Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-17-2018, 07:57 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by kataxy View Post
da asa e...m am uitat si eu aseara pe forumul despre care vorbea axacos (multumesc frumos inca o data pt info axacos)...da se pare ca ar fi pe acel forum in jur de 4-6 pers care ar fi castigat din care 2 cu aplicatii trimise din UK...restul nu au spus de unde..
la fel in jur de 56-58 de pers care au postat ca nu au castigat...
Cu multa placere!
Reply With Quote
Old 05-21-2018, 03:28 PM
ElenaB ElenaB is offline
Junior Member
Bobocel

Nici pentru mine nu a fost cu noroc anul acesta . Deja sunt la a 4-a aplicatie, dar cat mai tine programul tot o sa aplic. Poate s-o nimeri si la mine ca la Aramis, a-10 oara sa fie cu noroc
Reply With Quote
Old 05-22-2018, 08:50 AM
laurcj laurcj is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by laurcj View Post
Nici noi nu am fost selectati
Din anturajul nostru (familie si prieteni) au aplicat in total 11 persoane (inclusiv eu si sotia mea). Nimeni nu a castigat. Ma gadeam ca matematic totusi sunt ceva sanse ca macar o persoana din 11 sa castige, dar nu a fost asa.
Reply With Quote
Old 05-22-2018, 10:10 AM
Cosmin7's Avatar
Cosmin7 Cosmin7 is offline
Membru
Invatzacel

Laur, de cat timp aplici?

Last edited by Aramis; 05-22-2018 at 04:37 PM.
Reply With Quote
Old 05-22-2018, 02:50 PM
laurcj laurcj is offline
Membru
Bobocel

Noi avem o poveste lunga cu DV .

Am inceput sa aplicam de prin 2004 sau 2005. In 2008 am fost selectati pt DV-2009, dar din cauza unor probleme prelungite de sanatate si a altor circumstante nefavorabile din familie am renuntat sa mai mergem la interviu la ambasada si sa mai plecam. Acum uitandu-ma in spate la 10 ani petrecuti de atunci in Romania si mai ales la ce se intampla in ultimii 2 ani aici, regret enorm acea decizie, dar asta e, nu mai putem da timpul inapoi...

Din 2009 pana in 2011 cred nu mai aplicat. Ulterior am aplicat in fiecare an fara succes.
Reply With Quote
Old 06-01-2018, 10:16 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by laurcj View Post
Noi avem o poveste lunga cu DV .

Am inceput sa aplicam de prin 2004 sau 2005. In 2008 am fost selectati pt DV-2009, dar din cauza unor probleme prelungite de sanatate si a altor circumstante nefavorabile din familie am renuntat sa mai mergem la interviu la ambasada si sa mai plecam. Acum uitandu-ma in spate la 10 ani petrecuti de atunci in Romania si mai ales la ce se intampla in ultimii 2 ani aici, regret enorm acea decizie, dar asta e, nu mai putem da timpul inapoi...

Din 2009 pana in 2011 cred nu mai aplicat. Ulterior am aplicat in fiecare an fara succes.
Nu regreta ca n-ai de ce. Daca stii ca ai probleme cu sanatatea mai bine stai acolo ca ai ceva asigurare. Aici e teroare cu asigurarile si cu doctorii. Vorbesc din ce citesc pe internet fiindca noi am avut noroc si n-am fost niciunu bolnavi da' din ce se vorbeste pe internet e teroare cu insurance-urile aici.

Stai acolo ca stai bine, ca nou venit aici probabil ca o sa ai insurance unde trebuie sa platesti mai mult din buzunar si nici nu stii cum merg treburile in primii 4-5 ani si o sa-ti fie foarte greu si tie si la familie. Nu stiu situatia ta exacta da' parerea mea personala este ca ai luat o decizie buna ca ai ramas acolo.
Reply With Quote
Old 06-04-2018, 08:06 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Si eu-s oarecum de acord. Pe langa asta, in perioada DV-2009 economia in SUA era la pamant. Ar fi fost greu sa-ti gasesti loc de munca indiferent in ce domeniu lucrezi. Cupleaza asta cu probleme de sanatate si probleme in familie si e de inteles decizia. Te-ai fi descurcat totusi? Nu vei stii niciodata. Important este ca ai supravietuit in Romania si ai trecut peste greutati si acuma esti pregatit. Sa speram ca sare si de data asta iepurele.
Iar ultimii 2 ani in Romania, desi tulburi din punct de vedere politic, nu se compara cu iadul din anii '90. In general, Romania in ultimul deceniu s-a bucurat de progres economic. (Dar asta-i alta poveste - pentru alt thread)
Succes!
Reply With Quote
Old 06-05-2018, 05:25 PM
laurcj laurcj is offline
Membru
Bobocel

Cu toata asigurarea din Romania, si avand si cunostinte la medici la Cluj, unde locuim, nu mi-au descoperit ce aveam. A trebuit sa merg in Ungaria pentru consultatii si investigatii, unde am platit tot. Pana la urma problemele nu au au fost chiar asa de grave, doar ca au necesitat tratament si control o perioada mai lunga. In anii urmatori s-au ameliorat foarte mult.

Stiu in mare cum functioneaza asigurarile medicale in SUA. Da, poate ca ar fi fost dificil la inceput, dar aveam oricand optiunea de a ne intoarce inapoi in RO, chiar si temporar, in caz ca nu mergea treaba. Atunci eram cu 10 ani mai tineri, fara copii, deci era mult mai simplu totul atat plecarea cat si intoarcerea, in caz ca nu era ok acolo.

Da, si situatia din SUA din acea perioada ne-a dat de gandit. Unchiul sotiei, la care urma sa stam la inceput, tocmai ramasese fara job in perioada aceea. Auzeam si de la alte cunostiinte de acolo ca unii si-au pierdut joburile. Eu lucrez in IT ca software developer, atunci eram la inceputul carierei, dar tot cred ca mi-as fi gasit ceva in domeniu pana la urma. Un job in IT in SUA din cate am vazut vine si cu asigurare medicala ca si beneficiu.

Nu zic ca in Romania nu a fost ok in acest timp lucrand in IT. Totusi perspectivele profesionale in SUA cred ca ar fi fost cu totul altele. Despre salariile la un programator cu experienta in SUA ce sa mai zic..... Stiu ca si cheltuielile de trai sunt pe masura, dar si nivelul de civilizatie este cu totul altul ca in Romania...

Acuma imi e usor sa zic, uitandu-ma in urma....cum se zice..."dupa razboi multi viteji se arata" ....dar la momentul respectiv nu a fost usor sa luam o decizie. Totusi parerea mea din proprie experienta este ca daca castigi la loterie, trebuie sa incerci viata din SUA, altfel traiesti tot timpul cu regretul ca nu ai incercat si este mai rau asa.

Multumesc oricum pt incurajari

Last edited by laurcj; 06-05-2018 at 05:33 PM.
Reply With Quote
Old 06-09-2018, 11:20 AM
Razvan87 Razvan87 is offline
Junior Member
Bobocel

Default laurcj

laurcj inteleg situatia medicala pe care ai avut-o, dar cu tot respectul...Dumnezeu v-a intins o mana atunci si ai refuzat-o (ma refer la selectie), nu stiu daca a 2-a oara o sa mai ai norocul acesta, eu unu mergeam indiferent de problema, ca boala o duci indiferent in ce tara esti. Parerea mea, sper sa nu te superi pe mine, dar suntem multi aici pe forum care ne dorim de atatia ani sa vedem o singura data ca am fost selectati si tu care ai avut aceasta bucurie, n-ai profitat de ea. Sanatate tie si familiei tale!
Reply With Quote
Old 06-09-2018, 07:00 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by Razvan87 View Post
laurcj inteleg situatia ...
ești sigur că știi despre ce vorbești? ai idee cam cât ”costă” sănătatea în SUA?

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules