Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Locuri de munca

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-24-2012, 11:51 AM
watermelon's Avatar
watermelon watermelon is offline
Junior Member
Bobocel

Default link informativ pentru joburi in SUA

http://www.betterjobsfaster.org/main/summary
http://www.betterjobsfaster.org/disc...ic/show/530790
http://www.betterjobsfaster.org/disc...ic/show/530710

Bafta!
Reply With Quote
Old 12-15-2015, 08:04 AM
sdigola sdigola is offline
Junior Member
Bobocel

Default employer matching program

Buna ziua! nu stiu daca am postat in sectiunea care trebuie....ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamna Employer Matching Program? Multumesc anticipat
Reply With Quote
Old 12-15-2015, 11:38 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by sdigola View Post
Buna ziua! nu stiu daca am postat in sectiunea care trebuie....ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamna Employer Matching Program? Multumesc anticipat
http://www.paginaloteristilor.ro/for...ad.php?t=14341
Reply With Quote
Old 06-01-2016, 06:50 AM
watermelon's Avatar
watermelon watermelon is offline
Junior Member
Bobocel

ai un LIKE de la mine ...ca asa e ...
Reply With Quote
Old 01-17-2020, 07:17 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Mi-am schimbat job-ul fix din acest motiv.
E foarte beneficiar sa ai un job intr-un domeniu in care interactionezi/network cu mai multa lume (clienti, echipe) care au influenta puternica in domeniul tau. Daca esti blocat intr-un beci de companie sub un manager care te tine constant in intuneric, nu mai cresti. La un moment dat vei deveni obsolete. In societatea de azi, eu cred ca e chiar sanatos sa-ti schimbi jobul mai des chit ca (sau crezi tu ca) esti bine platit sau ai o pozitie stabila. Numai si exercitiul de-a intra in contact cu recruiteri, head hunters sau de a merge la interviuri iti imbunatateste dramatic networking skills si inclusiv lista de contacte.
Toti (dar TOTI!) cei care au devenit faimosi sau bogati au facut-o pe spatele networking-ului. (Chiar si aia care au castigat bani la loterie, au apelat la avocati, agenti financiari, banci, investitori, etc. din network-ul lor. Iar cei care nu au facut asta pentru ca nu stiau pe nimeni de valoare, au pierdut rapid castigurile).
Netwoking este ceva care pentru unii vine in mod natural, din personalitatea lor. Pentru altii este un skill care trebuie dobandit. Nu reusesti in SUA fara networking! Prietenii si cunostintele devin factori foarte importanti in viata ta (profesionala si personala). Este unul din motivele pentru care unii aleg sa nu mai emigreze din Romania in SUA, chiar si dupa ce au castigat la DV. Vii aici si tre s-o iei de la capat, sa-ti cladesti un nou network, noi prietenii, noi cunostinte. Este usor cand esti la varsta fertilitatii (vine parca natural), dar este mult mai greu cand ai depasit-o.
Asadar, nu ignorati networking-ul, in special daca sunteti proaspeti veniti in SUA. Formati cat mai multe legaturi, mentineti-le pe cele fructuase. Sa nu fie o zi in care nu se intampla nimica!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules