Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-09-2006, 10:06 PM
vlad2k6 vlad2k6 is offline
Junior Member
Bobocel

Haideţi să luăm cazul meu. Am 26 de ani, prietena mea 24. Eu am terminat Informatica la Universitate, ea Protecţia Mediului la Construcţii. Fiecare câştigăm cam 1000 € pe lună - 1300 $. Eu lucrez ca programator la o firmă, ea la Armată.

Credeţi că măcar dpdv financiar ar avea rost să venim în America? Adică am putea să lucrăm conform calificărilor noastre sau ar trebui să ne luăm joburi gen vânzător de hamburgheri, şofer, babysitter, etc? Nu că ar fi dezonorante aceste munci -departe de mine gândul- dar atunci ce rost a avut să ne batem capul cu şcoala atâţia ani, să învăţăm o grămadă în timpul şcolii şi altă grămadă la locul de muncă şi chiar acasă în timpul liber? Salariile avem speranţa să se mărească încetul cu încetul şi în plus aici în România cred că ne este mult mai uşor să începem afacerea noastră. Casă în rate vom putea lua şi aici peste câţiva ani (chiar din cărămidă).

Pun întrebarea dpdv strict financiar, pentru că în rest nu prea văd unde ar fi avantaje. Birocraţia începe să diminueze şi pe aici graţie intrării în UE, mentalitatea se schimbă, vin oameni noi în funcţii de conducere, aşa că nu aş prea avea alte aşteptări de la america în afară de bani. (şi aia eventual temporar - pentru că nu ştiu dacă am vrea să rămânem toată viaţa acolo)

Dacă însă în america nu se recunosc studiile, e şomajul mare, e greu să te angajezi într-un post mai acătării, etc - nu prea ar avea rost să facem risipă de timp şi de bani, venind acolo ca să avem de unde să ne întoarcem şi eventual să mai stăm aici câteva luni până să gasim nişte joburi la fel de mulţumitoare ca cele de unde am plecat.

Aştept răspunsuri în special de la cei care lucrează în IT şi în Protecţia Mediului.

Am citit cu destul interes pe forum, dar nu prea am găsit răspunsuri la aceste întrebări - aşa că mă încumet să spun aici ce mă frământă.

Am mai avut noi o tentativă legată de Canada dar după cu ne-au descris-o unii prieteni de acolo (studiile nu se recunosc, sunt preferaţi la angajare băştinaşii, ingineri, IT-işti şi profesori lucrând ca general worker, mizerie în Montreal mai ceva ca în Bucureşti, etc) nu ne-a mai surâs ideea, deşi aveam pe ansamblu o idee mult mai bună despre Canada decât despre Statele Unite.

Acuma' nu-i bai, dacă voi ne ve-ţi distruge şi ideile noastre frumoase legate de Sua, mai avem de studiat Australia şi Africa de Sud.
Deşi nu ştiu ce ne mănâncă în fund... Am putea foarte bine să căutăm joburi în Irlanda, Spania sau Italia chiar aici pe bătrânul continent. Şi am avea avantajul că am da câteva zeci de euro pe biletul de avion putând să mergem în Ro când avem chef şi că mentalitatea ar fi mult mai aproape de a noastră.
Reply With Quote
Old 11-09-2006, 11:04 PM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Nu stiu cum puteti voi cistiga asa de mult in Romania, mai ales ca tineri absolventi. Pai aia care au experienta de 10 ani cit cistiga ? 2000 Euro pe luna ?
Ce poate lucra ea ca bugetar in armata de sa cistige atita, mai ales ca stiu de la un vecin care a fost in Angola si Afganistan ca se dau $900/luna pentru misiuni si numai cit esti in acele misiuni. Deci ea cistiga mai mult decit cadru activ cu misiuni in Afganistan sau Angola sau fosta Iugoslavie. Cum ? Numai luptind cot la cot cu barbatii, cu arma in mina.
Studiile nu se recunosc, dar somajul e foarte mic, nu ca in Romania. Somajul in NJ e numai de vreo 4%, adica extrem de mic, spre deosebire de Romania, unde, daca nu ar fi plecat atitia in Europa, ar fi fost de cel putin 50%, sa zic ca cel mascat nu intra, deci 50%. Da, asa e, e greu sa te angajezi pe un post mai bunisor.
Pe ansamblu US sunt mult mai bogate decit Canada. Dar nu e acel ajutor de somaj - social care iti permite ca la inceput sa inveti pentru a putea accede la o slujba mai buna. Asta e partea foarte nasoala in US. De aia e mai bine in Canada.
Joburi in tarile mentionate da, dar statutul de imigrant nu se compara cu cel de pe continentul american.
Acuma mai e o chestie: in Romania un salar de 4-500 Euro net e cam maximul la care se poate ajunge. Mai sunt unele cazuri, dar putine, cu mai mult. E, aici e cam nivelul de plecare, nu cel mai de jos, dar unul din nivelele joase, semnificativ sub salariul mediu. Un muncitor in fabrica cistiga ca putere de cumparare mai mult, vreo 600 Euro, poate chiar spre 700 transformat in bani si preturi de Romania, adica. E o slujba relativ prost platita pe scara slujbelor. Ce vreau sa zic e ca in Romania e compromisa ideea de salar.
Alte avantaje ar fi ca sistemul si viata sunt altfel aici, mult mai bune ca in Ro si se misca mult mai repede si muuult mai bine. Plus ca e societate informatizata.
Reply With Quote
Old 11-09-2006, 11:06 PM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Aici simti ca ai perspectiva, in Romania, NU. Te sufoci.
Reply With Quote
Old 11-10-2006, 12:38 AM
black sabbath's Avatar
black sabbath black sabbath is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

luati-va concediu, veniti aici, stati o luna in care studiati piata ( a muncii si a vietii in general), daca va place ramaneti, daca nu, aveti green card, ceea ce nu e deloc o pierdere.
nu poate nimeni hotara in locul vostru, iar decizia va apartine in totalitate.
daca nu veniti o sa va ganditi toata viata la " cum ar fi fost daca..."
daca plecati de acolo renuntand la tot, cand o sa intampinati greutatile de la inceput, care sunt inerente, iar o sa va puneti intrebari.
deci tu ca it-ist ai toate sansele sa-ti gasesti serviciu bine platit din prima, prietena ta ca inginer de mediu, o sa-si gaseasca , un pic mai greu dar o sa se rezolve si la ea in decurs de 3-4 luni de zile, depinde de nivelul de engleza.
inceputul nu e usor, ca orice inceput, dar poate deveni placut daca il iei ca pe o provocare.
oricum, faptul ca ati postat aici denota ca nu sunteti hotarati, ceea ce nu face decat sa va ingreuneze situatia.
va urez bafta.
aceeasi problema s-a tot discutat pe forum, ma mira ca nu ati gasit.
sunt multe cazuri similare cu al vostru. folositi mai cu spor functia search.
Old 11-10-2006, 12:53 AM
crisz
Guest

Quote:
Originally Posted by vlad2k6 View Post

Credeţi că măcar dpdv financiar ar avea rost să venim în America?
Dpdv financiar, da!, merita.
Aveti planuri sa aplicati la loterie sau va ganditi si la alte tipuri de vize (pt. ca eu m-am referit doar la venirea in US prin loterie, despre alte tipuri de viza nu stiu).
Bafta!
Reply With Quote
Old 11-10-2006, 02:16 AM
POPI POPI is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by black sabbath View Post
luati-va concediu, veniti aici, stati o luna in care studiati piata ( a muncii si a vietii in general), daca va place ramaneti, daca nu, aveti green card, ceea ce nu e deloc o pierdere.
nu poate nimeni hotara in locul vostru, iar decizia va apartine in totalitate.
daca nu veniti o sa va ganditi toata viata la " cum ar fi fost daca..."
daca plecati de acolo renuntand la tot, cand o sa intampinati greutatile de la inceput, care sunt inerente, iar o sa va puneti intrebari.
deci tu ca it-ist ai toate sansele sa-ti gasesti serviciu bine platit din prima, prietena ta ca inginer de mediu, o sa-si gaseasca , un pic mai greu dar o sa se rezolve si la ea in decurs de 3-4 luni de zile, depinde de nivelul de engleza.
inceputul nu e usor, ca orice inceput, dar poate deveni placut daca il iei ca pe o provocare.
oricum, faptul ca ati postat aici denota ca nu sunteti hotarati, ceea ce nu face decat sa va ingreuneze situatia.
va urez bafta.
aceeasi problema s-a tot discutat pe forum, ma mira ca nu ati gasit.
sunt multe cazuri similare cu al vostru. folositi mai cu spor functia search.
Da-mi voie sa nu fiu de acord intru-totul cu tine. Eu nu cred ca intr-o luna iti dai seama cu ce se mananca America, parerea mea. Eu de exemplu sunt de 6 luni in America si inca nu mi-am gasit job pe field-ul meu asta ce inseamna sa ma intorc acasa, nu! Crde cu tarie in continuare in sansa mea. Cat despre salariile pe care le spun antevorbitorii mei hai sa fim seriosi in sistemul infect care e in Romania parerea mea, degeaba! Aici am vazut mult respect bunavointa, lumea iti zambeste ceea ce in Romania nu ai sa vezi probabil nici in urmatorii 20 ani.

Toate bune!
Old 11-10-2006, 02:19 AM
POPI POPI is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Haideţi să luăm cazul meu. Am 26 de ani, prietena mea 24. Eu am terminat Informatica la Universitate, ea Protecţia Mediului la Construcţii. Fiecare câştigăm cam 1000 € pe lună - 1300 $. Eu lucrez ca programator la o firmă, ea la Armată.

Credeţi că măcar dpdv financiar ar avea rost să venim în America? Adică am putea să lucrăm conform calificărilor noastre sau ar trebui să ne luăm joburi gen vânzător de hamburgheri, şofer, babysitter, etc? Nu că ar fi dezonorante aceste munci -departe de mine gândul- dar atunci ce rost a avut să ne batem capul cu şcoala atâţia ani, să învăţăm o grămadă în timpul şcolii şi altă grămadă la locul de muncă şi chiar acasă în timpul liber? Salariile avem speranţa să se mărească încetul cu încetul şi în plus aici în România cred că ne este mult mai uşor să începem afacerea noastră. Casă în rate vom putea lua şi aici peste câţiva ani (chiar din cărămidă).

Pun întrebarea dpdv strict financiar, pentru că în rest nu prea văd unde ar fi avantaje. Birocraţia începe să diminueze şi pe aici graţie intrării în UE, mentalitatea se schimbă, vin oameni noi în funcţii de conducere, aşa că nu aş prea avea alte aşteptări de la america în afară de bani. (şi aia eventual temporar - pentru că nu ştiu dacă am vrea să rămânem toată viaţa acolo)

Dacă însă în america nu se recunosc studiile, e şomajul mare, e greu să te angajezi într-un post mai acătării, etc - nu prea ar avea rost să facem risipă de timp şi de bani, venind acolo ca să avem de unde să ne întoarcem şi eventual să mai stăm aici câteva luni până să gasim nişte joburi la fel de mulţumitoare ca cele de unde am plecat.

Aştept răspunsuri în special de la cei care lucrează în IT şi în Protecţia Mediului.

Am citit cu destul interes pe forum, dar nu prea am găsit răspunsuri la aceste întrebări - aşa că mă încumet să spun aici ce mă frământă.

Am mai avut noi o tentativă legată de Canada dar după cu ne-au descris-o unii prieteni de acolo (studiile nu se recunosc, sunt preferaţi la angajare băştinaşii, ingineri, IT-işti şi profesori lucrând ca general worker, mizerie în Montreal mai ceva ca în Bucureşti, etc) nu ne-a mai surâs ideea, deşi aveam pe ansamblu o idee mult mai bună despre Canada decât despre Statele Unite.

Acuma' nu-i bai, dacă voi ne ve-ţi distruge şi ideile noastre frumoase legate de Sua, mai avem de studiat Australia şi Africa de Sud.
Deşi nu ştiu ce ne mănâncă în fund... Am putea foarte bine să căutăm joburi în Irlanda, Spania sau Italia chiar aici pe bătrânul continent. Şi am avea avantajul că am da câteva zeci de euro pe biletul de avion putând să mergem în Ro când avem chef şi că mentalitatea ar fi mult mai aproape de a noastră.
In domeniul tau IT? Glumesti! Chiar firma la care lucrez angajeaza programmer senior level 80k/an. Ce zici cum ti se pare? Eu din cati programatori cunosc pe aici niciunul nu a inceput de la faras.
Toate bune!
Old 11-10-2006, 02:31 AM
MirceaGoia's Avatar
MirceaGoia MirceaGoia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Bravo voua daca castigati atata...probabil sunteti printre putinii care pot sa spuna asta la varsta voastra. Banii aia sunt netul sau e brutul?

Quote:
Credeţi că măcar dpdv financiar ar avea rost să venim în America? Adică am putea să lucrăm conform calificărilor noastre sau ar trebui să ne luăm joburi gen vânzător de hamburgheri, şofer, babysitter, etc? Nu că ar fi dezonorante aceste munci -departe de mine gândul- dar atunci ce rost a avut să ne batem capul cu şcoala atâţia ani, să învăţăm o grămadă în timpul şcolii şi altă grămadă la locul de muncă şi chiar acasă în timpul liber?
Pai tu ca IT-st ar trebui sa fii speriat rau de tot ca sa nu incerci prima data sa cauti ceva in IT!
Depinde bineinteles si de locul in care mergi in SUA...daca mergi intr-o zona in care IT-ul nu prea are putere (cum am fost eu) atunci o sa intorci poate si hamburgeri...

Nu uita un lucru: aici nici o meserie nu e batuta in cuie! Adica nu iesi de bancile scolii cu o meserie si mori tot cu ea...de multe ori poate va trebuie sa faci o reorientare/recalificare...depinde de cerere si oferta. Trebuie sa fii flexibil.

Nu inseamna ca daca ai scoala ai sa ajungi intr-un post bun...conteaza, in cazul tau, si ce stii efectiv sa faci practic (nu ma pricep la ingineria de mediu asa ca nu pot spune mare lucru de sotia ta). Daca esti intr-adevar bun (invatand de unul singur) nu-ti trebuie scoala mare sa lucrezi in domeniul asta...

Dar dupa cum spui tu se pare ca tu te perfectionezi continuu (si la munca si acasa)...deci e bine.

Quote:
Salariile avem speranţa să se mărească încetul cu încetul şi în plus aici în România cred că ne este mult mai uşor să începem afacerea noastră. Casă în rate vom putea lua şi aici peste câţiva ani (chiar din cărămidă).
De ce nu ti-ai lua oare toate astea mai repede ? De ce incetul cu incetul? (si stii cat de incet merg lucrurile in Ro - sa nu ne lasam pe o ureche ca intram in UE...o sa mai dureze mult pana ajungem macar la nivelul Spaniei,Greciei,Portugaliei...sa nu mai spun de Ungaria si Cehia).

Poti veni aici, lucra, face credit history, lua credit de la banca si cumpara casa in Romania mult mai repede decat daca ti-ai lua-o cu credit din Ro (daca tii neaparat sa ai casa in Ro)...si la conditii mai avantajoase.

Programator fiind de ce nu ai incepe ceva aici? O firma in domeniu? Un produs? Ceva? Aici ai avea piata mai mare...

Te-as contrazice un pic la inceperea unei afaceri in Ro si inceperea unei afaceri aici: aici cred ca e mult mai usor decat in Ro...legislatia nu e asa stufoasa si sa se bata cap in cap, mediul de afaceri e mai sanatos, coruptia mai mica, birocratia mai mica.
Vrei sa incepi o afacere aici? Maine te-ai dus si ti-ai deschis firma, si de poimaine esti legal. Numai deschisul unei firme cat iti ia in Ro?...cel putin 2 sapt.

Quote:
Avantaje sunt destule ! Sunt plecat de 1 an dar nu cred eu ca intr-un an birocratia s-a diminuat vazand cu ochii! As fi vrut dar nu cred! Si va mai dura pana se va intampla asta...

Ti-am mai spus, nu te culca pe o ureche ca am intrat in UE...rezultate se vor vedea MULT mai incolo (si cand spun de rezultate spune de cele care se observa in randurile oamenilor comuni, nu cei de pe pozitii inalte).

In America inca nu stii cum e ca aici nu ai fost...stii doar cum e in Ro...asa ca, comparatia ta nu sta in picioare.

Quote:
Studiile din IT nu cred ca au probleme de recunoastere (studiile tehnice in general). Eu nu am studii in domeniu si lucrez in IT, un alt prieten are studii de inginerie si lucreaza in domeniul lui ca inginer (fara sa faca vreo echivalare). Mai am un alt prieten care tot in IT lucreaza si are studii in domeniu...

Nu stiu cu ingineria de mediu cu sta treaba...

Risipa de bani nu cred ca faceti ...ca sa vezi si sa inveti despre un lucru nou (cum e America sau altceva) nu cred ca ar trebui sa stai sa socoti banii cheltuiti. Experienta aia nu o cumperi de la altii, ci o dobandesti prin tine...
Daca esti bun banii aia ai faci la loc, nu?

In plus, daca veniti aici cu loteria veti primi cartea verde, care inseamna ceva!!Si o primiti ieftin!

Treaba nasola poate fi urmatoarea: sa nu ai rabdare! Sa vrei ca din primele luni sa rupi muntii din loc! Sa vrei ca din primele luni sa te dai cu caramida in piept!

Asta nu prea se poate...vei fi nou aici...nu vei avea experienta de lucru in America, nu vei avea credit history (si stii ce inseamna asta daca ai citit forumul)...va trebui sa ai rabdare sa gasesti un post in domeniul tau (asteptarea poate fi de la 1 luna la cateva luni...sau mai mult...depinde de locul unde mergi).

Daca vrei totul dintr-o data atunci mai bine stai acasa (in definitiv, nici acasa nu ati primit totul dintr-o data, nu-i asa?)

Quote:
In IT e destul de simplu sa afli ce se cere...cauta pe site-urile consacrate de joburi si vezi acolo care sunt meseriile care se cauta in functie de zona in care vrei sa mergi (IT-ul e un domeniu vast). Tu ce stii sa faci mai specific?

Quote:
Adevarul e ca functia de cautare de pe forum nu e asa acurata, cum nu era nici de pe vechiul forum...

Quote:
Well, prietenii ti-au descris Canada prin ochii lor...tu ar trebui sa vezi lucrurile prin ochii tai.
Imi spunea un prieten american: daca ai spirit intreprinzator, deschis la minte, disponibilitate de a-ti asuma riscuri atunci America e mai buna ptr tine. Daca vrei ajutor de la stat atunci Canada e mai buna...
Tu alegi in ce mediu ai vrea sa traiesti...

Quote:
Nu ti le distruge nimeni, nu avea grija ! Eu te incurajez sa vii si sa vezi cum e aici...daca nu-ti place te poti intoarce acasa (americanii, saracii de ei, nu mai au unde sa se intoarca...ei sunt nevoiti sa traiasca aici...deci ai un avantaj).

Am si eu un prieten cu familie care acum e in stadiu avansat ptr plecarea in Australia (si el vrea sa lucreze acolo in domeniul lui: mineritul...de aia a si ales Australia).

Daca va mananca in fund inseamna ca ceva spirit de aventura si cunoastere aveti...ca doar sunteti tineri. Asta e bine, zic eu...va poate ajuta in viitor.
Reply With Quote
Old 11-10-2006, 02:34 AM
MirceaGoia's Avatar
MirceaGoia MirceaGoia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by ChiriacValentin View Post
..............
Studiile nu se recunosc, dar somajul e foarte mic, nu ca in Romania. Somajul in NJ e numai de vreo 4%, adica extrem de mic, spre deosebire de Romania, unde, daca nu ar fi plecat atitia in Europa, ar fi fost de cel putin 50%, sa zic ca cel mascat nu intra, deci 50%. Da, asa e, e greu sa te angajezi pe un post mai bunisor.
.............
Alte avantaje ar fi ca sistemul si viata sunt altfel aici, mult mai bune ca in Ro si se misca mult mai repede si muuult mai bine. Plus ca e societate informatizata.
In sfarsit sunt si eu de acord in mare parte cu tine, Valentine ...
Reply With Quote
Old 11-10-2006, 02:53 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Pai Valentin are in mare parte dreptate. In afara de partea cu conspiratiile...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules