din prețul altora similare (chiar 1/2 din cât am închiriat în final). Un preț extraordinar, nu le trebuia co-signer, credit history, avans doar pentru o lună, ce mai chilipir. Managerul era rus de-al nostru, vorba aia frați de continent, vecini perste gârlă, toate bune și frumoase. Asta până am văzut apartamentul și am zis nu mersi, m-am săturat de rușii din România... (e posibil să nu priceapă mulți la ce mă refer)

Următorul ne-a cerut $100 doar pentru ca să aplicăm. Nerambursabili. Următorul ne-a cerut doar $10...

Am închiriat apartament în 15 minute, scriind două cecuri, cu ID doar, fără verificare fără nimic. Cum ai noroc. Că ăștia se uită și la om. Ce mașină conduci, cum te-nbraci, cum te prezinți. Chestii de astea.

Nici un dealer nu o să-ți vândă mașină pe care să o o țină pe numele lui. Păi cum să fie el responsabil pentru tine? Găsești mașini la particulari (Craiglist, local add's), tot după cum ți-o fi norocul. Unele-s gioarse, altele mai au ceva viață în ele... Dacă ai noroc, îți lasă și numerele, da' doar cu title. Mergi pe riscul tău... fără registration, fără asigurare...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu

Last edited by Aramis; 04-10-2018 at 05:43 PM.
Reply With Quote
Old 04-10-2018, 05:36 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Junior Member
Bobocel

Buna lacryss, cred ca se poate inchiria doar cu pasaportul, problema e ce poti obtine in conditiile astea si unde....in zonele bune si in cladirile ok, cer credit history si fluturasi de salariu, plus garantie. Masina poti cumpara fara green card, dar pt a o inmatricula iti trebuie adresa stabila in america si pt asigurare (fara de care nu poti iesi cu ea din dealership) iti trebuie permis de conducere american. S-ar putea sa existe o posibilitate de a obtine asigurare in baza permisului strain sau international, darprobabil ca este mult mai scumpa. Pentru permisul american iti trebuie SSN, pasaport (sau green card) si inca un act oficial sau credit card care sa contina numele ca in pasaport. In functie de statul in care te stabilesti, permisul il poti lua dupa proba scris si traseu sau proba scrisa, un curs de cateva ore in care iti prezinta traficul si soferii ca pe inamicii publici nr 1, toti sunt obositi, beti sau drogati si vor sa te omoare si dupa cursul asa minunat, te preziniti la traseu (cursul este obligatoriu in NY state, nu stiu ce alte state il mai cer si daca il cer).
Reply With Quote
Old 04-10-2018, 07:32 PM
lacryss lacryss is offline
Junior Member
Bobocel

Daca inchiriezi pe Airbnb nu iti cere nimeni SSN. E regim hotelier si de cele mai multe ori chiriasii sunt straini fara SSN, doar ca pretul e mult mai mare fata de o chirie obisnuita long term. Ex. In Dallas e 3000usd pe luna Airbnb si chiria 1600usd pentru conditii similare. Ma voi interesa de escrow account, mi se pare mult mai ok, chiar daca ma costa cateva sute de dolari in plus.
Referitor la masina am intrebat de temporary registration. La vanzare, si in Ro, si in Germania poti sa faci inmatriculare provizorie cu CI/pasaport, inclusiv asigurare. Nu intentionez sa cumpar vreo epava si sa merg fara permis si asigurare .
SSN-ul vine tot in max 3 saptamani ca si GC? Noi am aplicat toti membrii familiei si pentru ssn.
Multumesc
Reply With Quote
Old 04-10-2018, 07:52 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Junior Member
Bobocel

Eu nu stiu, sincer, daca aici poti face alt fel de registration decat aia permanenta. Chiar habar nu am... Important este sa intrebi la dealership ce trebuie sa faci in cazul in care nu ai toate actele si la fel de important e sa afli cum poti obtine asigurare fara permis american in cazul in care iti cumperi masina inainte sa ai permis.
Legat de SSN, ar trebui sa vina in max 2 saptamani. Nu stiu cum functioneaza daca depui actele pt el din Romania...Am facut asa prin ambasada pt fi-miu acum 8 ani, dar a venit tot in Romania si cred ca a ajuns dupa pasaport si certificat de nastere american, toate cerute in aceeasi zi. Daca vezi ca dureaza mai mult, cel mai ok ar fi sa mergi la ei sa intrebi, sau sa nu astepti sa intarzie si sa te duci direct la oficiu si sa vezi care e statusul de procesare. Green cardul mie de ex mi-a venit in 2 saptamani, SSN in 7 zile, dar nu e o regula. Cand ajung actele verifica toate informatiile de pe ele. GC-ul meu a avut numele gresit si nu mi-am dat seama imediat, dar am putut sa intru in tara cu el, desi in mod normal nu aveam cum. Ei nu au sesizat ca imi mancasera o litera din nume. A trebuit sa il trimit inapoi, sa investigheze daca a fost eroarea lor si nu a mea (daca eram eu de vina trebuia sa platesc pt emiterea unuia nou) si la vreo 3 saptamani parca am primit altul.
Reply With Quote
Old 04-10-2018, 08:29 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

nu am auzit de înmatriculare temporară în SUA. primești numere temporare atunci când cumperi de la dealer care îți pemit să circuli o perioadă (variabilă de la stat la stat) până îți faci înregistrarea. mulți îți fac și înmatricularea pe loc, la cumpărare. fără asigurare şi permis de conducere nu iei maşina pe roţi de la dealer. doar pe trailer.

SSN poate să vină într-o săptămână sau în 3 luni. diferă funcţie de o mulţime de mici amănunte care nu au aceeaşi influenţă în locuri diferite. eu am ştiut numărul după 4 zile, alţii l-au primit pe loc. GC ţi-am spus deja îl ai din clipa când treci de CBP. valabil 1 an, aşa că nu se grăbesc prea tare cu plasticul...

nu știu cum o să meargă treaba prin Airbnb, dar cel mai probabil nu o să poți să-ți faci acte de domiciliu prin sistemul ăsta. ai nevoie de un contract de utilități (apă, energie electrică, gaz, telefon, cablu) pe numele tău care să arate că tu locuiești acolo. ori toate astea sunt pe numele proprietarului...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu

Last edited by Aramis; 04-13-2018 at 03:59 AM.
Reply With Quote
Old 04-11-2018, 07:52 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by lacryss View Post
Va rog sa imi spuneti daca odata ajuns in US pot inchiria o locuinta doar cu pasaportul, sau trebuie sa astept greencard-ul?[...] o casa pe Airbnb[...]
Da, poti. E ca la hotel.
Quote:
Originally Posted by lacryss View Post
Mai am o intrebare referitor la cumpararea unei masini sh. Pot sa cumpar o masina si sa o inregistrez temporar, sau sa ramana inregistrata pe dealer pana imi rezolv situatia cu domiciliul? As evita sa inchiriez masina pe o perioada lunga de timp.
Multumesc.
Nu poti. Pentru primele 4 saptamani cel mai bine este Uber/Lyft, taxi sau vRide sau alte servicii de carpool, transport in comun sau inchiriat. Eu mergeam cu autobuzul si bicicleta.
Numai dupa ce ai SSN-ul si o adresa stabila (apartament inchiriat, nu AirBnb sau hotel) poate ai sanse mai bune sa-ti inregistrezi si sa asiguri o masina personala.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules