Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-21-2021, 11:17 AM
Cosmin7's Avatar
Cosmin7 Cosmin7 is offline
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
Originally Posted by Zuzustele View Post
Nu voiam sa tinem in suspans pe nimeni, Cosmine! Am fost un pic la mare, ne-am relaxat, ca am avut un an greu. Inca nu avem o decizie finala, deci suspansul se prelungeste si pentru noi. Balanta inclina deocamdata catre nu, dar mai avem timp de gandire pana la anul.

Este greu sa te dezradacinezi dintr-un loc in care ai ceea ce iti doresti, apoi sa o iei de la capat in alt loc in care exista doar premise favorabile, nu certitudini.

In principiu, pe fondul tendintelor actuale de mutare a activitatilor sociale catre gruprurile de Facebook, dar si a lipsei de interes in ceea ce priveste migratia spre America, cel mai probabil acest forum va muri.

Va doresc sa fiti fericiti indiferent de locul in care veti alege sa traiti.
Old 07-26-2021, 10:08 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Buna seara!
Eu sper sa nu "moara" acest forum. Am citit cu interes postarile voastre si, m am regasit in framintarile si indoielile celor care sint in cumpana sa plece sau nu. Acum multi ani, cind locuiam in Romania as fi plecat oricit de multi bani as fi avut. Acum cind sint cetatean in alta tara europeana, cu viata implinita imi promit din cind in cind ca o sa mi fac un concediu in USA, sa vizitez cite ceva.....Oricum USA, din cite citesc, si vad pe la televizor nu mai este cea ce a fost, sau ceea ce credeam noi din acea Romanie ca este......
Old 07-29-2021, 04:38 AM
daniborca's Avatar
daniborca daniborca is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by skynet View Post
Buna seara!
Eu sper sa nu "moara" acest forum. Am citit cu interes postarile voastre si, m am regasit in framintarile si indoielile celor care sint in cumpana sa plece sau nu. Acum multi ani, cind locuiam in Romania as fi plecat oricit de multi bani as fi avut. Acum cind sint cetatean in alta tara europeana, cu viata implinita imi promit din cind in cind ca o sa mi fac un concediu in USA, sa vizitez cite ceva.....Oricum USA, din cite citesc, si vad pe la televizor nu mai este cea ce a fost, sau ceea ce credeam noi din acea Romanie ca este......

USA, Canada, Australia, NZ sunt cu totul altceva decat Europa, nici nu se compara ! Cui ii place Europa foarte bine, se poate stabili unde vrea muschiul lui.Cui nu ii place, are alternativele de mai sus, mai greu de ajuns, mai departe de Romania dar asta e.
DS-260: COMPLETED May 14, 2017
Medicals: Aug 13, 2018
Interview Date: Sept 10 ,2018
Interview Status: .Successful - Visa Issued
POE: January 9 , 2019 Budapest - Paris - Los Angeles CA
POE: January 16 Los Angeles CA - Fort Lauderdale FL ( nu se compara CA cu FL )
SSN Arrived: January 23 2019
GC Arrived: January 28, 2019
Citizenship: cand o fi ...
Reply With Quote
Old 07-30-2021, 06:09 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Si eu sper la fel, am invatat totul despre loterie de aici si am primit mereu sfaturi f bune despre proces si despre ce e aici. Acuma depinde ce iti face tie placere si ce lifestyle ai cand alegi o tara sau alta. In general ptr mine Europa toate tarile sant la fel nu e mare diferenta in arhitectura sau in stilul de viata prea mare. Incerc sa ma gandesc daca e o tara de acolo care n-am vazut-o hmmmm, Austria cred in rest am fost peste tot.

Sant plusuri si minusuri peste tot, a huge turn off daca vrei sa vii aici e sanatatea. Daca nu esti sanatos nu veni aici fiindca e f mare problema cu sistemul medical. Vizitele la doctor sant peste 3 luni, daca nu ai insurance esti terminat, daca ai insurance tot te pune sa platesti, e f problematic cu sistemul medical. La voi e mult mai bine din ce citesc eu, Spania, Franta aveti pe free la spital and so on.

Aici sant f multe diferente de la o zona la alta. Poti sa stai intr-un stat unde o casa e 50-100 mii, Missouri, poti sa stai intr-un stat unde nu e nicio casa sub 1 mil cum e San Jose, Cal. Poti sa ai intr-un stat 7-8 mii pe luna in altul poti sa ai 1400. Si sa nu crezi ca iti iei casa daca esti cashier la Target sau la Walmart in niciun stat. Trebuie sa ai un job care nu poate sa-l faca oricine, daca oricine poate sa faca ce faci tu atunci plata e mica.

Noi vrem sa ne retragem la pensie in Spania, am inceput deja sa cautam sa cumparam ceva pe acolo de pe acuma da' inca studiez legile si cum sa facem. Buletinele de Ro trebuie reinnoite ca sa ne lase sa stam acolo. Nu este nici aici paradisul da la unii le place, la altii nu ca peste tot.

Quote:
Originally Posted by skynet View Post
Buna seara!
Reply With Quote
Old 08-05-2021, 06:21 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Zuzustele View Post
Nu voiam sa tinem in suspans pe nimeni, Cosmine! Am fost un pic la mare, ne-am relaxat, ca am avut un an greu. Inca nu avem o decizie finala, deci suspansul se prelungeste si pentru noi. Balanta inclina deocamdata catre nu, dar mai avem timp de gandire pana la anul.
Salut Zuzustele
Dumnezeu ti-a intins mana a doua oara. Imi aduc aminte ce dezamagita ai fost (sau asa parea) cand nu ti-a mai venit randul prima data cand ai castigat. Parca mi-a dat si mie o lacrima caci nici mie nu mi s-a parut drept. Dar, acuma ai din nou sansa asta. Da, viata s-a schimbat, voi ati merg inainte si nu v-ati uitat in urma... adica, v-ati uitat un pic asa din moment cei ai aplicat din nou , dar e clar ca sunteti stabili si o emigrare in momentul asta va va destabiliza viata.
Cred eu acuma, ca e foarte importat ca amandoi (tu si sotul... dar si copilul) sa fiti pe aceeasi lungime de unda, sa cadeti de comun acord la o solutie. Am auzit povesti nasoale cand unul a vrut sa mearga si a decis pentru intreaga familie numai ca ajunsi acolo sa inceapa certuri, neintelegeri, etc. Dar au fost si povesti de regret cand unul din soti a tinut familia pe loc in RO.
Daca va veti hotari sa veniti in SUA tre sa intelegi ca va fi greu la inceput si pentru o perioada (care poate fi de la 3 luni la 2 ani) stilul vostru de viata nu va fi la fel. Insa mai incolo va fi mai bine, sunt convins (caci am vazut-o cu ochi mei la altii).
Aici e nevoie de o privire in ansamblu a vietii voastre- pe termen lung si foarte lung. Pe termen scurt decizia este poate ca "Nu", nu are sens sa plecati, dar tre gandit pe termen lung. Voi la 50, 60 de ani si copii vostrii cand vor fi de varsta voastra acuma, in ce societate vreti sa fiti? E nevoie sa cunoasteti cu adevarat sistemele atat cel romanesc cat si cel american cu toate beneficiile, dezavantajele dar si potentialele. O informare rapida de la TV, Facebook, Youtube sau ceva articole din bloguri poate nu ar fi de ajuns. Lucrurile trebuiesc puse in perspectiva voastra caci sunt oameni care au dus-o f. bine in RO si au regretat plecarea dar sunt si cei care desi erau bine plasati in RO, in SUA au urcat si mai sus (material, spiritual, etc.). Daca ii ascultati numai pe aia care in RO maturau strazi, atunci sigur ca SUA a fost pentru ei cel mai frumos lucru care li s-a intamplat.
E deci nevoie sa va cunoasteti si pe voi, potentialul vostru, caracterul vostru.
Eu, personal, am avut dubii mari la plecare... aveam un job foarte bun si perpective de viitor foarte bune. Pe langa asta nu prea am caracter de aventurier. A fost greu sa las in urma totul si s-o iau de la capat, dar aveam 23 de ani si eram la inceput de cariera (si viata de adult) si a fost ok si acuma nu regret ca am plecat. Nu mi-e dor de Romania neaparat... gasesc si aici aceleasi placeri, locuri de vizitat si facut, oameni, mancare, case, masini, etc. Imi e dor doar de parintii mei.

La urma urmei, eu iti doresc sa fi si sa ramai dintr-o bucata, si sa traiesti acolo unde vei fi cea mai fericita. Iar cand vei lua decizia finala si vei trece de "point of no return", sa nu te mai uiti inapoi niciodata! Cel mai greu este atunci cand nu stim ce vrem si cand nu suntem fericiti cu ce avem.

Succes!
Reply With Quote
Old 08-07-2021, 02:16 AM
daniborca's Avatar
daniborca daniborca is offline
Membru
Invatzacel

Default ai dreptate Radius

si noi am patit la fel, la inceput a fost cam greu dar dupa 6 luni mai bine, dupa un si mai bine si acum dupa 2.5 ani ne-am cumparat si casa, serviciu este ok.
Din pacate parinti mei au murit dar sotia mai are parintii in tara.Ne-am propus sa mergem anual acasa, deocamdata ne-am tinut de promisiune.
DS-260: COMPLETED May 14, 2017
Medicals: Aug 13, 2018
Interview Date: Sept 10 ,2018
Interview Status: .Successful - Visa Issued
POE: January 9 , 2019 Budapest - Paris - Los Angeles CA
POE: January 16 Los Angeles CA - Fort Lauderdale FL ( nu se compara CA cu FL )
SSN Arrived: January 23 2019
GC Arrived: January 28, 2019
Citizenship: cand o fi ...
Reply With Quote
Old 08-20-2021, 10:28 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by cout3 View Post
Si eu sper la fel, am invatat totul despre loterie de aici si am primit mereu sfaturi f bune despre proces si despre ce e aici. Acuma depinde ce iti face tie placere si ce lifestyle ai cand alegi o tara sau alta. In general ptr mine Europa toate tarile sant la fel nu e mare diferenta in arhitectura sau in stilul de viata prea mare. Incerc sa ma gandesc daca e o tara de acolo care n-am vazut-o hmmmm, Austria cred in rest am fost peste tot.

Sant plusuri si minusuri peste tot, a huge turn off daca vrei sa vii aici e sanatatea. Daca nu esti sanatos nu veni aici fiindca e f mare problema cu sistemul medical. Vizitele la doctor sant peste 3 luni, daca nu ai insurance esti terminat, daca ai insurance tot te pune sa platesti, e f problematic cu sistemul medical. La voi e mult mai bine din ce citesc eu, Spania, Franta aveti pe free la spital and so on.

Aici sant f multe diferente de la o zona la alta. Poti sa stai intr-un stat unde o casa e 50-100 mii, Missouri, poti sa stai intr-un stat unde nu e nicio casa sub 1 mil cum e San Jose, Cal. Poti sa ai intr-un stat 7-8 mii pe luna in altul poti sa ai 1400. Si sa nu crezi ca iti iei casa daca esti cashier la Target sau la Walmart in niciun stat. Trebuie sa ai un job care nu poate sa-l faca oricine, daca oricine poate sa faca ce faci tu atunci plata e mica.

Noi vrem sa ne retragem la pensie in Spania, am inceput deja sa cautam sa cumparam ceva pe acolo de pe acuma da' inca studiez legile si cum sa facem. Buletinele de Ro trebuie reinnoite ca sa ne lase sa stam acolo. Nu este nici aici paradisul da la unii le place, la altii nu ca peste tot.
Am mai mult decit clar ca sistemul de sanatate din USA e dificil, mie personal imi pare complicat si greoi. Nu as schimba Europa in prinvinta asta. Si asta ca in ultimii ani,datorita intrarii de emigranti(ilegali) sistemul s a deteriorat mult....
Daca ai intrebari sau nelamuriri in privinta proprietatilor am sa ti las pe privat email ul meu.
Un salut!
Old 10-09-2021, 07:20 PM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Ma bucur ca mai este activitate pe aici si urez aplicantilor mult succes!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules