Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-07-2009, 02:23 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Cit despre filipineze, nu stiu prea multe, totusi parca ma indoiesc ca-s angajate pe post de RN.
Iti garantez ca erau nurse. Sint mari lipsuri de nurse in America, trebuie si carte, si munca, si garzi - si asta nu o sa atraga pe un copilul de aici, care poate invirti la mare arta niste documente in Word pe bani decenti. Spitalele de orash au avut campanii de recrutare prin diverse colonii, in Filipine si in Caraibe mai ales. Intr-o sectie am vazut asa multe ca un nene asistent incepuse sa invete tagalog.
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 02:57 PM
ellany69 ellany69 is offline
Membru
Bobocel

Si nu numai ca sunt f multe angajate dar prin unele sectii nici nu intrii daca nu ai recomandare "filipineza" sunt foarte uniti si cateodata uitandu-ma cate aceste specii exista am ajuns sa ma gandesc daca nu cumva in Filipine numai scoala asta exista de asistente....si unde mai pui ca "cica" scoala lor este in limba engleza.....si totusi ...la partea vorbit e greu tare.....si inca ceva,daca v-ati uita pe forum eu nu prea scriu decat daca stiu ceva f bine sau din experiente proprii,iar chestia cu filipinezele e din experienta proprie caci am lucrat 3 ani printre ele.

Cum a zis si Oxygen la magazine gasesti ce-ti trebuie (la NY cea mai agreata carte se pare ca este NCLEX de Saunders) si inca ceva daca ai vre-un magazin Borders pe langa tine,acolo gasesti ai ieftine si daca te inscrii la ei primesti online tot felul de cupoane cu reduceri care cateodata ajung si la 50%-40% deci preturile originale sunt in jur de 48-50$ insa daca aplici reducerea cred ca iti poti lua macar o carte de baza iar apoi te "joci" cu cartile cum ti-a recomandat Oxygen.

Intr-adevar engleza o poti invata si studiind direct din carti si avand un dictionar langa tine si mai exista acel program renumit de pregatire NCLEX-KAPLAN.
Bafta multa
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 01:29 AM
ECORINA ECORINA is offline
Junior Member
Bobocel

[quote=coco79;147690]Va multumesc pt raspunsurile date, am inteles cam cum sta treaba, insa eu ma gandeam sa ma apuc de evaluarea actelor pt ca din cate ni s-a zis dureaza cateva luni. intre timp eu m-am gandit sa incep cursurile de limba engleza pt ca nu ma pot lauda ca stiu prea bine limba. Daca veneam din tara cu engleza pusa la punct altfel se punea problema, alta era starea mea de spirit. din acest motiv am fost si descurajata asa de mult ieri cand am aflat ce pasi trebuiesc urmati.
deci cred ca cel mai corect este sa incep sa umblu pentru acte, si intre timp sa ma apuc de cursuri, mai invat ceva engleza iar cand imi ies actele sa incerc sa dau TOEFL.. sper sa il iau din prima. O sa ma mai interesez ce materiale imi tebuie pentru a invata si daca stie cineva , va rog sa-mi spuna.
Urmeaza ca dupa ce il trec sa dau si NCLEX-ul, si din nou fac apel la voi, cei care sunteti in cunostinta de cauza.. m-ar interesa ce materiale imi trebuie ca sa incep sa invat, pt ca daca tot nu ma angajez am destul timp sa ma pun cu burta p carte.
as dori f. mult sa ma angajez in spital chiar daca nu ca RN, pt ca pana imi finalizez actele as invata f. mult de la locul de munca si mi-as perfectiona si engleza in termeni medicali, insa.. nu cred ca o sa am norocul asta.
in fine, astazi am inteles mai bine ca tre sa am muulta rabdare si poate peste 1 an-2 sa ma angajez si eu in domeniul meu...
va multumesc inca o data pt ca sunteti alaturi de mine..numai bine !![/QUOTE

Buna Flavia! Vreau sa-ti spun ca suntem cam in aceeasi situatie, mai mult sau mai putin. Am ajuns si noi in Chicago, ca si voi, acum o luna, am petrecut sarbatorile si acum trebuie sa ne punem pe treaba. Eu sunt, ca si tine asistenta medicala, am facut CES-ul de la CGFNS, am trecut IELTS-ul, nu TOEFL-ul, m-am inscris la Board of Nursing si pt NCLEX, si acum astept ATT (authorization to test). Daca ai nevoie de informatii sau de unele clarificari, da-mi de stire.
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 03:10 AM
cryssa29 cryssa29 is offline
Membru
Bobocel

Ecorina, si eu ma pregatesc de trimis actele ptr Ces la Cgfns. Poti te rog din suflet sa ne dai mai multe amanunte? Cum ai procedat? Cat timp a durat procesul ? Traducereafoii matricole trebuie tradusa si notarizata sau numai tradusa?
Ce materiale de studiu Nclex folosesti? Pe aici am fost invatata sa fac cat mai multe intrebari si ce-i adevarat se cam repeta...mosby's, sauders, kaplan...
Coco79 ti-am trimis mesaj privat(iti fac cadou o carte Saunders Comprehensive review).
Ecorina, ti-am trimis si tie mesaj privat.
Astept cu interes vesti de la voi.
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 04:01 AM
Bibicu' Bibicu' is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Smile sa va lamureasca mosu'

filipinezele care lucreaza RN aici si au venit din Filipine, pai au trecut examenul de aici. in Filipine astea fac Engleza la scoala. ca nu le intelegeti voi accentul e ca nu stiti destula Engleza.
lucrez cu unul din Etiopia de citiva ani si daca il auzi cum vorbeste Engleza zici ca e retarded; dar la scris, pai nici eu nu scriu mai bine ca el. deci cu limba e alta stare de lucruri pe care nu le intelegeti si nu are rost sa le explic aici; nu asta e point-ul.
cind vii aici, treci direct la scoala la Community College, faci scoala si inveti si Engleza si te pregatesti ca astia de aici pentru RN Exam. esti printre astia, expus la limba, la tot ce iti trebuie si ai timp sa muncesti si seara ca ajutoare de infirmierea pe unde gasesti.
SCOALA AICI E GRATIS, VA CALIFICATI CA SINTETI SARACI!
INCURAJARI PE MESSENGER DACA MA CAUTATI, dar sa nu spuneti la nimeni, mai ales sotului!
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 04:57 AM
Membru
Bobocel

Si eu cunosc o RN care a fost data afara de la munca dupa multe plangeri ca nu este inteleasa de catre pacienti, de catre personalul medical...Din cauza de language barrier a facut greseli in administrarea medicam si multe alte greseli.....E de 15 sau 17 ani aici, e din Spania, a terminat colegiul aici, deci are faimoasa US education too....
De mentionat ca eu locuiesc in Florida, unde sunt multi emigranti.
Eu nu ash mai face scoala inca o data? Ptr ce? Chiar crezi tu ca americanii invata mai mult decat invatam noi in Ro? Eu nu vad asta in jurul meu...sincer...
Daca ti se ofera posibilitatea sa ti se echivaleze studiile, ce rost are sa mai pierzi 2 ani din viata?
Scuze, da' spun si eu ce vad in jurul meu...nimic perfect...
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 05:07 AM
Bibicu' Bibicu' is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Exclamation nuuuu

nu ai inteles ce am spus;
nu pierzi 2 ani daca mai faci scoala odata aici!
eu iti garantez ca o sa treaca 2 ani si tot la un mare 0 esti. nu ca astia fac scoala mai tare sau mai mare, nu ar nimic asta cu realitatea ta.
faci scoala ca sa poti lua examenul si sa faci $100 000/an ca popa. daca nu, pai stai pe $5/ora pina vrei, ca nimeni nu se opune.
ce crezi ca ai sa poti invata Engleza singura acasa pe carti sau DVD si treci tu examenul? visezi
daca stii ca iti merge capul si ai invatat carte in Romania, pai atunci inseamna ca aici o sa iti vina floare la ureche. intelegi ce vreau sa spun?
deci, fa cum vrei, eu iti spun cum sa faci o gramada de ani, daca nu 2 ani de acum incolo, in 5 ani cu siguranta.
sa mai spui pe aici experienta ta sau a voastra daca ati trecut examenul de RN fara sa mergeti la scoala aici!
bafta si faceti cum vreti, cereti un sfat, oamenii va spun ce spun si daca te duce capul, pai faci ce e bine pentru tine!
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 05:23 AM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Bibicu' View Post
faci scoala ca sa poti lua examenul si sa faci $100 000/an ca popa.
a venit si Optimila! deci decit sa dai examenul acum, mai bine il dai dupa o scoala "gratuita" (sa nu mai intram in detalii) care dureaza PATRU ani... si daca cineva vine cu o diploma de medic, ar fi mai bine sa faca din nou facultatea "gratuita" de medicina? preotii - sa reia teologia? matematicienii, chimistii...???
Cartile sint la magazin, nu trebuie sa vina cineva sa ti le citeasca de pe un powerpoint. Te ajuta, dar nu e timp de asa ceva, si nu e nevoie, cind viitorul tau nu va depinde de scor (adica, nu trebuie sa faci perfect).

Last edited by oxigen; 01-08-2009 at 05:28 AM.
Reply With Quote
Old 01-08-2009, 05:30 AM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Bibicu' View Post
faci scoala ca sa poti lua examenul si sa faci $100 000/an ca popa.
wow, face nursa cat doctorul acum? Sau ai uitat sa precizezi de cate ore de overtime e vorba... Overtime, sau vechime in munca sau locatie. Sunt cam multe de luat in considerare inainte de vorbit de cifre fabuloase.
Old 01-08-2009, 05:57 AM
Membru
Bobocel

Eu ma abtin de la alte comentarii...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules