Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-13-2014, 07:57 AM
Adriana Tomasevici Adriana Tomasevici is offline
Membru
Bobocel

Cateva precizari: anul universitar la master nu incepe cand vrei tu, incepe cand vor ei. La Drept, de exemplu, care aici e graduate school, cam toate scolile incep toamna si nici macar de transferat nu te poti transfera in mijlcul anului (la undergrad se poate). Multe scoli incep vara, cand ofera cateva prerequisites (sau "jump start"), unele scoli accepta studenti in ianuarie, dar cele mai multe incep la sfarsitul lui august-prima saptamana din septembrie. Inscrierile in general incep cu un an inainte, in toamna, si se termina in primavara anului viitor.
Testele standardizate de tipul TOEFL, GRE, GMAT, se cer cam peste tot. Va trebui sa verifici la scoala exact ce tip de test solicita. Oricum, poti incepe aplicatia si inainte sa dai testele si iti completezi dosarul pe parcurs.
Pentru finantare: la toate scolile, daca vrei credit de studii, aplicatia se face prin FAFSA. www.fafsa-application.com. Aplicatia trebuie facuta la inceputul anului in care vrei sa incepi scoala (dupa ce iti faci taxele). Treci in aplicatie scoala pe care intentionezi sa o urmezi, iar ulterior, daca te razgandesti, poti adauga alta scoala sau schimba scoala. Poti beneficia de doua tipuri de credit: subsidized (dobanda e platita de stat in timpul scolii) si unsubsidized (dobanda e responsabilitatea ta si se acumuleaza frumusel pana la finalul studiilor). Nu stiu sigur daca si in ce conditii poti beneficia si de o suma de bani nerambursabila la master (pentru undergrad era un grant de $5,000). Cum spunea si Virag, poti sa faci un banut si lucrand ca teacher assistant in timpul masterului. Daca faci master part-time si te angajezi la o companie care ofera, in pachetul de beneficii, si ceva tuition reimbursement, e foarte bine. Eu am primit $5,000 pe an de la spitalul unde lucram cand eram undergrad desi nu studiam nursing ci chestii fara nicio legatura (a mers cata vreme am luat cursuri de cultura generala iar apoi mi-au platit si cursul de spaniola medicala pentru ca o foloseam la greu la locul de munca fara ca ei sa ma plateasca). Daca iti gasesti de munca la o universitate, s-ar putea sa nu platesti nimic pentru scoala.
Recomandarile de la profesorii din Romania nu strica. Ai grija doar sa fie scrise intr-o engleza corecta si sa respecte formatul.
Si eu sunt de parère sa astepti macar un an. Unul din motive ar fi ca in multe state trebuie sa fii rezident pentru cel putin un an daca vrei sa te califici pentru in-state tuition, care e semnificativ mai mica decat out-state tuition. Plus, ai timp sa te pregatesti pentru Toefl si GRE, ai timp sa te lamuresti daca intr-adevar vrei sau iti trebuie master, ai timp sa vezi care e treaba cu Financial Aid...Nu stiu sigur la ce ti-ar folosi cursurile la Community College daca tu vrei grad school, poate ca sa mai inveti ceva engleza si pentru "ego boost" (asta fiindca o sa vezi copii care au terminat liceul in State si scriu mai prost ca tine in limba lor materna). A, ar mai fi un avantaj: s-ar putea (dar nu bag mana in foc) sa poti "fenta" Toefl daca ai luat suficiente clase de engleza. Eu l-am fentat cand m-am transferat de la Community College la universitate. Trebuie insa sa verifici chestia asta, s-ar putea ca la grad school sa nu tina. Despre GRE nu stiu nimic, eu m-am pregatit pentru Praxis, intr-o perioada in care imi trecuse prin cap sa ma fac profa de spaniola si pentru LSAT, care e testul cerut la Drept.

Last edited by Adriana Tomasevici; 09-13-2014 at 08:03 AM.
Reply With Quote
Old 09-13-2014, 08:11 AM
Membru
Bobocel

Si inca ceva: Cambridge Language Assessment e recunoscut de relativ putine universitati americane. TOEFL e baza.
Reply With Quote
Old 09-13-2014, 10:43 PM
GropiTze's Avatar
GropiTze GropiTze is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Va multumesc pt. informatii. Ma surprinde placut ca sunt membri ai forumului care fie au tangente cu mediul universitar, fie ofera sfaturi de cariera.

http://www.fulbright.ro/educational-...ate-admissions. (mi-am adus aminte de o prezentare care a fost la mine in facultate facuta de Fullbright, si a fost prima sursa care am cautat-o)

In principiu, sunt 2 optiuni care ma atrag, care duc spre 2 drumuri in cariera:
Professional Master’s Degree in Software Engineering. Un astfel de program are, de regula, o durata de 2 ani. Asta inseamna o cariera ca SW Eng, si poate mai tarziu Project Manager
-a doua optiune: Graduate program in Computer Science, care poate duca la un Doctoral Degree/PhD. In cazul acesta, as vrea sa fac Research in Data Science. Nu vreau cariera academica(cel mult Teaching Assistant).

Un aspect esential il reprezinta criteriile de admitere si alegerea universitatilor la care voi aplica. As prefera o univ. mai cu traditie, dar sunt deschis si la altele. Voi incerca sa aleg optiuni realiste.

@MichaelaVA:
Stiam de IEEE, dar nu m-am gandit la beneficiile unui membership. E o idee buna.
$ 45k: Presupun ca e pe cei 2 ani.?
@Virag:
Eu am Cambridge English: Advanced (CAE) .
Studentii doctorali pot fi TA. Dar cei de la un Masters(care nu e continuat cu Doctoral Degree) pot? Se practica?
Pentru rezidenti se aplica in-state tuition. Dar daca imi gasesc/sunt admis la un program dintr-un alt stat?

Voi reveni cu intentiile mele. Deocamdata, ramane ca inceputurile vietii pe pamant american sa fie asa cum mi-am planificat.

'Only he who knows the destination, knows the way.'

Reply With Quote
Old 09-13-2014, 11:36 PM
Membru
Bobocel

Poti sa fii TA si daca esti la master. Daca vrei sa faci master in alt stat, depinde. Sunt scoli care ofera aceeasi tuition tuturor studentilor, sunt scoli care accepta dupa un an sa iti reduca tuition daca iti iei permis de conducere in statul respectiv...Trebuie sa intrebi la scoala care sunt conditiile.
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 04:46 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Just FYI, Project Manager e in general o persoana non-tehnica, habar nu are programare, se ocupa cu programarea proiectului in timp si asigurarea resurselor. Mai in gluma mai in serios, e persoana care te intreaba in cat timp termini un program si daca ii spui in 2 luni iti mai da un sw eng. pe cap si iti cere sa-l termini intr-o luna. Daca vrei project manager - forget about computer science. Cariera unui sw eng. parcurge in general etapele junior, advanced, senior, expert si se termina cu architect. Cam din a 2-a jumatate incolo, poti primi si atributiuni de technical functional or team lead.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 07:16 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

@gropitze, daca lucrezi in domeniu IT nu iti trebuie musai scoli.
Nu te intreaba nimeni ce scoli ai...daca spui ca ai bachelor in RO e suficient eventual sa faci echivalarea care se face f bine daca ai facut ceva gen Automatica, Informatica samd la universitati romanesti "de stat".
poti sa faci aici un master asa de amorul artei dar 45k pe an nu e chiar putin si in plus nu iti prea foloseste la nimic. daca ramai in mediul universitar cam esti muritor de foame.

poate certificari si experienta sunt mai importante decat sa spui ca ai nspe diplome de la universitati...pe ei ii intereseaza cu ce scule stii sa lucrezi si la ce nivel.
mai nasol e ca nu ai experienta americana la inceput.

@Corina, cei din management nu e musai sa nu stie nimic de programare de obicei sunt oameni care au facut programare la timpul lor si apoi cu un pmp au trecut pe management. Eu am vazut destul fosti programatorii in functii de manageri.
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 04:05 PM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by AdrianT View Post
@Corina, cei din management nu e musai sa nu stie nimic de programare de obicei sunt oameni care au facut programare la timpul lor si apoi cu un pmp au trecut pe management. Eu am vazut destul fosti programatorii in functii de manageri.
Sunt destui inadaptati, sa folosesc un termen bland , care si-au tradat meseria pentru un loc de sefut. Ma indoiesc ca sunt prea multi masters in computer science in categoria asta pentru ca asta presupune o oarecare pasiune pentru computere si cum spuneai si tu: la ce sa pierzi timp si bani cand o certificare PMP se obtine mult mai usor?
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 05:13 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Nu m'as aventura sa'i caracterizez pe toti ca incapabili ori inadaptati. Faptul ca intr-un an jumatate TU nu ai intilnit capabili, nu inseamna ca nu exista. Poate ar trebui sa te gindesti ca cei mai multi IT lucreaza fie direct in government agencies, ori la government contractors. Nu uita ca padure fara uscaturi nu exista.
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 06:32 PM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Nu m'as aventura sa'i caracterizez pe toti ca incapabili ori inadaptati. Faptul ca intr-un an jumatate TU nu ai intilnit capabili, nu inseamna ca nu exista. Poate ar trebui sa te gindesti ca cei mai multi IT lucreaza fie direct in government agencies, ori la government contractors. Nu uita ca padure fara uscaturi nu exista.
Milie, nu inteleg de ce aduci in discutie asta: faptul ca lucrezi pt. government iti da vreun certificat de calitate? Intamplator in acest an si cateva luni am lucrat pe un proiect pentru stat si am intalnit si oameni capabili si incapabili, ca peste tot. Eu nu i-am facut incapabili pe cei care si-au abandonat cariera de softisti, le-am spus inadaptati pentru ca au ales cariera de manager doar pentru ca nu mai puteau avansa in cariera de sw engineer - asta e tot, nu inseamna ca nu pot fi capabili ca manageri de proiect, dar e altceva. Revenind la subiect, tot ce am vrut sa spun e ca cine face master in computer science nu o face pt. a deveni project manager: fie isi doreste o cariera in cercetare si atunci e cel mai potrivit, fie are ca target expert or architect iar pentru asta la fel cum spunea si AdrianT certificarile in domeniul in care lucrezi sunt mai adecvate.
Reply With Quote
Old 09-14-2014, 08:04 PM
GropiTze's Avatar
GropiTze GropiTze is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
Cariera unui sw eng. parcurge in general etapele junior, advanced, senior, expert si se termina cu architect. Cam din a 2-a jumatate incolo, poti primi si atributiuni de technical functional or team lead.
Cam asa ma gandeam si eu. SW architect/team-lead. Am folosit gresit termenul de PM(Project Manager)

@AdrianT: Eu m-am gandit sa fac un Master's in CS pentru ca ce am absolvit eu in RO qualifies as Electrical/Electronic Eng. (EE). Cum eu am fost mai interesat de partea de Software, si deci de o cariera in SW Engineering, am dedus ca ar fi firesc sa urmez un Masters in CS.

**Nu sunt mare fan al certificarilor. Stiu de Oracle, Microsoft care ofera. Personal, sunt si sustinator al miscarii Open-Source. Prefer MySQL fata de SQL Server, PHP fata de .NET, Apache fata de IIS.

'Only he who knows the destination, knows the way.'

Last edited by GropiTze; 09-14-2014 at 08:19 PM. Reason: completare
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules