Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Los Angeles +

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-06-2008, 09:19 PM
sorin_a68's Avatar
sorin_a68 sorin_a68 is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default Turist in San Diego

As vrea ceva sugestii pentru un pic concediu
2 nopti Las Vegas - 2 nopti San Diego.
Puncte de interest turistic HOT !!.
Nu de alta dar nu e prea mult timp la dispozitie.

Thanks
Reply With Quote
Old 06-07-2008, 12:04 AM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Vegas:
- trebuie sa vezi hotelurile de pe Strip.
- Cele mai impresionante sunt Venetian (care trebuie sa-l vezi si in interior pentru ca are canale de apa si Piata San Marco in miniatura)
- Tot la Venetian au un Maddame Tussaud bunutz, poti sa te duci cu incredere.
- Bellagio, trebuie sa vezi fantanile dansatoare din fata lui
- New York e dragutel tare pe dinafara
- Cezar Palace e impunator
Daca ai timp, e drum de jumatate de ora de la LV pana la Hoover Dam care e impunator si dragut de vizitat.

San Diego, locurile mele preferate sunt
- Old town e vechiul oras San Diego, cu cladiri in stil mexican, multe restaurante, magazine si locuri pestrite. E foarte frumos si pitoresc. E partea istorica a orasului.
- Seal beach e o plaja unde poti sa vezi seals
- Seaport Village, e chiar in port, e fain si sunt magazinase dragute si restaurante pe malul oceanului
- Coronado Island de aici poti sa vezi downtown San Diego, super fain ca esti pe malul celalalt si il vezi dupa apa, e foarte frumos.
Del Mar, daca vrei sa vezi case de milioane
Old 06-07-2008, 12:15 AM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Gianina View Post
Seal beach e o plaja unde poti sa vezi seals
... Navy seals?
Old 06-07-2008, 12:28 AM
Gianina's Avatar
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by dmstangu View Post
... Navy seals?
Yeah, right. Poate ca or fi, cine stie? Vino si ai sa vezi...

Am gresit oricum. Seal Beach e aici langa noi(Orange County) si nu poti sa vezi seals. Cea din San Diego e La Jolla si acolo e o plaja care e numai pentru ele, poti sa te duci sa le privesti cum se rasfata la soare:
http://www.lajollaseals.com/

Scuze de greseala.
G
Old 06-07-2008, 08:32 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Seal Beach din OC e mai potrivit pentru Navy Seals, pentru ca este o baza Navy chiar in oras.
Old 06-07-2008, 09:01 AM
sorin_a68's Avatar
Forumar fidel
Loterist informat

Thanks
In LA am rezervat camera exact la Venetian asa ca am nimerit ok. In Sand Diego am rezervat la Island Palms Hotel & Marina. Pare spendinda locatia, sper sa nu ma dezamageasca. I-mi este dor de mare si vom disfruta daca timpul permite cat mai mult de briza. Am sa incerc sa vizitez daca nu e departe La Jolla. Ce parere aveti despre Zoo si Aquarium ?. Merita vazute .. sunt cum mult diferite fata de altele ?
Cum ramane in LA cu Elvis Presley? Unde se poate asculta un show cu muzica lui?
Reply With Quote
Old 06-07-2008, 09:40 AM
Gianina's Avatar
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by sorin_a68 View Post
Thanks
In LA am rezervat camera exact la Venetian asa ca am nimerit ok. In Sand Diego am rezervat la Island Palms Hotel & Marina. Pare spendinda locatia, sper sa nu ma dezamageasca. I-mi este dor de mare si vom disfruta daca timpul permite cat mai mult de briza. Am sa incerc sa vizitez daca nu e departe La Jolla. Ce parere aveti despre Zoo si Aquarium ?. Merita vazute .. sunt cum mult diferite fata de altele ?
Cum ramane in LA cu Elvis Presley? Unde se poate asculta un show cu muzica lui?
Da, Venetian e o alegere super ca si cazare. Nu numai ca e un hotel de vreo 4-5 stele dar si pentru ca exact in mijlocul Stripului, locul cel mai important din LV. Nu uitati de fantinile de la Bellagio, sunt superbe, seara cand danseaza pe muzica. Plus ca vizavi e Paris-ul.

Nu am auzit cuvinte bune despre show-urile care imita Elvis, am auzit ca sunt departe de tot de realitate si ca par un show ieftin si atat. Ce am auzit ca e superb si e un show care nu trebuie ratat este musicalul "Fantoma de la Opera" care este chiar regizat la fata locului de autor, Andrew Lloyd Webber. Show care e chiar la Venetian:
http://phantomoftheoperalasvegas.tv/
De asemenea o alta serie de show-uri din Vegas despre care am auzit numai de bine (am si vazut unul si a fost foarte fain) sunt cele denumite Cirque de Soleil (am auzit ca Zumanity e cel mai fain dintre toate, de asemenea si cel mai "senzual")
http://www.bestofvegas.com/Shows-Tickets/Zumanity/

Hotelul la care stati in San Diego, e superb si intr-un loc perfect. E aproape, la 5 mile de Seaport Village, e aproape de GasLamp (un loc iar cu restaurante si promenada, foarte frumoasa si animata ca strada seara). Si e in downtown care nu e tocmai urat nici ala.
Zoo e fain, acvariul nu merita in opinia mea.
In topul preferintelor mele este insa Seaworld si apoi Wild Animal Park. Seawold o are pe Shamu, ca toate Seaworld-urile din lume dar chiar e impresionant sa vezi balenele alea uriase ce fel de tumbe pot sa faca. La fel, daca mergi la Seaworld, nu rata show-ul cu balenele si cele cu delfinii, restul nu sunt chiar asa de deosebite desi sunt interesante.
La Wild Animal Park chiar sunt animalele libere, nu sunt in custi. Poti sa iei un safari chiar in parc si te duc cu masina sa hranesti animalele in habitatul lor. E fain, mie mi-a placut.
La Jolla Beach de care vorbeam mai sus e la 12 mile de hotel.
Uite aici chiar de pe site-ul hotelului distantele la atractii:
http://islandpalms1-px.trvlclick.com...ions/index.cfm

Vacanta placuta, merita vazute ambele orase. Sa aveti distractie placuta.
G
Old 06-07-2008, 10:07 PM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Shrek View Post
Seal Beach din OC e mai potrivit pentru Navy Seals, pentru ca este o baza Navy chiar in oras.
Comandamentul e in San Diego.
Old 06-07-2008, 10:10 PM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Da, dar in Seal Beach din OC nu sint seals-animale, ci seals-navy, pe cind in Seal Beach din SD chiar sint seals-animale. Cam incoerent ce am scris, dar sper sa se inteleaga.
Old 06-09-2008, 08:32 PM
sorin_a68's Avatar
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Gianina View Post
Da, Venetian e o alegere super ca si cazare. Nu numai ca e un hotel de vreo 4-5 stele dar si pentru ca exact in mijlocul Stripului, locul cel mai important din LV. Nu uitati de fantinile de la Bellagio, sunt superbe, seara cand danseaza pe muzica. Plus ca vizavi e Paris-ul.

Nu am auzit cuvinte bune despre show-urile care imita Elvis, am auzit ca sunt departe de tot de realitate si ca par un show ieftin si atat. Ce am auzit ca e superb si e un show care nu trebuie ratat este musicalul "Fantoma de la Opera" care este chiar regizat la fata locului de autor, Andrew Lloyd Webber. Show care e chiar la Venetian:
http://phantomoftheoperalasvegas.tv/
De asemenea o alta serie de show-uri din Vegas despre care am auzit numai de bine (am si vazut unul si a fost foarte fain) sunt cele denumite Cirque de Soleil (am auzit ca Zumanity e cel mai fain dintre toate, de asemenea si cel mai "senzual")
http://www.bestofvegas.com/Shows-Tickets/Zumanity/

Hotelul la care stati in San Diego, e superb si intr-un loc perfect. E aproape, la 5 mile de Seaport Village, e aproape de GasLamp (un loc iar cu restaurante si promenada, foarte frumoasa si animata ca strada seara). Si e in downtown care nu e tocmai urat nici ala.
Zoo e fain, acvariul nu merita in opinia mea.
In topul preferintelor mele este insa Seaworld si apoi Wild Animal Park. Seawold o are pe Shamu, ca toate Seaworld-urile din lume dar chiar e impresionant sa vezi balenele alea uriase ce fel de tumbe pot sa faca. La fel, daca mergi la Seaworld, nu rata show-ul cu balenele si cele cu delfinii, restul nu sunt chiar asa de deosebite desi sunt interesante.
La Wild Animal Park chiar sunt animalele libere, nu sunt in custi. Poti sa iei un safari chiar in parc si te duc cu masina sa hranesti animalele in habitatul lor. E fain, mie mi-a placut.
La Jolla Beach de care vorbeam mai sus e la 12 mile de hotel.
Uite aici chiar de pe site-ul hotelului distantele la atractii:
http://islandpalms1-px.trvlclick.com...ions/index.cfm

Vacanta placuta, merita vazute ambele orase. Sa aveti distractie placuta.
G
Thanks
Pentru informatii. Am sa fac o selectie de atractii. Nu de alta dar preturile de intrare sunt exorbintante. Ce zici de Legoland. Merita?. Sunt cu doi copii minori dupa mine.
A.. o intrebare de rutina ..cum sunt preturile prin restaurante. Prohibitive sau se poate lua o masa decenta. Macar in concediu sa scap de fastfood.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules