Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Primii pasi

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-06-2003, 01:23 AM
Sanda Sanda is offline
Junior Member
Bobocel

Default Biserica ortodoxa in Washington

Va rog sa ma ajutati!Nu ma descurc de loc cu noua pagina ,mi se pare foarte complicata.In cealalta am pus intrebari si nu a durat o zi si am si primit raspuns de la unii dintre voi.Acum tot intreb de 10 zile si nu imi raspunde nimeni.Probabil ca nu stiu eu sa folosesc pagina.Problema mea este ca nu gasesc o biserica ortodoxa (daca se poate romaneasca) in orsul Washington.
Multumesc mult.
Reply With Quote
Old 08-06-2003, 03:44 AM
DanArt's Avatar
DanArt DanArt is offline
Membru
Bobocel

Default biserica...

Nu gasesti pt. ca nu este o biserica romaneasca in DC....cea mai apropiata de noi(stam in Laurel...la 22 mile de DC)este pe undeva in nordul Virginiei....acolo am fost de Pasti...dar acum imi scapa numele localitatzii....dar ma interesez si-tzi spun maine...BAFTA!!!
Reply With Quote
Old 08-06-2003, 03:52 AM
Lili Lili is offline
Membru
Invatzacel

E o biserica in Virginia, langa Alexandria. Se numeste Holy Cross si acolo poti gasi pe preotul Calciu. E aproape de intersectia Baileys Crossroad, locul se cheama Leesburg Pike.
Numarul de telefon de la biserica era 703-820-1346, insa nu stiu daca mai e valabil. Poti incerca!
Reply With Quote
Old 08-06-2003, 04:03 AM
DanArt's Avatar
DanArt DanArt is offline
Membru
Bobocel

Default Thanks Lili....

Exact acolo am fost....multzumesc pt.raspuns....Bafta!!
Reply With Quote
Old 08-06-2003, 02:47 PM
Sanda Sanda is offline
Junior Member
Bobocel

Default multumesc

Multumesc mult pentru ca m-ati ajutat sa gasesc unde se gaseste biserica romaneasca.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 05:54 AM
Mike Mike is offline
Forumar fidel
Aspirant

Crezi ca toata puterea ta de afirmare e dependenta de gasirea unei Biserici? Nu cred! Se scrie mult si foarte mult despre ce trebuie sa faca romanul in State... In primul rind, tu esti TU... Tine capul sus, invata limba si ai sa vezi ca rezultatele vor veni... Sa nu te uiti inapoi niciodata decit invata din greseli...

Increderea in tine (self-confidence) pe care americanii o tin la rang de icoana, este motorul tuturor actiunilor...
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 03:00 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

Default Despre biserica romaneasca

Mike cam are dreptate si intaresc spusele lui: fi tu insutzi ! Biserica e numai un loc de inchinaciune si POATE de comunicare (intilnesti altzi oameni cu care potzi comunica romaneste).
Biserica nu poate face mare lucru pe plan material si daca se straduieste preotul prea tare nici pe plan spiritual nu prea poate face.
Am experientza asta aici la Phila unde am mers cu ginduri mari la biserica pentru a face ceva si dupa un an de mincatorie si manarii am renuntzat momentan la ideea de a mai interactziona cu biserica.
Amicul Ciprian stie cel mai bine despre ce e voarba pt ca el a fost presedintele asociatziei de acolo si si-a cam mincat nervii din cauza celor cu ochelari de cal si babelor conservatoare.
Poate la altzii bisericile or fi mai bine orinduite, aici nu, nici una nici cealalta ....

Fi tu insutzi iara candela o potzi aprinde si acasa...

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 03:43 PM
Sanda Sanda is offline
Junior Member
Bobocel

Default biserica ortodoxa

Nu am nevoie de biserica ca sa ma ajute decat spiritual.Parca altfel este daca te rogi in lacasul domnului.Mie imi face foarte bine o vizita intr-o biserica.
Multumesc mult pentru raspuns,dar continui sa va intreb daca stiti o biserica ortodoxa(nu neaparat romaneasca),poate fi greceasca sau ruseasca chiar in Washington.Multumesc si numai bine tuturor celor care citesc aceasta pagina.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 05:12 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

Default Biserica rusa ortodoxa la Washington.

Gata am gasit si biserica ortodoxa rusa la Washington

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Old 08-07-2003, 05:36 PM
Lili Lili is offline
Membru
Invatzacel

Biserica e intr-adevar numai loc de inchinaciune si asta trebuie sa si ramana. Cel putin asa ne-a lasat-o Dumnezeu! Nu e nici loc de afaceri, nici de petreceri si nici de barfe!
Daca esti cu adevarat crestin, adica nu numai ca esti crestin pentru ca ai fost botezat imediat dupa nastere, dar stii ce inseamna a fi crestin, daca ai citit Biblia (macar Noul Testament) si ai retinut ce se spune acolo, atunci poate o sa-ti amintesti ca Dumnezeu, prin fiul sau Isus Hristos, indeamna lumea sa mearga la biserica (care este Casa lui Dumnezeu) si sa se roage impreuna. Nu e de-ajuns sa aprinzi candela acasa...
Si daca mai si pretinzi ca ceea ce ti se intampla, bine sau rau, depinde doar de tine personal si n-are nici o legatura cu Divinitatea, atunci asta e curata blesfamie!
"Biserica nu poate face mare lucru pe plan material." Dar ce facem noi pentru Biserica oare are vreo importanta ? De ce oare e atat de usor sa cheltuim bani pe orice nimicuri, dar cand ar trebui sa contribuim la Biserica, ne eschivam ? De ce avem timp sa stam la palavre dar cand ar trebui sa fim in comuniune cu Dumnezeu, ne gasim fel si fel de scuze?

Sanda, mai stiu de o biserica ortodoxa ruseasca in Silver Spring. Se ajunge foarte usor cu metroul din orice parte a Washington-ului, dar apoi va trebui sa mergi pe jos. Din pacate, nu stiu adresa exacta, e pe Eastwest Highway, destul de aproape de Summit Hills Apartments.
Daca ajungi pe strada mentionata mai sus, avand statia de metrou in stanga ta si complexul de apartamente in dreapta, mergi cam 5-10 minute.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules