Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

View Poll Results: Ne intereseaza mai mult profesia de baza, sau banii?
Profesia, suntem un forum alcatuit majoritar din oameni de cariera 19 52.78%
Banii, suntem un forum alcatuit majoritar din oameni prosperi 4 11.11%
Profesia, dar opinia mea este minoritara pe acest forum 10 27.78%
Banii, dar opinia mea este minoritara pe acest forum 3 8.33%
Voters: 36. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-09-2005, 06:14 AM
Galea Galea is offline
Membru
Bobocel

Default Cariera universitara

Stiu ca s-a vorbit de mai multe ori despre MBA si alte cursuri de Master, dar am o intrebare pt cei care urmeaza aici un Master.
La toate universitatile pe care le-am vizitat mi s-a spus ca tre sa cer facultatii din Romania sa trimita foaia mea matricola direct aici in USA, tradusa si echivalata in sistemul lor american.
Intrebarea mea este cum ati procedat, daca de tradus se mai gaseste cate ceva, cum ati facut cu echivalarea? La mine la facultate secretarele nu au auzit niciodata de asa ceva, si am facut facultate la Iasi, mare centru universitar.
Stiu ca nu e imposibil, ca na sunt romani la studii aici, dar as vrea sa imi impartasiti din experienta voastra.
Vreau sa aplic la un MBA, am dat TOEFL, dau acum GMAT-ul, dar ma impiedic de problema asta cu foile matricole. Si inca ceva, cica stamplila facultatii trebuie sa fie pe plic, ca un fel de sigiliu.
Multumesc!
Reply With Quote
Old 12-09-2005, 08:12 AM
adriana_1944 adriana_1944 is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Eu mi-am echivalat anul acesta foaia matricola si diploma de licenta aici, in State, in luna august sau septembrie, nu imi amintesc exact. Facultatea am terminat-o la Iasi, la Universitatea "Al. I. Cuza" si de la secretariat, la care am ajuns printr-o cunostinta din Iasi, mi-au fost trimise direct la firma acreditata de aici urmatoarele acte: o adeverinta in limba engleza (semnata si stampilata) din care rezulta numele si prenumele meu si probabil alte date personale, nr. si data eliberarii diplomei de licenta si a foii matricole, si alte patru documente pe care le-am trimis eu in tara persoanei care s-a prezentat la secretariat: fotocopie dupa diploma de licenta + traducerea legalizata in limba engleza, fotocopie dupa foaia matricola + traducerea legalizata in limba engleza. Nu a trebuit sa trimit nici o procura in acest sens. Contravaloarea serviciului a fost de 50 de euro, pe care universitatea i-a incasat legal. Ar fi bine sa gasesti o persoana care sa aiba timpul si nervii necesari sa-ti rezolve problema si eventual sa dea o mica atentie la secretara respectiva si totul va fi ok.
Reply With Quote
Old 12-09-2005, 08:38 AM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Si mie asta mi s-a parut cea mai spinoasa problema, in sensul ca desi eu am dat la tradus foile matricole, nu mi le-au acceptat de la mine din mana. A trebuit sa le trimit inapoi in tara, la universitate, si sa fie trimise la biroul de admiteri de aici direct de la secretariatul universitatii romanesti, cu semnatura si stampila, cam ca si recomandarile sigilate. Ideea de baza este ca sa nu fi trecut pe la tine, ca sa le falsifici. Dar atata timp cat cineva (in speta universitatea ta) gireaza prin semnatura si stamila pe plic, e in regula.

Dupa cate am inteles, aici e un lucru absolut normal, si de fapt de aceea ni se cere si noua asa ceva. Nu e asa mare lucru, du-te cu "o ciocolata" la doamna secretara de la rectorat si se rezolva. Asta daca mai esti in Romania. Daca nu, se mai complica un pic lucrurile.
Reply With Quote
Old 12-09-2005, 06:05 PM
Galea Galea is offline
Membru
Bobocel

Multumesc mult pentru rapunsurile voastre.
Adriana inteleg ca tu ti-ai echivalat diploma aici in USA, asta inseamna ca ai folosit echivalarea ca sa te inscrii aici la universitate, si nu a trebuit sa mai ai acte trimise din tara direct la universitate?
Virag,la tine inteleg ca ti-au aceptat foile matricole din tara trimise direct aici in USA in sistemul nostru de notare(1-10) fara sa ai o echivalare GPA.
Problema mea este ca lucuiesc in state, am foile matricole traduse si legalizate dar nu am diploma de licenta scoasa de la universitate. Cred ca o sa trebuiaca sa ma duc in tara si sa ma ocup de asta ca nu vad o alta solutie...
Multumesc inca o data
Reply With Quote
Old 12-09-2005, 07:17 PM
POPI POPI is offline
Profesor
Forumo-dependent

Mie mi-a spus cineva din US ca pentru echivalarea studiilor iti trebuie toata programa scolara pe toti anii defalcata. De fapt am si vazut asa ceva se prezinta ca o brosura care este stampilata pe fiecare pagina in parte cu stampila universitatii unde ai absolvit. Chiar traducatorul meu mi-a recomandat sa-mi scot o programa completa de la universitate deci nu de la facultate.
Reply With Quote
Old 12-10-2005, 12:13 AM
HoneyBunny's Avatar
HoneyBunny HoneyBunny is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu aplic anul acesta pentru doctorat si nici una dintre universitatiile la care aplic nu imi cere echivalarea diplomei .. toti mi-au cerut a "certified copy" si "authorized english translation" au spus ca echivalarea o vor face ei dupa regulile lor.

Inainte sa plec am fost la secretariatul facultatii cu copie xerox dupa diploma si foie matricola si am rugat-o pe dna de acolo sa imi scrie pe fiecare copie "true certified copy" si sa stampileze si sa semneze langa ... si asa a si facut si in plus mi-a spus ca a mai facut asta si pentru altii , in plic am mai pus si traducerile legalizate pentru cele doua acte si ea mi-a sigilat plicul si a pus stampila pe el si a semnat peste margine ca sa arate ca nu a fost desfacut.

Nu cred ca trebuie sa mergi neaparat in tara vorbeste cu secretara la telefon si spune ca trimiti un parinte sau un prieten.

Mult succes!
Old 12-10-2005, 05:15 PM
Forumar fidel
Loterist confirmat

Eu mi-am facut echivalarea GPA (la WES) pe care am vrut initial sa o folosesc pentru a lucra in invatamint si nu pentru a ma inscrie la alte cursuri gen master sau doctorat. Intre timp m-am razgindit cu privire la viitorul meu aici si dupa ce voi da testele necesare abia atunci voi incepe sa aplic pe la universitati si sa vad de programe (deocamdata nu sint hotarita spre ce domeniu sa ma orientez). Oricum mai am multe de invatat la engleza.
Reply With Quote
Old 12-10-2005, 05:20 PM
Forumar fidel
Loterist confirmat

Actele (vezi primul meu mesaj) de la universitatea la care am terminat au fost trimise direct la firma acreditata, iar WES mi-a trimis prin posta, in baza documentelor primite din Romania, echivalarea GPA.
Reply With Quote
Old 12-14-2005, 08:17 PM
dragom_dan's Avatar
dragom_dan dragom_dan is offline
Junior Member
Bobocel

cum imi echivalez studiile in america? am terminat constructii !!
Old 12-15-2005, 10:32 AM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Apropos de GPA si echivalari: iti trebuie notele transformate in sistemul lor atunci cind te duci la o universitate buna sau cind e in joc o bursa mare (un fellowship), altfel nu e neaparata nevoie. Depinde de cita experienta au cei din facultate cu romanii, pentru ca lor li se cere un fel de matricola originala, care la noi nu prea exista - daca au experienta cu romanii, pot sa nu mai solicite paraverificari, stiut fiind ca vor primi ca acelasi lucru si de la facultate. Foaia lor matricola nu e una si buna ca la noi - la ei orice extras din catalog este un act oficial, egal cu celelalte 100 pe care le poti cere in acelasi timp si numit "original". Cei care nu au experienta, cind vad "copie", cer lamuriri fiindca ei ar vrea "originalul".

Probabil ca in vederea angajarii, diplomele trebuie verificate de o agentie de verificare, care are prostul obicei de a le subestima (din inginer devi subinginer, din subinginer nimic, din medic devii bachelor precum absolventii celorlalte facultati etc.) Agentiile astea, am auzit, ar cere cartea cea groasa, cu toata programa, pe linga foaia cu note... si mai vor si bani.
Multumesc! Iti spun "multumesc", pentru ca mi s-a spus pe forum sa spun asta cat mai des, pana la punctul cand fraza are aceeasi valoare cu declaratiile de iubire ale liceenilor din filmele americane despre Valentine.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules