Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-24-2007, 12:05 PM
cene's Avatar
cene cene is offline
Forumar fidel
Profesor

N-am analizat inca partea de financial aid. La mastere, oricum, nu prea intra finantari nerambursabile (cel putin in domeniul pe care il vizez eu). Tin minte ca am discutat anul trecut cu un profesor de la Rutgers, care imi zicea ca ei nu dau burse pentru masteranzi in LS.
FAFSA sa traiasca!

Daca ma insel, va rog cu insistenta sa ma contraziceti!
Reply With Quote
Old 10-27-2007, 06:08 AM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

de ce m-am simtit eu nasol zilele astea?

am facut o lista de 21 de universitati, majoritatea din NYC si Boston, o sa mai tai din ea
am trimis un email si am intrebat "avind in vedere ca sint roman, am absolvit in Romania, dar sint rezident, vreti sau nu scorul oficial TOEFL?"
Harvard si Princeton nici nu au citit emailul, mi-au dat niste linkuri, niste pdf-uri, ceva penibil
dar mai trist a fost cind o universitate de stat, pe care am ales-o in mod special pentru ski, mi-a raspuns "avind in vedere ca sinteti recent imigrant, poate v-ar trebui niste experienta in cercetare sau niste cursuri"... atit a inteles profesorul respectiv din Romania.. alminteri, plin de indieni si chineji

ma gindeam cu tristete ca daca ziceam ca sint din India, nu mai eram asa cretin.. India?

PS. ulterior, am intrebat daca am shanse la ei, si siviul meu l-a storcoshit pe respectivul profesor... dar nu cred ca mai vreau eu asa ceva... absolut mizerabil

PPS. university of vermont
Reply With Quote
Old 10-27-2007, 04:27 PM
cene's Avatar
cene cene is offline
Forumar fidel
Profesor

Nu stiu cum m-ar ajuta mesajul lui oxigen sa ma lamuresc in privinta ajutorului financiar, dar ceva o fi vrut sa-mi spuna el. Inteleg ca tu ai in vedere sa predai, nu sa te faci iar scolar.
...
Intre timp, am primit acceptul si de la Uni of NC at Chapel Hill (care e pe primul loc in Library Science in US - clasamentul US World & News Report). E o mare satisfactie, dar, din pacate, nu voi merge acolo.
Reply With Quote
Old 10-27-2007, 05:06 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

ma duc la doctorat, la ceva cu gene, molecule, celule, organe, electroji - nu pot sa zic ca vreau X, ca mi-a scazut avintul de a zice ca prind ce vreau -, dar la astia cu gena / celula / molecula cred ca toti studentii primesc bani
fara 18 mii pe an peste taxele de scolarizare, nu ma duc nici la Institutul Lomonosov

in fine, nu mi-am dat seama ca numai problema ta exista, nu am realizat ca numai ajutorul tau financiar se discuta, o sa deschid un alt topic sau mai bine o sa ma abtzin, tzinind cont ca numai problemele tale sint serioase
Reply With Quote
Old 10-30-2007, 12:40 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Pacat ca nu dai pe la Triangle Park, chiar cunosc un bibliotecar pe acolo, a plecat de aici pentru ca Chapel Hill plateste mai bine. Si intotdeauna ai avantajul ca mai poti lua niste cursuri pe gratis odata angajat. Nea Oxigen, la matalutza cum suna asta, puteai lua ceva cursuri sau doar daca erai faculty?
Old 10-31-2007, 08:28 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

cursul normal e 3600 de dolari
ca angajat am dreptul la un curs pe semestru (si cu reducere la 600!), familiile au dreptul la un curs cu 3000, membrii comunitatii platesc integral... cursurile facuta asa, alandala, cica nu pot fi folosite pentru obtinzerea de titluri, dupa o eventuala admitere
m-am gindit sa ma inscriu, dar e prea mare cheltuiala, nu prea cred ca m-ar primi la ceva ce nu stiu si mi-ar fi intr-adevar util, iar ca sa pun pe cv, e cam tirziu... in maxim o luna cv-ul se duce la destinatari

simbata asta e una din cele trei zile din an cind se poate da GRE-ul pe subiect... imi urez multa bafta , pt Harvard e obligatoriu sa il dau
Reply With Quote
Old 09-15-2013, 08:10 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Cautand in arhiva pentru tot felul de pricini, am gasit acest fir, unde vad ca am niste completari.

De Clarion stiu de acum vreo doi ani, cand am intalnit un prof ce si-a petrecut acolo primii trei ani pe tenure track. Pentru el a fost un job (alternativa lipsei jobului la inceput de cariera), acum e la Kansas State. Intre timp am mai aflat ca Clarion n-o duce prea bine mai nou, inchide programe si trimite acasa oameni cu tenure.

Trec la Oxigen. Am fost la Vermont in primavara si putin a lipsit sa ma mut acolo. Hamesit dupa zapada cum eram, am fost total absorbit de "paradisul albilor", cum mi s-a descris. Insa universitatea, dincolo de faptul ca a fost alma mater a lui Dewey (important atat pt pedagogie, cat si pt biblioteconomie), iar in anii 80 a fost considerata o "hidden Ivy", acum e locul unde ajung studentii de prin New York care au parinti cu bani si n-au fost destul de buni sa intre la colegiile care cu adevarat conteaza.
Alte detalii pe privat.

Ceva detalii despre programul de MLS la Tuscaloosa in Alabama?

PS: Intre timp am aflat din propria experienta ce e cu expeditivitatea mesajelor catre cei ce ti-au trimis mesaje dar nu-i cunosti: eu acum n-am practic timp sa dau teme pe hartie ca sa le corectez la sute de studenti, chiar testele deja sunt destule, asa ca mut toate temele online, iar temele de pana acum pe hartie le-oi corecta cumva in cateva nopti ori in weekend. Cum si studentii actuali trimit mesaje destule ("mi-e lene sa ma duc dimineata la curs, e adevarat ca ma pici daca lipsesc de x ori?"), iar ei au prioritate, prea multa energie nu mi-ar ramane pentru solicitanti din afara.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules