Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-04-2018, 05:30 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

norwegian ofera curse transatlantice sub 100 de dolari de vreo 6 luni de zile cu plecare din new york, este de inteles ca pentru vara biletele s-au vandut ca painea calda, cei interesati de informatie urmariti in viitor aceasta companie.
Old 04-04-2018, 05:33 AM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Mda, greu de zburat si din fundul Louisianei. Trebuie sa gasesc alte variante din NOLA in cateva optiuni ale Norwegian si apoi spre Romania si per total Nu ies cu mult Mai ieftin. Si inca o problema, cand iei biletele din Mai multe locuri, de au avioanele intarziere si pierzi conexiunea e fix doar problema ta sa iti faci rebooking si ustura, Mai ales cand e vorba de o intreaga familie. Asa ca, dupa studiat diverse combinatii, tot cu Lufthansa cap-coada, luate biletele in zi de Marti, am rezolvat un drum acasa la vara.
Reply With Quote
Old 04-04-2018, 05:40 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
man da carcotas esti... pana acum vreo 2 saptamani era plin de zboruri transatlantice la 70 dolari, adevarat ca vine vara si lumea si-a luat bilete din timp... da mata esti om batran de nu poti sa te deplasezi de exemplu pana la new york cu un alt avion?
Clauida, nu sunt om batran, dar dupa cum zicea si Pisicutza, ajungi cam tot pe la pretul ala.

Eu fac calculul in felul urmator:
- Pret
- Timp
- Confort

Pentru unii, banii inseamna tot si deci aleg mereu varianta cea mai ieftina indiferent ca trebuie sa faca 4 escale prin aeropoarte dubioase si ca trebuie sa astepte ore in sir si ajung la destinatie dupa 3 zile.

Pentru altii, este foarte important timpul. Vacantele pentru cei care lucreaza in SUA sunt scurte si este in gereal destul de greu sa-ti iei o vacanta extinsa de la un angajator american. Vrei, deci sa ajungi la destinatie cat mai repede ca sa-ti incepi vacanta cat mai curand.

Iar altii vor confort. Poate nu vreau neaparat clasa I, dar cand calatoresti cu familie (copii sau paranti in varsta) vrei confort precum: un loc convenabil in avion, un avion relativ mic, decolare dinntr-un aeroport aproape de casa si la o ora rezonabila si cat mai putine escale si daca sunt escale sa fie cu timp de asteptare adecvat, la inceput de drum si sa fie in aeropoarte decente.

Cu Norvegian este ok pentru cei care vor pretul cel mai mic indiferent de timp si confort. Cu toate astea, trebuie sa zbori cu escale si cu alte companii, ceea ce inseamna ca faci check-in de multiple ori si, cel mai probabil, platesti taxe de aeroport de mai multe ori pentru ca ai bilete separate. Cand ajungi la destinatie si tragi linie, poate esti cu 20% mai ieftin per total, dar asta e pretul pe care-l dai pe timpul si confortul pierdut.

Cursele directe pana in Bucuresti ofera un confort crescut si economisesti si timp, in special pentru cei din Canada.
Ce vreau sa zic prin confort crescut? Este foarte convenient sa nu mai faci escala in Europa dupa ce ai zburat vreo 8 ore peste ocean pentru ca vei fi foarte obosit si fusul orar te da peste cap. O escala la inceput de drum (in Toronto sau Montreal) este mult mai confortabil indifenet de unde zbori din SUA.
La timp, inafara de cei din Canada nu prea economisesti ca tot tre sa faci escala. Dar, pentru mine insa este mai convenient pentru ca eu prefer sa conduc vreo 4 ore acasa la mine pana la Toronto decat sa zbor pana acolo. E de dezbatut daca e mai rapid un zbor de o ora (plus timpul in aeroport) sau condus de 4 ore. Cred ca cei de la Top Gear/Grand Tour au facut cateva astfel de curse .
La pret, dupa cum am spus, a fost undeva la $1000/pers (zborul direct din Toronto), iar - paradoxal - zborul din Detroit cu escala in Toronto era chiar mai ieftin: $800/pers.
Scump? poate ca da, dar comparand cu preturile de acum cativa ani (erau si la $1700/pers cu escala in Europa) si luand in calcul timpul economisit si confortul (deci lipsa de escala in Europa), eu zic ca e un deal destul de bun.
Reply With Quote
Old 04-16-2020, 06:43 AM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Zbor anulat pe 2020

Salutare tuturor,

In caz ca nu stiati, zborurile directe Toronto-Bucuresti, respectiv Montreal-Bucuresti au fost anulate de catre Air Canada pentru vara anului 2020.
Sursa: https://www.aircanada.com/ca/en/aco/...ml#/atlantic-3
Daca aveti deja bilet nerambursabil, aveti optiunea sa anulati biletul contra unui voucher pentru toata suma valabil pentru 24 de luni sau daca ati luat bilet rambursabil, il puteti anula si va luati banii inapoi minus penalizarea de anulare. Puteti de asemenea opta sa schimbati zborul pentru alte rute fara cost suplimentar.
Eu nu m-as baza ca rutele astea se vor redeschide atat de repede in 2021 avand in vedere pierderile enorme pe care le vor suferi Air Canada din cauza crizei din 2020.
Reply With Quote
Old 04-17-2020, 02:40 AM
Profesor
Forumo-dependent

numai tie iti placeau cursele din Canada. Te priveste...
Old 05-07-2020, 06:24 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
numai tie iti placeau cursele din Canada. Te priveste...
Ei, era o cursa directa de pe continentul asta pana in Romania.
A fost short lived, la fel ca "New York - Bucuresti" cu Tarom in anii '90.
Cred ca mai avem de asteptat inca 30 sau 50 de ani pana vedem curse directe cu Romania din SUA.
Dar ia zi, cum o mai duce Norwegian in zilele de azi? Ca numai tie iti placeau cursele cu ei :P
Reply With Quote
Old 05-17-2020, 11:05 PM
Profesor
Forumo-dependent

buna,
nu stiu cum o duce in comparatie cu alte companii pur si simplu pentru ca nu intentionez sa zbor in viitorul apropiat. De curiozitate sa vad daca mai ofera curse m-am uitat destul de recent, acum vreo doua saptamani, la o cursa imaginara New York - Barcelona (am niste rude in Barca); aveau curse o data pe luna, peste vara, dar restrictiile cu covidul erau implementate in forta peste tot. Nu am studiat deloc situatia altor companii aeriene asa ca nu stiu care cum se situeaza, insa de cele americane am aflat ca au nevoie de subventii guvernamentale. Imi intra titluri de articole cand deschid netul, nu ca as fi cautat stiri. Eu zic ca Norwegian o sa reziste, nu piere...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules