Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Los Angeles +

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-08-2012, 09:21 PM
ANDonePAU ANDonePAU is offline
Membru
Bobocel

Smile San Diego

Salutare tuturor,

Noi suntem de 1 an in San Diego, si m-am gandit sa va impartasesc informatiile care le-am aflat, pentru ca stiu cum e sa vii intr-o tara straina, in care nu cunosti pe nimeni.
Sper sa fie de folos celor care vor sa vina in San Diego.

1. Modalitati de socializare cu alti romani din San Diego:

A. Pentru toti cei interesati de a se intalni cu alti romani in San Diego

Daca scrieti pe google romani in San Diego, 1 data o sa va apara
http://www.meetup.com/sandiegoromanianas/ ( nu este site comercial )
Intalnirile au loc cam 1 data pe luna, mergem la un gratar, la ocean, pe munte.

B. Pentru cei care locuiesc deja in San Diego, este un grup de romani format pe Facebook:

http://www.facebook.com/groups/romaniinsandiego/ ( nu este site comercial )

C. Pentru cei care locuiesc deja in California, este un grup de romani format pe Facebook:

http://www.facebook.com/groups/106430476090483/ ( nu este site comercial )

2. Daca vreti sa sunati din USA in Romania/Italia ( sau alte tari ) ieftin, este oferta buna la cartela Suna Romania ( www.sunaromania.com )
Eu sunt multumita de serviciile lor.

De 10$ puteti vorbi
Romania 2.9 344 minute
Bucharest 1.9 526 minute
Mobil 9.9 101 minute

Tarifele pentru restul tarilor le gasiti aici: www.sunaromania.com/rates
Apasati pe numele tarii pentru detalii.

3. San Diego Continuing Education
In San Diego se pot lua cursuri GRATUITE in mai multe domenii ( gen business, computers & IT, citizenship, disability services, emeritus program ( for 55+ ), english like 2 language, fashion/sewing, food& nutrition, GED preparation, dance classes, etc ... DACA esti rezident ( locuiesti in CA de mai mult de 1 an ).
Se pot lua diverse certificari, cum ar fi Typing (Keyboarding) Certification Test, majoritatea din ele fiind gratuite.
Mai multe detalii gasiti pe http://www.sdce.edu/

4. Daca doriti sa trimiteti pachete in RO, sunt 2 familii care se ocupa cu asta:

A. Livrari pachete Romania din L.A., Orange County si SAN DIEGO
Pret: $ 1.35/lb ( pick up la depozit )
Pret: $ 1.55/lb ( pick up la client )
Aproximativ timp de livrare 6 saptamani
Minimum greutate / adresa 65 lb
Livrarea se face in Romania direct la adresa destinatarului
Contact Avram Petruse tel: 714-353-2667 pentru trimiteri sau detalii.

B. Fam. Rachi, Anaheim, Tel.: 714 539 4919
Pret: $ 1.35/lb ( pick up la depozit )

5. In San Diego, sunt mai multe targuri de chilipiruri ( Bazar ), unde puteti lua produse noi/vechi, la preturi avantajoase. Cel pe care il stiu, se numeste Kobey's Swap Meet.

6. Puteti verifica mai jos daca universitatea facuta in RO este acreditata in CA, USA / State of California only recognizes degrees from accredited educational Institutions. The list below is extracted on a periodic basis from the database maintained by the International Association of Universities on higher education institutions and systems worldwide, and includes higher education institutions offering a least a post-graduate diploma/degree. To find out if an institution of higher education is accredited, use the following resource:

http://www.iau-aiu.net/content/list-heis

7. De sarbatori ( Paste, Craciun ), sau la o nunta/botez, daca nu cunoasteti tainele gatitului sau nu aveti timp/dispozitie, sa faceti ceva bun de mancare, va recomand sa apelati la o romanca gospodina, Laura Ionescu. Preturile pt. 2012 au fost urmatoarele:

*COZONACI $16
*PASCA $ 25

*PRAJITURI CU FOI (doar):
-Amandina(blaturi de ciocolata insiropate cu sirop de cafea si crema delicata de ciocolata neagra sau alba),
-Alba ca Zapada(foi si crema de lamaie),
-Carpati(foi subtiri si crema caramel),
-Greta Garbo-Zserbo/Jerbo(foi specifice doar acestei prajituri si crema densa aromata de nuci)

16x12 in (1/2 sheet)-$50 sau
12x 8 in (1/4 sheet)-$28

Ea stabileste detaliile distribuirii cand afla ce comenzi are, ea locuind in Winchester, California.
Am cumparat anul trecut, de Craciun, 2 cozonaci facuti de ea, si au fost f buni.

Pentru intrebari, o gasiti la: 951 265 1174 sau Laura Ionescu
la adresa de e-mail: lalica33 @ yahoo.com

8. Cine vrea sa mai petreaca, la un restaurant cu traditii romanesti, poate merge la "Dunarea Restaurant", 821 N Euclid St , Unit C, Anaheim, CA 92801-4179, tel. 714-772-7233 sau 714-227-1226.
Cred ca fac si comenzi pentru acasa, dar trebuie sa sunati din timp. Ii gasiti si pe Facebook. Din pacate, in San Diego, nu este nici un restaurant romanesc, doar cateva europene.

9. Magazine europene, in care gasiti mancare similara cu a noastra

A. Unul din magazinele europene care este mai frecventat de romani, in San Diego, se numeste North Park Produce www.northparkproduceonline.com Aici puteti gasi halva, gogonele, vita de vie...Au 2 locatii: North Park Location, 3551 El Cajon Blvd si Poway Location

B. In Garden Grove, CA 92840 , 10382 Stanford Ave, Ste F, (714) 539-6334
intlmeatanddeli.com gasiti un magazin romanesc / unguresc, cu vanzatoare romanca.

C. Si desigur, Jones, cu locatii in Los Angeles County, Simi Valley, Westminister si Garden Grove. Aici puteti gasi apa minerala Dorna, vin romanesc, zacusca romaneasca ( nu prea buna ) si altele. Asteptam sa se deschida unul si in San Diego... www . jonsmarketplace . com

10. Puteti vedea peste 50 canale tv romanesti pe internet, GRATIS
de pe http://tv.nightradio.org/ Trebuie doar sa aveti pe calculator flash player downloadat.

11. Daca doriti sa vedeti cum e in San Diego, puteti face asta si pe live webcam-urile de pe www.camzone.com

12. Si sa nu uitam de biserica ruseasca, din San Diego, unde se mai aduna romanii. Stiu ca se tinea slujba in limba romana in fiecare duminica, de la 10am - 12 am. Ar fi minunat sa avem o biserica romaneasca si in San Diego...
www.romanianchurch-sandiego.org/

Astea fiind spuse, noi ne bucuram de alegerea facuta, de a veni in San Diego, e un oras superb, cu vreme frumoasa tot timpul, si multe de vazut si vizitat. Rog, pe cine mai stie alte informatii despre San Diego, sa le posteze aici.

Numai bine, tuturor!

Last edited by Aramis; 04-09-2012 at 03:44 AM.
Reply With Quote
Old 04-09-2012, 12:46 AM
Membru
Bobocel

Smile info despre inceputul nostru

Cine doreste sa afle care sunt pasii, pe care i-am urmat noi la inceput, o poate face citind povestea scrisa, de sotul meu, pe blogul nostru:

http://blogpv.ro/?p=540
Old 04-09-2012, 12:50 AM
katybest05 katybest05 is offline
Forumar fidel
Profesor

Multumim mult pentru informatii, Paula. Noi v-am citit povestea de pe blog inca dinainte de plecare (suntem in SUA de doar o saptamana). Ne bucuram ca va merge bine si ca ne impartasiti si noua ceea ce experimentati.

Numai bine!
Status update: November 09, 2011
Interview date: February 28, 2012; 01.00 p.m. (Successful)
Medicals: January 12, 2012
OTP-CHI: March 29, 2012
Welcome letter: April 29, 2012
Green card: May 4, 2012
Citizenship: July 27, 2017
Reply With Quote
Old 04-09-2012, 08:49 AM
ValiOtetea ValiOtetea is offline
Membru
Bobocel

Buna,

Si eu v-am citit povestea pe blog si cam tot ce se scrie pe aici. Inca nu am castigat, dar sper in continuare. Traiesc si eu putin din visul american alaturi de voi si de cei care isi gasesc timp sa ne impartaseasca din experienta lor americana. Dar voi imi sunteti dragi pentru ca sunteti din Bacau, orasul in care m-am nascut si am copilarit, mi-e drag sa ma uit la pozele voastre, sunteti tineri, frumosi , veseli, optimisti.... multa bafta in continuare!
Reply With Quote
Old 04-09-2012, 09:35 AM
Membru
Bobocel

Katy - Placerea e de partea mea acomodare usoara si succes la gasit un job bun, cat mai repede.

Vali - Multumesc. Bafta, acusi ( in mai ), afli daca ai fost norocos. Nu-ti pierde speranta! Daca iti este dat sa ajungi aici, o sa ajungi, mai devreme sau mai tarziu.
Old 04-09-2012, 06:05 PM
byancy byancy is offline
Membru
Invatzacel

Default felicitari!!

..am urmarit evolutia voastra, si am ramas impresionata..aveti un curaj deosebit si se vede si bunavointa de a realiza ceva..si noi ( + prietenul..) intentionam sa aterizam tot prin zona...asta daca o sa castigam anul asta viza...va salut cu drag !
Reply With Quote
Old 04-09-2012, 07:01 PM
Membru
Bobocel

Byancy, mult succes. Banuiesc ca stii, ca daca vreti sa veniti impreuna, tr sa fiti sot & sotie.
Old 04-09-2012, 07:36 PM
Forumar fidel
Profesor

Si eu sunt tot din Bacau la baza.
Reply With Quote
Old 04-09-2012, 10:39 PM
ValiOtetea ValiOtetea is offline
Membru
Bobocel

Sper sa fiu NOROCOASA, hi hihi, imi place cand lumea ma ia drept tip, dar in Moldova e des intalnit numele Valerica, care personal nu-mi prea place si toti cunoscutii imi spun Vali.
Ce mica e lumea asta mare, Kati! Eu sunt de 14 ani in Bucuresti si visez sa ajung la New York. Astept cu nerabdare 1 mai
Reply With Quote
Old 04-10-2012, 12:38 AM
Forumar fidel
Profesor

Quote:
Originally Posted by ValiOtetea View Post
Sper sa fiu NOROCOASA, hi hihi, imi place cand lumea ma ia drept tip, dar in Moldova e des intalnit numele Valerica, care personal nu-mi prea place si toti cunoscutii imi spun Vali.
Ce mica e lumea asta mare, Kati! Eu sunt de 14 ani in Bucuresti si visez sa ajung la New York. Astept cu nerabdare 1 mai

Hai ca avem destine similare. Eu am stat vreo 6 ani jumatate in Bucuresti, apoi m-am mutat in America. Poate imi calci pe urme dupa 1 mai. Mult succes!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules