Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-08-2016, 05:19 PM
Gigeluss Gigeluss is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
Seriously? Si io care credeam ca vii cu caruta pusa inaintea cailor...
)) am de gand sa imi termin facultatea aici si sa strang ceva bani. Suficienti cat sa imi ajunga pentru 1-2 poate chiar 3 luni pana imi voi gasi ceva de munca in domeniul dorit..
Reply With Quote
Old 02-08-2016, 05:55 PM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

De ceva banuti ai nevoie oricum, altfel nu primesti nici viza, si or sa-ti foloseasca pana te dezmeticesti (sau dupa caz dezmiticesti) in societatea de aici. Problema e cum obtii viza care iti da dreptul la munca aici? Ca nu-s decat vreo 3 metode mari si late, dintre care la cel putin 2, sansele tale sunt aproape nule.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 02-08-2016, 08:14 PM
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
De ceva banuti ai nevoie oricum, altfel nu primesti nici viza, si or sa-ti foloseasca pana te dezmeticesti (sau dupa caz dezmiticesti) in societatea de aici. Problema e cum obtii viza care iti da dreptul la munca aici? Ca nu-s decat vreo 3 metode mari si late, dintre care la cel putin 2, sansele tale sunt aproape nule.
Imi poti spune te rog care sunt cele 2 metode la care sansele mele sunt aproape nule? Mi.as putea incerca norocul si la loteria vizelor. Dar imi doresc mai mult sa plec cu o viza de munca normala, sa primesc oferta unui angajator de acolo..
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 12:54 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Cu totii stim ca la virsta ta totu'i posibil, dar in citiva ani vei realiza ca nu'i chiar asa. Si n'o spun cu rautate.
Ca sa vii in America in vizita ai nevoie de o viza turistica, care nu'ti da drept de munca.
Ca sa vii si sa muncesti aici, exista citeva posibilitati, dar putini reusesc. E nevoie de muta munca, de strategie, de perseverenta.
Nu vreau sa te descurajez, dar imi vine greu sa cred ca tu ai vointa necesara a'ti atinge telul. Daca tu, in anul intii la ISE, to visezi la personal trainer...
Mai jos ai ceva informatie...citeste cu atentie, si intreaba, ca ma indoiesc ca vei intelege ce trebuie.
https://travel.state.gov/content/vis...temporary.html
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 11:00 AM
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Cu totii stim ca la virsta ta totu'i posibil, dar in citiva ani vei realiza ca nu'i chiar asa. Si n'o spun cu rautate.
Ca sa vii in America in vizita ai nevoie de o viza turistica, care nu'ti da drept de munca.
Ca sa vii si sa muncesti aici, exista citeva posibilitati, dar putini reusesc. E nevoie de muta munca, de strategie, de perseverenta.
Nu vreau sa te descurajez, dar imi vine greu sa cred ca tu ai vointa necesara a'ti atinge telul. Daca tu, in anul intii la ISE, to visezi la personal trainer...
Mai jos ai ceva informatie...citeste cu atentie, si intreaba, ca ma indoiesc ca vei intelege ce trebuie.
https://travel.state.gov/content/vis...temporary.html
Iti multumesc pentru link Milie. Stiu ca este destul de greu sa obtii viza, dar nu imposibil. Daca altii au reusit, eu de ce nu as putea? Ma gandeam la Personal Trainer pentru a lucra intr-o sala de sport, pentru a combina hobby-ul meu cu un job.
Dar apoi mi-a spus Shrek ca sunt multi romani care lucreaza acolo in contabilitate cu diploma din Romania. Asta ma facut sa sper la mai mult, sa ma interesez despre asta si sa caut pe siteurile de recrutari online. Intr-adevar, sunt o multime de anunturi pentru accountant. Chiar si cu un job de accountant clerk as fi foarte multumit pentru inceput, tinand cont ca pot avansa destul de repede, mai ales daca imi continui studiile acolo.
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 08:33 PM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Gigeluss View Post
Imi poti spune te rog care sunt cele 2 metode la care sansele mele sunt aproape nule? Mi.as putea incerca norocul si la loteria vizelor. Dar imi doresc mai mult sa plec cu o viza de munca normala, sa primesc oferta unui angajator de acolo..
Exact astea 2 metode la care te-ai gandit. Loteria vizelor iti ofera ceva sanse de zero virgula, iar daca te-ai gandit ca vei gasi un angajator care iti va da viza de munca pentru un job de "personal trainer" e ca in vorba cantecului: "planul tau de la 'nceput e doar un stranut." De altfel, fie vorba intre noi, si sa deschizi un thread de discutii cu tema "diploma personal trainer" in categoria "Scoli/cariera universitara/ formare profesionala" mi se pare complet neserios, dar ma rog, poate doar mie mi se pare asta.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 09:45 PM
Junior Member
Bobocel

Imi pare rau daca nu am deschis topicul unde trebuie. Dar aici am vazut ca se vorbeste despre echivalarea studiilor. De ce crezi ca este asa de greu sa obtin un job de Personal Trainer? Nu stiu la ce va ganditi cand auziti aceasta denumire dar este vorba doar despre un post de instructor intr.o sala de culturism...

Last edited by Aramis; 02-10-2016 at 03:30 AM.
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 10:13 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Fiindca trebuie sa ai reputatie criminala ptr un job din asta si, no offense, sant din astia pe aci a dime a dozen. Tu nu ai nicio recomandare, nu te cunoaste nimeni aici, ce te face sa crezi ca ai prezenta incredere la un potential client cand acel client are de unde alege. E plin de americani nascuti aici care incearca sa gaseasca pozitii din astea; as a matter a fact la orice gym care te duci daca-l approach pe oricare din gym si-l intrebi sa-ti fie personal trainer sant sigur ca multi accepta, ca e easy money.

Cum au spus si ceilalti your best bet este sa win la loterie; stiu ca-ti pare ciudat si descurajant raspunsul dar asta e realitatea. Incearca sa te pui tu in locul unui angajator si vezi daca ai alege pe cineva din Ro vs alti 3-4 "personal trainers" nascuti aici cu experienta aici. Este f greu sa ajungi aici si odata ajuns o sa vezi ca nu e viata roza nici aici.

Good luck!!

Last edited by Aramis; 02-10-2016 at 03:29 AM.
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 10:18 PM
Junior Member
Bobocel

Iti multumesc pentru raspuns! Dupa ce am aflat ca am sanse(fie ele cat de mici) sa lucrez in contabilitate cu studiile din Romania voi incerca sa gasesc ceva. Daca nu reusesc voi lucra ca ospatar, barman, chiar si spalator de vase daca e nevoie. Toata lumea incepe de jos

Last edited by Aramis; 02-10-2016 at 03:28 AM.
Reply With Quote
Old 02-09-2016, 10:30 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Spalator de vase era dream job ptr mine daca-mi gaseam la Nobu, e un restaurant japanese aici in town, ca acolo un steak e 3 sute si tip-u pe masura si mai primesc si aia de jos cate o frimitura . Ca idee si la joburi din alea te ingroapa mexicanii, cel putin pe west coast, ca se aduc unii pe altii si se vorbeste numai spanish in the kitchen.

Tu ingrijoreaza-te sa castigi si dupa aia te worry ce o sa faci aici; ala e primul pas. Daca ai acte toata lumea ti se deschide, in situatia in care esti tu nici n-ai ajuns la usa daramite sa se mai si deschida ptr tine. Castiga mai intai ca posibilitati sant destule.

Good luck!!

Last edited by Aramis; 02-10-2016 at 03:29 AM.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules