Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-21-2020, 01:35 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Expirare Duration of Stay

Salutare loteristi si bine v-am regasit!
Sper ca sunteti bine, sanatosi si departe de virusosi (n-am gasit alta rima )

Am cateva intrebari pentru voi dar mai inainte de toate sa va prezint situatia:
o am pe maica-mea la mine cu viza de turist b1/b2 si ar trebui sa se intoarca in Romania pe 15 aprilie (asa are bilet de intoarcere), lucru ce pare tot mai imposibil acum. Cand a intrat in America, i-au pus drept de sedere pe pasaport un an de zile (Oct 20 2020). Initial am crezut ca vamesul o fost beat, dar am aflat si de alti romani din zona ca ar fi primit la fel, un an de sedere pe pasaport. Tot ei mi-au spus ca orisicum tot nu trebuie sa depasesti clasicul 6 luni ca sa nu ai problem. Am cautat prin immigration laws si n-am aflat nimic de 6 luni, ce iti scrie pe pasaport e considerat cat poti sa stai legal.
Si acum intrebarile pentru voi:

1. Pot sa o tin pana in Octombrie fara sa riste alte probleme, ca as mai vrea sa mai vina la mine si in viitor?
2. Presupunand ca raspunsul la 1 e "Da". Cat ar trebui sa stea in Romania dupa ce pleaca de aici: tot 6 luni ca inainte sau un an daca acuma sta un an in America?
3. In cazul in care esti blocat aici din cauza de virus, cu cine ar trebui sa iei legatura: officeul la care ai avut port of entry sau CPB headquarter ?
4. Mai e cineva pe aici in situatia asta, sau asemanatoare?

Am incercat sa obtin informatii fara succes de pe CBP sites, tot ce am aflat e ca ar fi o procedura in lucru pentru cei blocati pe aici din cauza de covid. Am fost prea ocupat sa incep sa sun, dar cred ca o sa incerc in weekend.

Multumesc frumos si s-auzim de bine!
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.

Last edited by Aramis; 04-01-2020 at 12:23 AM. Reason: Titlul nu are legătură cu mesajul
Reply With Quote
Old 03-30-2020, 09:54 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

1. Pai e la risc. Nu poti prelungi viza pe motiv de coronavirus? https://www.uscis.gov/visit-united-s...tend-your-stay
2. Nu stiu. Auzisem de 6 luni... dar te rog verifica.
3. Mama ta e cetatean Roman. Trebuie sa ia legatura cu o amasada romaneasca si sa ia un zbor d-ala special daca doreste/trebuie sa se intoarca. Nu ma bazez ca autoritatiile americane vor sarii in ajutorul detinatorilor de vize.
4. Sunt convins ca mai sunt si altii in situatia asta, insa forumul asta nu prea mai e frecventat din pacate. Verifica si pe forumurile altor natii (precum Indienii )

Succes! si Sanatate!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules