Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Minnesota

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-03-2009, 11:04 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Emy View Post
A facut Boema un calcul mai sus, dar la fel zic si eu.
La noi in zona, biletul pe BUS cat tot atat este, peste $2 (nu stiu exact, nu il folosesc). Daca te duci la doar 3-5 interviuri pe zi, ajungi intr-o luna sa platesti mai mult decat ai plati rata la o masina. Apoi cu BUS-ul faci cam dublu (timp, ma refer) decat cu masina.
Am facut testul asta in Seattle, un drum de 45 minute (dus-intors) cu masina am facut mai mult de 1 ora jumatate cu BUS-ul. Sa nu mai zic de mirosuri si caldura.
In fine, fiecare isi face un calcul si vede cum iese mai bine.
Nici macar nu e vorba de calcule in ultima instanta (desi calcule rationale ne facem sau incercam sa ne facem toti), ci de instinctul de turist care se mentine uneori la rezidentul permanent (de fapt rezident de proba) "tara lor" si "metroul lor" dar "masina mea". Daca dimpotriva iti dicteaza instinctul sa nu te mai uiti in urma atunci iti reprezinti de la inceput "tara mea", "metroul meu" nu numai "masina mea". Fiecare cum ii dicteaza instinctul de conservare, si instinctul se stie ca primeaza asupra ratiunii.

Reply With Quote
Old 08-04-2009, 02:47 AM
robicos robicos is offline
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
Originally Posted by Boema View Post
Nici macar nu e vorba de calcule in ultima instanta (desi calcule rationale ne facem sau incercam sa ne facem toti), ci de instinctul de turist care se mentine uneori la rezidentul permanent (de fapt rezident de proba) "tara lor" si "metroul lor" dar "masina mea". Daca dimpotriva iti dicteaza instinctul sa nu te mai uiti in urma atunci iti reprezinti de la inceput "tara mea", "metroul meu" nu numai "masina mea". Fiecare cum ii dicteaza instinctul de conservare, si instinctul se stie ca primeaza asupra ratiunii.
Boema,
In niciun caz nu e vorba despre instincul de conservare!
Oricat ai incerca profunzimea postarii nu ai cum sa ajungi la concluzia asta fara o rea vointa.
Eu nu am pus eticheta.Eticheta au pus-o statisticile care nu au de-a face cu instinctul de conservare.
Nici nu mi-as permite,deocamdata, deoarece am vazut putine.Cand voi avea un punct de vedere bine stabilit o sa ti-l spun si o sa-l sustin.

Partial, ai dreptate cand vorbesti despre ochiul critic al turistului.
Si, totusi, mi se pare normal sa iese in evidenta aspectele pozitive sau negative ale comunitatii in care traiesti.

Rezident de proba...hai so numim perioada de tranzitie!
Reply With Quote
Old 08-04-2009, 11:02 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by robicos View Post
Boema,
In niciun caz nu e vorba despre instincul de conservare!
Oricat ai incerca profunzimea postarii nu ai cum sa ajungi la concluzia asta fara o rea vointa.
Eu nu am pus eticheta.Eticheta au pus-o statisticile care nu au de-a face cu instinctul de conservare.
Nici nu mi-as permite,deocamdata, deoarece am vazut putine.Cand voi avea un punct de vedere bine stabilit o sa ti-l spun si o sa-l sustin.

Partial, ai dreptate cand vorbesti despre ochiul critic al turistului.
Si, totusi, mi se pare normal sa iese in evidenta aspectele pozitive sau negative ale comunitatii in care traiesti.

Rezident de proba...hai so numim perioada de tranzitie!
Pai rea-vointa ar fi fost sa sustin ca metroul din NY este curat, cand stim toti ca nu este.

Instinct de conservare avem toti si ar fi jale fara el, n-am supravietui nici 5 minute.

Peste tot in lume sunt aspecte pozitive si negative si nu ne opreste nimeni sa le punem in evidentiere. America acum este si tara ta, ai dreptul sa critici metroul cat doresti ca si rezident permanent sau sa iti cumperi automobil ca sa nu mai ai de a face cu metroul (ceva mai usor), iar peste 5 ani cand obtii cetatenia vei obtine si dreptul sa votezi pe cine crezi ca are sa repare metroul cel mai bine, sau sa candidezi chiar tu daca vii cu idei si surse de fonduri cum sa aduci metroului imbunatatiri (ceva mai greu). Sky's the limit.

Da, in NY metroul este murdar si autobuzele sunt curate. Cand ma grabesc iau metroul si citesc un ziar, cand am timp iau autobuzul sau feribotul si citesc o carte, si cel mai mult imi place sa merg pe jos fiindca am ce vedea. Nu sofez, si daca sofam cel mai probabil ca nu ma stabileam la NY ci in suburbii. That's all folks!

Aici ai n optiuni, asta e frumos in America, incepand cu locul unde te stabilesti si cu modul cum ajungi dintr-un loc intr-altul, e tara uriasa... ce am vrut sa spun este ca nu e neaparat nevoie sa te cantonezi in ceea ce este negativ, poti sa iti asumi o tara cu bune si cu rele. Sau dimpotriva, sa parasesti o tara care crezi ca nu ti se potriveste. Sau sa crezi ca realizarile tale in tara care ti-a intins o mana sunt si raman ale tale, iar neimplinirile sunt "ale lor". Cate optiuni, atatea solutii, ca si mijloacele de transport.

Last edited by Boema; 08-04-2009 at 11:13 PM.
Reply With Quote
Old 12-03-2009, 12:29 PM
Crysty Crysty is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by margareta View Post
PENTRU MILLIE multumesc mult de tot.Am vrut doar sa ajut pentru ca eu am luat multe tepe de la romanii care mi-au dat adresa:am luat amenzi ,mi-au aruncat ss la gunoi si am asteptat mult si bine pina mi-am dat seama ca trebuia sa le primesc demult.Au tras avantaje de la noi rugindu-ne sa mutam pe cineva de la o casa la alta si nu ne-a dat un cent.Si retineti am stat la hotel pina am inchiriat un apartament.Era o persoana foarte rea si invidioasa care nu avusese noroc nici in dragoste nici in viata.Ura pe toata lumea si isi varsa nervii pe toti,dar cu toate astea nu m-am suparat pe ea si am continuat relatia cu ea pina cind si-a dat seama ca a gresit.Era insa prea tirziu pentru ca a murit anul trecut o fata de numai 43 de ani.S-a culcat bine seara si nu s-a mai sculat a doua zi.Am multe povestiri cu romanii de aici din Minnesota.E trist ca nu ne intelegem,dar asta e.
Pentru Flori2009,cu casa nu mai zic nimic ma retrag din acest capitol.Scolile sunt bune,unele sunt si particulare daca aveti bani,engleza este gratis pentru noii veniti si dureaza 6 saptamini.De lucru in Minnesota este chiar si la burger king sau Mc DONALDS,dar nu este prea mult la ora,oricum eu zic ca la inceput orice munca e buna daca iti trebuie bani.Eu nu sunt nici doctor nici profesor.Eu am luat-o de jos am spalat si pe jos si nu mi-e rusine de loc.Nu mi-e rusine nici ca nu stiu sa fac acordul intre subiect si predicat asa cum ma invinuesc unii,important e ca sunt om si am suflet bun .Am facut destul in 11 ani si merg inainte.
Imi poti spune si mie ce lucrezi acum si ce specializare ai?
Eu sunt economist in devenire se cauta pe acolo ai auzit ceva
Multumesc
Reply With Quote
Old 12-04-2009, 08:50 AM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Crysty View Post
Eu sunt economist in devenire se cauta pe acolo ai auzit ceva
Unii ar putea spune in gluma ca da, economistii in devenire se cauta pe aici. Altii, tot asa, ca nu.
Oricum, "economists" sint foarte putini - doar 15.000 in 2006 (predictia de crestere la 16.000 in 2016). Sursa: Bureau of Labor Statistics (www.bls.gov/oco/ocos055.htm ). Daca te referi la ocupatii din categoria finante-contabilitate (e.g. accountant, bookkeeper, financial analyst, auditor), numarul e mult mai mare.
Reply With Quote
Old 12-04-2009, 09:09 AM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Forumul e plin cu informatii care pot sa-ti dea o idee. Uite, de pilda, acest thread: http://www.paginaloteristilor.ro/for...ad.php?t=11884
Reply With Quote
Old 12-04-2009, 12:30 PM
Crysty Crysty is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by cal_user View Post
Forumul e plin cu informatii care pot sa-ti dea o idee. Uite, de pilda, acest thread: http://www.paginaloteristilor.ro/for...ad.php?t=11884
Multumesc frumos pt raspuns. M-am exprimat generalizat specializarea mea este AA(Administratrea Afacerilor) am cautat pe yahoo la hotjobs si sa sti cam putzine oferte. Am pus acea intrebarea pt ca voi sunteti acolo si aveti dontact direct cu realitate.
Reply With Quote
Old 12-04-2009, 01:42 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Crysty View Post
M-am exprimat generalizat specializarea mea este AA(Administratrea Afacerilor) am cautat pe yahoo la hotjobs si sa sti cam putzine oferte. Am pus acea intrebarea pt ca voi sunteti acolo si aveti dontact direct cu realitate.
Nu stiu exact ce inseamna acest AA, in sensul la ce nivel de educatie e. Daca-i un MBA, s-ar putea sa ai mai multe sanse, chit ca ceea ce faci tu acolo nu-i chiar ce fac astia aici. Daca-i la nivel undergrad, atunci sugestia mea e sa fii OPENMINDED. N-ai sa gasesti specializarea ta, mai ales fara experienta. Optiuni ai: te uiti dupa entry level jobs in domeniul accounting (nu-i numai contabilitate) pina la adiministrativ assistant. Dupa ce pui piciorul in prag, poti avansa. Vezi tu, ne ceri sfaturi ca cica sintem aici si stim. Da stim ce-i aici, dar cu asa putina informatie despre tine, cu atitea necunoscute (atitudinea ta, disponibilitatea de a fi flexibil, capacitate de adaptare, nivelul englezei) e hazardat. In alta ordine de idei, ai postat pe Minnesota. N-am fost, nu stiu prea multe, stiu ca somajul e scazut, dar asta poate insemna una intr-un oras de 100 mii, si cu totul altceva intr-o metropola de citeva milioane. Alegerea locului unde mergi are o mare importanta. Succes.
Reply With Quote
Old 01-07-2010, 03:37 AM
Crenguta Crenguta is offline
Forumar fidel
Aspirant

Default Eu stau in Minnesota

si am alte pareri decat cele exprimate anterior. Si eu tot Administrarea Afacerilor am terminat (la Iasi). Am venit aici acum 5.5 ani (la un an dupa master). Minnesota e f bine dezvoltata economic - sunt multe headquarters. La inceput e mai greu sa gasesti ceva mai sus, insa nu e imposibil. Eu am cu totul alta parere-noi suntem un grup f unit de romani, tre sa recunosc cam toti cu studii superioare (deci romanii nu sunt numai la munca de jos aici, si asta o spun ca sa te incurajez si nu ca sa ma dau eu rotunda sau mai stiu eu ce.) Daca vrei sa iti povestesc mai multe, poti sa imi trimiti email pe elenaochian at gmail.com. In orice caz, vreau sa iti zic ca si eu am inceput de jos (teller), dar dupa 1 an de la mutare am ajuns brand management consultant. Deci, nu descuraja, Minnesota s-ar putea sa nu fie o optiune rea.

In orice caz, e frig - dar vara e superba.
Reply With Quote
Old 01-07-2010, 03:43 AM
Crenguta Crenguta is offline
Forumar fidel
Aspirant

Default Saptamana sau luna

Quote:
Originally Posted by margareta View Post
Eu vorbesc de gradinitele din Minnesota,sunt mai scumpe pentru ca aici noi avem slariile mai mari decit in Florida sau Texas.Nu exagerez cu nimic.Am nepotica de 3 ani care merge la camin...vrei sa-ti dau si bonul sau chitanta?Eu nu contrazic pe altii din alte state ,pentru ca nu stiu ce e acolo.....vorbesc din propria experienta....sunt satula de "smart ass-uri"
Eu cred ca e pe luna si nu saptaman. Si eu stau in MN si nu am auzit pe nimeni sa plateasca 6000/luna. No ofense.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules