Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Europa

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-23-2015, 06:34 AM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Romanians are coming

https://www.youtube.com/watch?v=Yb1AkaKJL08
Reply With Quote
Old 02-26-2015, 12:00 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Nu stiu de ce s-au isterizat ambasada si guvernul, dar mie mi s-a parut super ok reportajul, nu am vazut nimic tendentios si e chiar profi. Btw, a aparut si episodul 2 pe youtube.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 02-26-2015, 04:35 PM
sorin1987 sorin1987 is offline
Membru
Invatzacel

Eu desi locuiesc in UK, nu am vazut niciun episod din aceasta serie (ca sa nu ma enervez), dar am citit despre acest documentar in ziar si pe site-urile de presa romanesti.

Lumea a protestat aici, la Londra, nu din cauza ca povestile celor din acel reportaj nu ar fi reale sau ar fi distorsionate ci din cauza ca de fiecare data cand vine vorba sa prezinte ceva despre romani ii prezinta numai pe tiganii care scormonesc in tomberoane, pe romanii care vin aici sa fure sau sa traiasca din welfare.
Pentru acest documentar au intervievat studenti romani in UK, dar i-au contactat apoi sa ii anunte ca au ales sa nu prezinte povestile lor in reportaj.

La fel a fost si cu celebrul Victor, care a venit aici cu primul avion in Ianuarie 2014. Prima data pe aeroport s-au indreptat catre un roman care a coborat din avion, dar nu le-a convenit pentru ca era medic, care avea contractul de munca deja semnat.

Mereu sunt prezentati cei 5%, nu cei care lucreaza, care platesc taxe.

Cred ca din cauza asta sunt indignati cei care au protestat.
Reply With Quote
Old 02-26-2015, 06:21 PM
alex_hobea alex_hobea is offline
Membru
Invatzacel

Nici eu nu consider ca documentarul, cel putin cele doua episoade pe care le-am vazut pana acum, este facut cu rea-intentie. Parerea mea este ca au vrut sa spuna povestea unui anumit segment de populatie si anume a celor cu o situatie materiala foarte dificila in tara, fara cine stie ce educatie si cu posibilitati foarte reduse de a-si gasi un loc de munca decent in UK dar care sunt atrasi in Marea Britanie de perspectiva unei vieti mai bune iar acest lucru se dovedeste din pacate un miraj.
Personal cred ca intentia lor a fost sa arate cat de grea este viata pentru cineva care alege sa vina in UK pentru a muncii fara a avea o calificare speciala.
Nu arata oameni veniti la furat, toate povestile sunt ale unor oameni aflati intr-o situatie limita care vor sa munceasca si fac eforturi sa isi gaseasca un loc de munca pentru a putea trimite ceva bani in tara, pentru cei ramasi acolo.
Nu stiu procentual care este raportul intre cei care lucreaza in UK si isi permit un trai decent si restul, asemeni celor din acest serial dar cred ca e mult mai mare de 5%. Problema este ca cei din acest serial ies in evidenta pentru ca nu isi permit o locuinta si stau prin tot felul de locuri publice. Omul obisnuit pe ei ii vede si probabil se intreaba automat "de ce" sunt diferiti. Iar serialul explica, din punctul meu de vedere destul de bine cauza acestui fenomen. Serialul nu ii descrie pe cei veniti la furat si sunt convins ca ei sunt in numar mult mai mare decat amaratii care aleg sa munceasca chiar daca salariul nu le permite nici macar o locuinta.
Nu vreau sa le iau apararea englezilor dar din punctul de vedere strict al acestui serial nu cred ca au prezentat realitatea partinitor.

07.06.2013 - Status check (WinneR)
13.06.2013 - Forms sent to KCC (Posta Romana - EMS)
20.06.2013 - Forms delivered at KCC
18.10.2013 - Status update
19.11.2013 - Medical Exam (Regina Maria)
04.12.2013 - Interview (Successful)
26.12.2013 - USCIS Immigrant fee payment ($165)
16.01.2014 - POE LAX - Tom Bradley International Terminal
10.02.2014 - SSN
13.02.2014 - California Driving License
01.03.2014 - Green Card received
Reply With Quote
Old 02-26-2015, 09:24 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Nu cred ca'i cazul sa "protestam", si nu stiu de unde atita "sensibilitate". Nu au deformat lucrurile. Fenomenul e similar cu sentimentele si protestele Romanilor vis a vis de reportajul cu orfelinatele din Ro produs prin 2000, Ne irita cind strainii vad si realitatile de care nu sintem mindri.
E evident sa nu difuzeze cazuri de succes, care s'au integrat, ca aia nu'i deranjeza.
Reply With Quote
Old 02-26-2015, 11:46 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default channel 4

Din cate am vazut pe site-ul Channel4 exista un clip cu Printesa Mariana, probabil un caz de succes, sau cel putin cred ca arata o altfel de imagine a Romaniei.(nu mi s-a incarcat)
Eu cred ca serialul asta incearca sa aduca dreptate si adevarul din spatele stirilor despre imigrantii romani care circula in UK. Chiar se arata intr-un episod cum un politician britanic vorbeste de "Romanian Gangs", mai precis vreo 25000, si suna de parca ar fi singura problema a Angliei. In locul lor as fi mult mai Óngrijorat de imigranți musulmani care au Óntr-adevar intentia de a distruge civilizatia britanică, au si declarat-o deschis. Dar, după cum spune si serialul, englezii au impresia ca noi suntem talibani sau ceva de genu si apoi se arata realitatea: nu, tiganii romani sunt doar niste saraci care incearca sa faca un ban cinstit pentru a-si ingriji familiile. Desigur ca exista si mafia. Stim bine cazurile cu Romanii din Anglia si furtul de credit carduri la ATM.
Sincer, mi-a placut serialul, prezintă realitatea, efectiv si abia astept sa vad si episoadele cu oamenii de succes. Mi-a placut, de ex. povestea cu acea doamna care lucra ca asistenta medicala. Și comentariul naratorului : "de unde vin eu, nu exista copii care sa-si abandoneze parintii intr-un camin de batrani [...]dar poate e de inteles cand ai multi bani si timp putin sa nu mai ai grija de ei" sau ceva de genul asta... o palma lată pe fața englezilor din partea unui țigănuș. si e valabilă si la Americani. Si dacă sunteți atenți la narațiune, veți mai observa alte astfel de subtilități.
Reply With Quote
Old 02-27-2015, 07:05 PM
Adanean Adanean is offline
Membru
Invatzacel

Default Romanians are coming

Realitatea este ca exista doua Romanii, una a oraselor mari cu oameni care sunt adaptati zilelor noastre, sunt situate de regula in zona vestica a tarii; si o Romanie a oamenilor cu educatie putina, in zona rurala, de obicei in localitati situate in zona estica. Bucurestiul este un amestec din ambele.
Depinde de realizatorul care face documentarul, depinde de ce vrea sa scoata in evidenta. Daca vrea sa faca audienta prezinta partea mai intunecata, daca vrea sa prezinte lucrurile in mod obiectiv ar trebui sa prezinte toate partile si telespectatorul sa traga singur concluziile. Oricum fata de anii 90 parca imaginea Romaniei este mai buna, din fericire pana acum nu am vazut tiganii care fura si au speriat Europa.

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
mie mi s-a parut super ok reportajul, nu am vazut nimic tendentios si e chiar profi.
Parerea mea este ca reportajul nu este profi, dar poate parerea mea sa fie contrazisa in urmatoarele episoade.

Last edited by Adanean; 02-27-2015 at 07:11 PM.
Reply With Quote
Old 02-28-2015, 06:10 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Adanean View Post
Realitatea este ca exista doua Romanii, una a oraselor mari cu oameni care sunt adaptati zilelor noastre, sunt situate de regula in zona vestica a tarii; si o Romanie a oamenilor cu educatie putina, in zona rurala, de obicei in localitati situate in zona estica. Bucurestiul este un amestec din ambele.
Depinde de realizatorul care face documentarul, depinde de ce vrea sa scoata in evidenta. Daca vrea sa faca audienta prezinta partea mai intunecata, daca vrea sa prezinte lucrurile in mod obiectiv ar trebui sa prezinte toate partile si telespectatorul sa traga singur concluziile. Oricum fata de anii 90 parca imaginea Romaniei este mai buna, din fericire pana acum nu am vazut tiganii care fura si au speriat Europa.

Parerea mea este ca reportajul nu este profi, dar poate parerea mea sa fie contrazisa in urmatoarele episoade.
Daca te astepti cumva ca episoadele urmatoare sa iti prezinte povestile de succes ale romanilor din UK, mai bine nu te uita - sa nu te enervezi, la fel cum face Sorin.
Pentru mine profi inseamna cu totul altceva, povestea e bine structurata, naratorul are farmec, ma tine cu sufletul la gura si vreau sa vad ce au reusit si ce nu oameni care romania nu le-a dat absolut nici o sansa. Pentru mine reusita unuia dintr-astia cu care romanii puritani in general nu se mandresc, valoreaza mult mai mut decat orice poveste de succes a unuia care a avut sansa sa plece in viata mai din fata.
Ce imi place mie cum ii consideram pe altii xenofobi, rasisti cand ne spun ce probleme avem, dar noi impartim romania in est si vest, in orase mari si zone rurale. Ei bine afla ca orasele tale mari din romania sunt si au fost tot un fel de Londra pentru multi dintre saraci, iar daca e sa-i cauti la origini pe multi dintre oamenii de valoare s-ar putea sa ai surpiza sa-i gasesti in zonele rurale.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 02-28-2015, 08:53 AM
marcopolo marcopolo is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Adanean View Post
Stim ca Banatu'i fruncea, stim de Mitici si de atitudinea fals superioara a celor care sunt mai aproape de Viana (si asta-i face mai destepti/frumosi/etc) fata de restul tarii dar hai sa fim totusi realisti. Prosti si destepti sunt peste tot in lume, deci si in estul dar si in vestul tarii. Nu stiu (stiintific vorbind) daca procentul de oameni prosti este mai mare in est decat in vest, raportat la populatia din zona respectiva dar stiu ca o astfel de impartire a Romaniei nu este semn de "om adaptat zilelor noastre" ci in cel mai fericit caz fudulie. A trai in Bucuresti este o provocare constanta careia nu stiu cati din "cei adaptati zilelor noastre" i-ar face fata.Iar educatia (intr-o tara care fabrica diplome pe banda) nu cred ca este strict legata de destaptaciune si nici nu te crediteaza cu bun simt. Parerea mea
Reply With Quote
Old 02-28-2015, 11:55 AM
Adanean Adanean is offline
Membru
Invatzacel

Nu noi am impartit Romania in doua, ci istoria noastra este diferita. In forma actuala Romania este un stat relativ tanar, zonele geografice s-au dezvoltat diferit la fel si populatia. Ne place sau nu ne place asta este, in viitor vestul se va dezvolta si mai mult iar estul va ramane pe loc iar diferenta va fi din ce in ce mai mare. "Profi" nu inseamna sa arati doar slabiciunile unei natii, trebui sa sa arati tot tabloul. Am rude si cunostiinte multe care lucreaza prin toata Europa ca medici, ingineri si bineinteles asistenti sociali. Cei care nu stiu sa faca nimic in tara si sa astepte doar ajutoare de la stat sigur nu se vor descurca in nici o tara de pe glob. Insa nu este vina lor ca nu se pot descurca, este vina societatii din care provin.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules