Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > New York

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-30-2007, 03:34 AM
florin cristian's Avatar
florin cristian florin cristian is offline
Membru
Invatzacel

Thumbs up informatii despre New York

Daca eeste cineva care vrea sa vina in NY , pot sa dau ceva informatii din scurta mea experientza de aici , informatii care mi-ar fi fost necesare si mie la venirea in NY
Pe scurt , sint de o luna aici , dar cam asa ar fi aratat informatiile de care aveam nevoie in tara , cind imi faceam planul de plecare :
- in primul rind ginditi-va la cel mai prost scenariu care vi s-ar putea intimpla - daca va ginditi asa , aterizarea la NY vi s-ar putea parea chiar frumoasa , nu este asa de rau cum mi-am inchipuit eu
- daca aveti pe cineva , este super ok - eu nu am avut pe numeni siam gasit in ultimul moment o gazda (nu va asteptati la ajutor foarte mare - la urma urmei o sa fiti in America) dar o sa fie folositor pina va puneti pe picioare (fiecare cu complexele si cu problemele lui)
- sa nu va faceti griji de aeroportul JFK - este mult mai simplu decit va inchipuiti , are 9 terminale si exista un tip de metrou cu care puteti ajunge gratis de la un terminal la altu gratis ; la terminalul 4 puteti gasi 2 autobuze care pleaca spre oras , trebuie sa aveti fise de 25 centi x 8 buc = 2 dolari cartela . cu care puteti sa mai schimbati un autobuz pana la directia in care mergeti .Pentru informatii despre ruta autobuzelor , puteti consulta harta disponibila pe WWW.mta.com , unde mai puteti gasi si harta cu metroul
De asemenea , aceste harti se gasesc free si in aeroport (este mai simplu decit in Bucuresti)
- daca vreti taxi , se gasesc la orice terminal si costa cam 40-50 $ pana brooklyn , mai incolo nu stiu
- chirii puteti gasi pe craiglist , la fel si job-uri
- nu ma intrebati de romani , ca nu stiu si nu prea cred ca puteti pune baza pe altcineva decit pe voi (sper sa-mi scimb parerea)
- cel mai mult o sa va coste chiria , minacrea este accesibile , in functie de zona si de cum va gospodariti fiecare

Va doresc multa bafta si acomodare usoara .
daca aveti intrebari , in limita experientei mele , va raspund bucuros
Florin
Reply With Quote
Old 05-30-2007, 05:33 AM
cene's Avatar
cene cene is offline
Forumar fidel
Profesor

Default flat fee

Privitor la taxiuri: in NY este o regula ca de la JFK catre orice destinatie din Manhattan (si invers) este un pret fix de $45 (parca),la care se adauga taxa de pod. Cu tot cu bacsis 10%, o cursa JFK - Manhattan ajunge la $55. Rezonabil.
Reply With Quote
Old 04-07-2008, 02:28 AM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Unde se poate parca la un pret rezonabil pentru Consulatul roman? Mersi!
Old 04-07-2008, 04:41 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Duduka View Post
Unde se poate parca la un pret rezonabil pentru Consulatul roman? Mersi!
Consulatul e la 200 E 38th Street (la intersectia cu 3rd Avenue). Eu nu sofez, la preturi nu ma pricep dar stiu ca sunt parcari prin zona, incearca aici:

http://www.weparknewyork.com/Murray_...ng_addfind.asp

Last edited by Boema; 04-07-2008 at 04:47 AM.
Reply With Quote
Old 04-07-2008, 05:26 AM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Boema View Post
Consulatul e la 200 E 38th Street (la intersectia cu 3rd Avenue). Eu nu sofez, la preturi nu ma pricep dar stiu ca sunt parcari prin zona, incearca aici:

http://www.weparknewyork.com/Murray_...ng_addfind.asp

Mersi, great link, cu adrese, preturi si toate alea. Intrebare: e mare distanta dintre strazi/ avenues? Am fost acolo doar cu masina si nu prea-mi dau seama...
Old 04-07-2008, 05:46 AM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Gata, am bagat datele cu mapquest si intre 2 strazi/ avenues nu pare sa fie mai mult de o jumate de mila. Mersi inca o data!
Old 04-07-2008, 05:48 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Pe jos in Manhattan, distanta intre 2 strazi consecutive (un bloc nord-sud) dureaza cam pe jumatate cat un bloc intre doua avenues consecutive (est-vest). Se consuma cam dublu timp mergand crosstown decat mergand uptown/downtown.

Eu merg aproape in fiecare zi aceeasi distanta in pas alert: 11 blocuri nord-sud plus 5 blocuri est-vest, si imi las 30-35 minute. Deci calculeaza cat revine in cazul tau.
Reply With Quote
Old 04-07-2008, 08:18 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by Duduka View Post
Gata, am bagat datele cu mapquest si intre 2 strazi/ avenues nu pare sa fie mai mult de o jumate de mila. Mersi inca o data!
uită-te īn colţul dreapta jos al hărţii de la mapquest şi ai să vezi scara la care e vizualizată harta.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 03-17-2009, 09:20 AM
Deta5 Deta5 is offline
Junior Member
Bobocel

Vreau sa ma mut din LA in NY sau NJ ce ziceti cum sunt chiriile pe acolo?Din ce am vazut pe craigslist gasesti la 500-600$ pe luna.E cam dificil pentru mine ca vreau sa ma mut la un community college si vreau sa stabilesc totul dinainte.Cred ca va fi foarte dificil la inceput.
Reply With Quote
Old 03-17-2009, 04:24 PM
josephine's Avatar
josephine josephine is offline
Profesor
Forumo-dependent

Vreau doar sa pun link-ul asta
http://www.hopstop.com/

Iti arata mijloacele de transport si cum sa le combini ca sa ajungi din punctul A in punctul B.

Ma gandesc ca si in NY si NJ chiriile sunt scumpe. Pentru o singura persoana e mai bine cu roommate.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules