Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-18-2014, 05:52 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Uite aici discutii despre grad schools and programs. Poti primi feedback la ce te intereseaza.
Un thread despre GPA sub 3.0: http://forum.thegradcafe.com/topic/2...ptance-thread/ Nu stiu ce e acolo, ca nu l-am citit, am avut GPA din Ro peste 3.6, dar cred ca e interesant de vazut macar.

Succes!

Last edited by Shrek; 12-18-2014 at 06:53 PM.
Reply With Quote
Old 12-18-2014, 01:20 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Deliberat am lasat sa treaca o noapte peste postarea Adrianei, dar cu toate astea, gindesc la fel ca si atunci cind am citi prima data mesajul ei.

Adriana, ma repet: Felicitari, you go girl! Esti unul dintre cei care prin munca au reusit sa dobindeasca ce si-au dorit. Good for you!

Cu toate astea nu vad care-i problema ta. Ori poate o vad? Faptul ca parerea ta era in minoritate? Nu crezi ca putem discuta si fara "atitudine", indiferent de parerile noastre, atita timp cit o facem civilizat?
Vezi, nu toti am avut posibilitatea sa facem ce-ai facut tu. Asta nu-i o scuza! Unii nu au avut resursele, altii nu au avut determinarea, la altii a fost o combinatie. In plus unii dintre noi am avut copii, si am optat sa le oferim lor sansa de a merge la un colegiu bun, si am aminat obiectvul nostru, care mai tirziu s-a dovedit a fi daca nu inutil, macar nu tot atit de atractiv. Pentru multi a fost un " aha moment", cind am inteles ca aici cu adevarat poti promova pe baza capacitatii tale, nu neaparat a diplomei. Cel putin pina la un anumit nivel. Am terminat Economice - Contabilitate, nici nu vreau sa spun cind. Oricum, cind am venit aici aveam +20 ani vechime. Am inceput ca office support, si pe cind fiica termina colegiul, eram staff accountat. Am cintarit din nou, si mi s-a parut mai important ca ea sa continue, merita, si eu sa stau unde eram. In plus erau si alte circumstante. Si nu regret nici o clipa. Pentru mine a fost usor sa decid, si profesia a fost un avantaj. Daca asta a fost visul meu? Hell, no. Cind am venit aici am gindit ca voi schimba macazul si voi merge pe nursing. N-am mers, dar asta nu m-a impiedicat sa volutariez fie la spital, fie la hospice. Da, veneam epuizata fizic, dar mai ales psihic, dar a doua zi stiam ca am facut un lucru bun. Nu oricine-i facut sa fie nurse, la fel cum nu oricine-i facut sa fie contabil, ori stiu eu ce....dar daca asta sintem, ne facem datoria. Daca imi iubesc profesia? Not really. Imi place ce fac, si in general mi-a placut tot timpul, dar nu a fost o pasiune. Imi place sa merg la serviciu, avem un team unit. Toti anii astia am continuat sa invat, nu neaparat obtinind o diploma, dar cu totii stim ca a te mentine intr-o positie presupune si continua perfectionare, cursuri de tot felul.
Poate te intrebi de ce am spus ca certificarea Andreei e in mare parte dead end? Asa cred eu, si tare m-as bucura sa gresesc. Am expus si motivele. In plus, nici o companie nu cade pe spate ca cineva are o certificare, indiferent cit a costat. Cu sau fara acea certificare, tot va trebui sa inceapa de jos, ceea ce i-ar fi oferit sansa sa economiseasca banii, si sa faca scoala pe banii firmei.
Shrek are dreptate in privinta atitudinii Romanilor vis-a-vis de bani. Multi dintre noi am fost la fel, poate nu la acelasi nivel ( nu cu zeci de mii), dar ne-am lecuit cind am vazut in stinga si dreapta ce se intimpla cind oamenii nu au rezerva necesara.

Sfaturi nesolicitate? Da, dar sincer nu am ce-mi reprosa. As fi fost bucuroaca ca atunci cind am venit sa fi avut sansa sa aud si parerea altora. Nimeni nu te obliga sa le urmezi. Si daca ceva ma deranjeaza aici e faptul ca multi (uneori din familie) "nu se amesteca" in viata altora. A te amesteca inseamna a impune, dar a-ti spune parerea mi se pare nu un drept, ci o obligatie. Mai ales cind cineva posteaza pe un forum public, si cind stii (din postarile lor) cit de putin stiu despre ce-i asteapta. Nu, nu-i invinuieste nimeni, asta-i riscul incepututlui intr-o lume noua.
Reply With Quote
Old 12-24-2014, 09:39 AM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Am dat si eu intr-un tarziu peste aceasta discutie. Cu riscul de a sari ca musca in lapte, am cateva completari:

1. Piata educationala a colegiilor private in Pennsylvania este suprasaturata si e o chestie care tine de supravietuirea lor ca sa accepte studenti care sa plateasca in full taxele de scolarizare. Mai mult, aceasta piata va merge din ce in ce mai rau, pentru ca rata natalitatii este in scadere acolo. Vor fi colegii mici care se vor inchide. De la distanta, pare ca atat Drexel cat si LaSalle vor supravietui, insa Drexel pare mai viabila, in sensul ca poate fi mai dispusa sa ofere discounturi.

2. Practic nimeni nu plateste "sticker price". In principiu oricine are macar inca o scoala in care a fost acceptat si incepe sa liciteze care scoala ii taie mai mult din costuri. Asta e una din marile diferente intre Romania si SUA.

3. Daca termenul limita pentru FAFSA este depasit, din pacate ceea ce ramane sunt rechini financiari gen My Rich Uncle. Mai exact imprumuturi private care te usuca atat la dobanda, cat si la taxele care le percep pentru procesarea aplicatiei pentru imprumut. Ca sa va faceti o idee, nu sunt mult diferite de imprumuturile oferite in Romania, despre care nu am o parere prea buna.

4. Experienta scolara in America este benefica din multe puncte de vedere, insa nu cu orice pret. Treizeci de mii de dolari sunt multi bani, iar eu unul nu impartasesc opinia ca salarii pana in patruzeci-cincizeci de mii sunt doar pentru nou-veniti. Depinde de zona geografica, insa uitati-va si la venitul mediu al unui american: nu e deloc atat de ridicat pe cat am dori noi sa fie.
Old 12-29-2014, 01:15 AM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Nu exista venitul mediu al unui American. Pentru ca veniturile astea medii si preturile la orice difera foarte mult de la stat la stat.
Venitul mediu al unui American poate fi doar o cifra statistica fara nici o treaba cu realitatea.
De exemplu la case: In NJ $4-500,000. In Pennsylvania jumate sau chiar mai jos. In cimp o casa mare $100,000. Pentru ca nu era linga nimic, pentru orice trebuia sa te duci cu masina. Casa aproape terminate, la marginea drumului, imediat dupa ce treci din NJ in PA.
In WV, o casa $94,000 !!! Salar $40,000 pe an ! Pai din chiria care o platesc aici pe un mic one bedroom, acolo platesc rata la casa cu 5-6 camere.
Asa de mult difera veniturile si preturile.
Reply With Quote
Old 12-29-2014, 02:54 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Da, da, stim ca tu le stii pe toate. Si ca statistica nu are legatura cu viata reala. Poate ca cifrele alea sint visate de catre unii si puse pe hirtie dimineata la cafea.
Stim ca sint diferente, chiar mari, intre stat si chiar in acelasi stat. Dar ce a zis Virag e un bun reper general, si e bazat pe cifre din realitate.
Old 12-29-2014, 05:47 AM
Profesor
Forumo-dependent

Casa din cimp am vazut-o eu, nu ca mi-a zis cineva. Era terminata, nefinisata, ditamai casa cu etaj nu la mai mult de 10 mile de "granita" cu NJ si era de vinzare cu $100,000. Era anunt mare ca sa se vada fara sa opresti masina. Era spre Bushkill Falls, nu mai stiu exact pe ce drum, dar stiu ca acolo am fost.
Restul pot fi visate, ca sunt luate de pe Internet.
Reply With Quote
Old 04-01-2015, 12:54 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Chiriac, tu esti pe'aici de vreo 10 ani, si tot vorbesti de CV? Te mai miri de raspuns? Daca pina acum nu ti s'a spus, e pt ca in general, firmele se feresc sa nu fie date in judecata. Oricum e greu de dovedit ca au spus, si ce au spus.
Reply With Quote
Old 04-01-2015, 03:39 PM
Profesor
Forumo-dependent

Sunt de mai mult de 10 ani dar asta nu inseamna ca mi se respecta drepturile legale.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules