Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > New York

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-18-2004, 12:18 PM
Maia Maia is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Default Ce fel de locuinta sa inchiriem in New York si cum?

Salut,
ma gandeam daca n-ar fi util sa deschidem un subiect in care sa-si exprime opiniile cei ce sunt deja in New York in privinta inchirierii unei locuinte.Adica spre ce zone sa-si indrepte atentia cei proaspat sositi acolo,ce tipuri de apartamente se pot inchiria, eventual, daca putem cauta din Romania cum sa procedam?
Si inca ceva, putem inchiria locuinta "oficial" cata vreme n-avem SSN si GC?

Multumesc, astept parerile voastre si daca e cineva interesat sa imparta o chirie ..noi vom sosi in prima jumatate a lunii octombrie, suntem 2 persoane.
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 05:21 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Maia - incerc sa te ajut eu pentru ca am stat in NY 3 ani. In ianuarie ne-am mutat in NJ dar muncim amandoi tot in NY.

New York City - adica orasul este de fapt alcatuit din 5 parti/insule
1. Manhattan
2. Queens
3. Bronx
4. Brooklyn
5. Staten Island (parca)

MANHATTAN
Fiind zona cea mai importanta cred ca merita un paragraf special.
In Manhattan este concentrat tot business-ul deci majoritatea populatiei lucreaza in Manhattan. De asemenea in Manhattan sunt toate "deschiderile", "noutatile", teatrele, muzeele, restaurantele - Manhattan-ul este de fapt "centrul" NY-ului. De aceea chiriile sunt extrem de mari - un studio (garsoniera) pleaca de la 1,600$/luna, 1 bedroom = 1,800$-2,000$/luna ...etc.
Avantajele Manhattan-ului sunt :
- este usor sa ajungi oriunde la munca cu mijloacele de transport in comun
- esti in mijlocul tuturor evenimentelor si nu exista problema cu ce ma intorc acasa daca am fost la un spectacol pe Broadway si s-a terminat la 10:00 PM
- este foarte "fancy" sa locuiesti in Manhattan - da bine la imagine - e ca si cum ai locui in Bucuresti la Universitate.
Dezavantajele:
- totul este mai scump
- este foarte murdar si majoritatea cladirilor sunt pline de soareci si gandaci - de altfel cred ca in general Manhattan-ul este plin de soareci si gandaci.
- masina este o mare cheltuiala financiara - parcarea in Manhattan este extrem de scumpa - 15$/ora
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 05:28 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Cel mai avantajos finaciar este sa muncesti in Manhattan dar sa locuiesti in una din celelalte 4 Vecinatati.
BRONX - are in general un renume prost pentru ca este plin de negri si are criminalitate foarte mare. Totusi exista zone in Bronx extrem de safe si de frumoase dar sunt cam departe de Manhattan - 1 ora cu metroul.
BROOKLYN - acelasi renume prost, aceeasi criminalitate mare, DAR sunt si zone bune si mult mai aproape de Manhattan decat cele din Bronx. In Brooklyn traisesc multi evrei si o sa inveti aici ca acolo unde sunt evrei totul devine "special" si mai "bun". Tot aici traiesc multi, foarte multi rusi, mai ales evrei rusi - in cartierele de rusi totul este mai balcanic si seamana cumva cu atmosfera de acasa (de ex exista in Brooklyn o plaja a rusilor - Brighton Beach care cred ca este singura plaja din America unde se vinde si se bea bere la vedere, pe plaja, exact ca in Romania )
STATEN ISLAND - nu am fost niciodata acolo - singururl lucru pe care il stiu este ca locuiesc multi politisti acolo si ca este zona cea mai departata de Manhattan
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 06:05 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

QUEENS - l-am lasat special la urma pentru ca acolo am locuit.
Este un "borough" foarte mare, cu multe comunitati.
Noi am stat in ASTORIA - comunitate de greci - foarte aproape de Manhattan, extrem de convenabila din acest punct de vedere, cu mancare mediteraneana apropiata de a noastra (frate, au grecii o branza mai buna ca in Romania si niste prajituri de te lingi pe degete), cu cafenele si restaurante tipic balcanice unde se "atarna" cu o cafea in fata pana la miezul noptii ...foarte, foarte frumos.
Avantajele ASTORIEI :
- sunt cele scrise mai sus plus renumita strada Steinway care este un fel de Lipscani - adica o strada plica de toate magazinele - nu mai e nevoie sa te duci pana in MAnhattan sa faci shopping ca le ai pe toate adunate la un loc chiar acolo.
- piata, supermarket foarte aproape si extrem de bune
- magazin + restaurant romanesc
- aproape de Manhattan - eu am prins acolo si 11 Sept si "blackout-ul" din August anul trecut si am fost printre cei fericiti care au putut sa ajunga pe jos acasa, dupa o "plimbare" de 2 ore ...
Dezavantaje:
- pentru ca e aproape de Manhattan (15 min cu metroul) este o zona mai scumpa la chirii - noi plateam 1,100$/luna = 1 bedroom
- destul de murdar - soareci si gandaci
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 06:14 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

O alta zona renumita in QUEENS este SUNNYSIDE - aceasta este zona romanilor.
Avantaje:
- tot foarte aproape de Manhattan - 20-25 min cu metroul
- toata comunitatea romanesca e concentrata acolo - sunt 4 restaurante romanesti, cofetarie romanesca, magazin ...
Dezavantaje:
- murdar - soareci + gandaci
- chirii comparabile cu cele din Astoria, adica mari

Alte zone bune in Queens de care stiu sunt :
- Maspeth - zona linistita, numai de case, muuult mai curata dar departe de metrou - ca sa ajungi la metroul care duce in Manhattan trebuie sa iei un autobuz - commute-ul dureaza cam 1 ora. Aici de obicei se gasesc chirii in case particulare cu avantajele (curatenie, liniste) si dezavantajele (esti tot timpul sub ochii landlord-ului) de rigoare. Fiind departe de Manhattan si chiriile sunt mai ieftine - 1 bedroom = 850-1000$/luna
- Middle Village - idem
- Rego Park - idem
- Forest Hills - idem - zona de evrei, deci buna ...

Zone proaste in Queens :
- Jackson Hights - plina de spanioli, extrem de galagiosi si murdari
- Woodside - asta este asa si asa - un amic de al meu a fost atacat pe strada de un tip inarmat pentru 20$.
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 06:20 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Parerea mea - nu e bine sa inhiriezi de pe Internet sau prin agentie pentru ca agentia cere comision 1.5-2 chirii - bani pierduti.
Este bine sa inchiriezi direct de la Landlord si prin cunostinte ...
Daca vrei - eu iti pot da tel LandLord-ului unde am stat noi in Astoria - are 7 blocuri acolo si are biroul lui de inchiriere deci nu percepe nici un comision. Apartamentele sunt mari, managementul este bunicel dar cladirile sunt "nu foarte curate" - adica apartamenul cand l-am luat era proaspat zugravit si asa le da pe toate, doar ca a trebuit noi sa acoperim toate gaurile de soareci si gandaci de prin spatele bucatariei ca sa nu ne viziteze "oaspetii".
Oricum sunt sigura ca daca veniti in NY , veniti la cineva, deci va vor indruma si ei ...
Reply With Quote
Old 06-18-2004, 06:31 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Ah ! Si inca ceva si ma opresc - promit ...
Ar trebui sa aveti in vedere si alte zone decat NY-ul ...
Noi de ex ne-am mutat in New Jersey si imi place de 100 de ori mai mult. Vin la serviciu in Manhattan cu trenul - 30 min - si stau intr-un orasel plin de verdeata (n-o sa vezi asta in NY), foarte curat, linistit, cu scoli bune (daca ai copii asta e important) - ne-am luat masina (nu se poate fara) care ne da mai multa mobilitate, chiriile sunt mult mai ieftine (1 bedroom = 800$), oamenii sunt mai amabili - comunitate de provincie ... personal nu m-as mai muta in NY nici sa ma tai.
Ah ! Si inca ceva- taxele mai mici - ATENTIE ! Daca o sa munciti in Manhattan si o sa stati in statul New York atunci automat vi se vor opri din salariu taxe de NY State si NY City. Daca o sa munciti in Manhattan dar o sa locuiti in New Jersey nu o sa vi se mai retina din salariu taxe de NY City ci doar taxe de New Jersey State care sunt mai mici dacat cele de NY State. Noi cu aceasta mutare am castigat la acelasi salariu, numai din taxe, 800$/luna (amandoi). De asemenea "Sales TAX" (adica TVA-ul romanesc) in NJ sunt 6% iar in NY sunt 8.2%.

Dezavantajele oraselului unde locuiesc acum :
- necesitatea masinii - nu poti cumpara 1 ou daca nu conduci - magazinele sunt foarte aproape dar distantele se masoara in minute de condus.
- daca ma mai prinde vreo "intamplare" prin Manhattan voi dormi in gara ca nu mai pot ajunge pe jos acasa.
Reply With Quote
Old 06-19-2004, 02:50 AM
Shaguna's Avatar
Shaguna Shaguna is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Noi cu aceasta mutare am castigat la acelasi salariu, numai din taxe, 800$/luna (amandoi).
Este ceva ce imi scapa... de unde apare diferenta de 800$ pe luna intre taxele percepute in NY si cele din NJ ? In NY, taxele sunt cuprinse intre 4 si 6,8 %. In NJ, ele sunt cuprinse intre 1,4 si 6,3%.
Pentru un salar sa zicem de 30.000 pe an, se platesc cam 250-300$ lunar taxe catre guvernul federal, iar cele catre statul in care ai domiciliul sunt mult mai mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shagu_sah/my_photos
Reply With Quote
Old 06-20-2004, 01:58 AM
Csabi's Avatar
Csabi Csabi is offline
Membru
Bobocel

Am si eu ceva de spus

In Queens, cred ca poate fi considerata (cel putin eu o consider) o zona buna si Flushing. Chiriile sunt in jur de 900-1100 pentru one bedroom. Populatia majoritara este cea asiatica, adica pakistanezi, indieni insa majoritatea sunt chinezi. Sunt destul de pasnici si linistiti, singurul lucru negativ ar fi ca te terorizeaza cu "delicatesele" lor culinare si mirosul acestora, generos etalate pe strada, in fata magazinului. Cand se mai strica ceva o spala direct in strada, doar s-ar descompune in caldura asta.
Altfel e o zona de case mai mult, cu multe magazine, multe parcuri in general linistita. Deci o puteti considera printre optiuni.
Reply With Quote
Old 06-20-2004, 06:18 PM
Maximus's Avatar
Maximus Maximus is offline
Profesor
Forumo-dependent

Sirod, am citit cum ai prezentat tu cartierele din celebrul NY si m-a surprins faptul ca in fiecare cartier ai specificat ca exista soareci si gandaci respectiv sobolani. Totusi in America anului 2004 chiar asa sa fie ? ei nu au auzit de deratizare/dezinsectie ? sau toti gandacii/sobolanii/soarecii din SUA s-au mutat (transhumanta) in NY ?

PS. In Romania mai rar vezi asa - eventual prin complexul studentesc/spitale (cel putin in TM) din cauza ca se arunca resturile de mancare pe geam !
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules