Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-22-2018, 04:46 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Quote:
Originally Posted by albinza View Post
Salutare. am tot rasfoit pe forum informatii despre viza de turist dar nu am reusit sa ma lamuresc. noi suntem in SUA de 4 ani, am venit tot prin loteria vizelor in 2014 iar dupa 3 ani de America la al doilea copil ne-am decis sa o aducem pe soacra la noi sa ne ajute cu copii. A luat viza e turist pe 10 ani cu vreo 3ani in urma iar anul acesta a venit la noi prin Ianuarie. Drumul a fost o intreaga aventura pt ea necunoscand deloc limba engleza dar partea buna ca a ajuns la destinatie. Cand a ajuns la Security pe aroport nestiind engleza ofiterul ne-a sunat sa vb cu noi despre venirea ei aici. A intrebat la cine vine, unde va sta, cine a cumparat biletul (biletul era cumparat de verisoara sotului). I-am spus ca va sta la noi, ca avem casa cumparata aici, vine sa ne ajute cu copii si ca peste o luna urmeaza sa avem bebe si ne ar fi de un mare ajutor aici. Ne-a intrebat cand are biletul de intoarcere si avea luat biletul pt 6 luni. Dar i-am spus ofiterului ca ne-am bucura daca ar putea sa stea si mai mult fiind destul de greu pt ea, sa plece si sa vina iar peste cateva luni si ca ne-ar ajuta enorm cu copii. Si surpriza cea mare cand ne-am uitat pe pasaport i-a pus stampila de sedere pt 1 an. Noi ne-am gandit sa ii prelungim biletul pana in Ian.anul urmator. Acum sper sa nu fie o problema deoarece anul viitor vreau sa merg si eu cu copii in Romania si la intoarcere vreau sa o iau si pe soacra din nou in SUA dupa ce sta 5 luni in Romania. Am nevoie de ea aici sa ne ajute cu copii ca eu sa pot cauta ceva de lucru. Are cineva mai multe informatii?
Eu Nu as sta peste 6 luni cu viza de turist.
Data viitoare spuneti Mai elegant ca vine sa petreaca timp cu voi/familia si sa viziteze US.
Reply With Quote
Old 06-23-2018, 04:15 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by pisicutza View Post
Eu Nu as sta peste 6 luni cu viza de turist.
Data viitoare spuneti Mai elegant ca vine sa petreaca timp cu voi/familia si sa viziteze US.
E greu de crezut ca ofiterul POE i'a dat drept de sedere UN AN de zile, cu buna stiinta. Nu ai nevoie de un avocat sa realizezi ca e o eroare, si ca ofiterul ala e om si el si poate gresi...si daca a gresit, cine credeti ca va suporta consecintele? Cu siguranta nimeni n'o va lasa sa intre data viitoare in USA daca acum sta peste 6 luni.
Period of Stay/Extension of Stay

Initial Period of Stay Extension of Stay1 to 6 months; 6 months is the maximumUp to 6 months; maximum total amount of time permitted in B-1 status on any one trip is generally 1 year.

https://www.uscis.gov/working-united...siness-visitor
Reply With Quote
Old 08-31-2018, 04:58 PM
grasu grasu is offline
Membru
Invatzacel

Daca sta mai mult de 6 luni este riscant, nu faceti asta. Eu nu as risca, mai ales cu administratia asta...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules