Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-14-2013, 06:51 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Pentru med school ori law school, unele surse indica faptul ca o buna pregatire o reprezinta studiul fizicii:

www.aip.org/statistics/trends/reports/mcat2009.pdf

Chiar daca trebuie sa privesti aceste afirmatii cu precautie, o concluzie toti poti trage.
Old 09-15-2013, 03:49 AM
gossipgirl gossipgirl is offline
Membru
Bobocel

multumesc Adriana T, informatiile tale sunt folositoare pentru acest domeniu, eu credeam ca numai cu acele cursuri de care mai auzisem se poate incepe.
Quote:
Originally Posted by Adriana Tomasevici View Post
Ca sa raspund la intrebarea legata de cursurile de paralegal: N-am facut niciun curs, "m-am calificat la locul de munca", pentru ca am lucrat si lucrez pentru firme mici. Nu stiu daca renteaza sau nu. Fara experienta, e mai complicat. Nu imposibil, totusi. Daca prinzi un curs care iti ofera si posibilitate de internship, si daca esti un intern bun, iar cei pentru care ai lucrat au joburi disponibile... Firmele mari in general cer certificat de paralegal. Salariul de inceput e mic. Paralegalii "de cariera" castiga insa binisor.
Reply With Quote
Old 09-26-2013, 07:37 PM
adynna adynna is offline
Junior Member
Bobocel

Default ce scoala sa alegi

Alaturat, postez link-ul:http://www.servicelocator.org pentru cine doreste sa caute domenii de activitate, scoli care ar trebui urmate, salarii etc. Sper sa va fi de ajutor. Eu inca mai caut cursuri pe care sa le pot urma intr-o perioada scurta de timp si care sa imi asigure premisele gasirii unui job, dupa care inrolarea la facultate. Numai bine!
Reply With Quote
Old 11-12-2013, 04:52 PM
Loterist15 Loterist15 is offline
Junior Member
Bobocel

Default job in banca

Salutare,
Acesta este primul meu post aici pe forum, desi urmaresc/citesc forumul cu mult interes. Eu, impreuna cu sotia si piticul de 7 luni ne-am inscris anul acesta pt prima data la Loteria Vizelor si speranta este sa castigam ca sa o luam si noi din loc spre meleaguri mai bune.
Eu lucreaz in banca in Romania din anul 2007, de cand am terminat facultatea (specializarea Finante - Banci) si am facut si un master in Management Bancar intre timp. In banca am lucrat Consilier Client Persoane Fizice si acum Consilier Client Micro (SME's Relationship Manager). Crede-ti ca studiile mele si experienta bancara o sa conteze in SUA? Aveti idee c-am cat castiga o persoana care lucreaza in banca in state?
Preferabil ar fi Arizona/Phoenix, deoarece dupa ce am citit acest forum si am vazut poze si date despre locatie, zona mi-a ramas la inima
Reply With Quote
Old 11-12-2013, 06:27 PM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

http://swz.salary.com/SalaryWizard/R...hoenix-AZ.aspx

Fara experienta in US, probabil va trebui sa incepi mai de jos (clerk, teller) si sa avansezi la Relationship Manager.
Old 02-03-2014, 02:37 PM
lauren lauren is offline
Junior Member
Bobocel

Default si eu imi doresc sua, echivalarea studiilor

Am absolvit facultatea de drept la sectia administratie publica si cativa ani am incercat sa fac cu asta ceva si nu am reusit nimic pentru ca....mi s-a spus clar ca trebuie sa fiu in politica si nu vreau sa fac ceva ce nu mi se potriveste si nu imi doresc. Nu consider tarziu sa o iau de la inceput si as vrea sa stiu daca mi se recunosc aceste studii, daca pot face in sua un master pe acest domeniu sau ceva pe hr...? Ma gandeam sa stau o perioada acolo de cativa ani si dupa, probabil ca ma intorc..Dar as ramane recunoscatoare daca ma sugestionati cu cate o parere sau informatii. Eu ma informez si caut date in continuare sa vad cum ar fi mai bine sa plec..Va multumesc.
Reply With Quote
Old 02-04-2014, 02:25 PM
andreea28's Avatar
andreea28 andreea28 is offline
Membru
Invatzacel

http://www.wes.org/required/index.asp

Eu am gasit aceasta agentie care se ocupa cu echivalarea studiilor in US. Insa din ce am citit eu pe site diploma din Romania (exclus Spiru Haret) trebuie trimisa intai la Ministerul Educatiei pentru apostila si abia apoi va fi luata in considerare.

Last edited by andreea28; 02-04-2014 at 02:31 PM.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules