Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Europa

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-12-2011, 08:39 PM
Sorin_2002_'s Avatar
Sorin_2002_ Sorin_2002_ is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by ml2008 View Post
[/b]

Germania ar putea fi o optiune pe care o iau in calcul.

Nu stiu daca in situatia actuala este o solutie. Avem multi prieteni acolo , sora sotului este tot acolo, toti se pland de preturile la benzina , alimente,etc. Taxele sunt foarte mari acolo in comparatie cu america , de ex. Si pe nemti i-au anuntat ca taxele vor mai creste.

La ora actuala intre Romania sau Germania ce ai alege?Presupun ca Germania.
Stiu ca in intreaga Europa s-au scumpit preturile la carburanti si alimente, insa cei de acolo, datorita grilei de salarizare, suporta mult mai usor aceste scumpiri decat majoritatea populatiei din Romania.Si la noi au loc scumpiri ale produselor si utilitatilor, cel putin trimestrial, daca nu la 2 saptamani, in cazul carburantilor.De saptamana trecuta pretul benzinei a ajuns aici la 6 lei.Foarte mult pentru veniturile majoritatii populatiei.
O persoana care a fost in urma cu 3 saptamani in Germania, in landul Baden-Württemberg, la circa 20 km de Stuttgart,afirma ca in general acolo mancarea este mai ieftina decat in Romania.Acelasi lucru il spun si alte persoane care au fost recent in Germania.Noi in Romania cea mai mare parte din venit il cheltuim pe mancare si utilitati.Dupa cum merg treburile pe aici, majoritatea populatiei isi va cheltui venitul doar pentru mancare si utilitati .
Nu traim doar ca sa mancam dar nici sa iti cheltuiesti majoritatea banilor pe utilitati si mancare nu cred ca este ok.Asa doar supravietuim.De o evolutie nu mai poate fi vorba.
Anul trecut am aplicat pentru a 13 oara la DV, si este posibil sa mai aplic inca de 13 ori, cu acelasi rezultat, de aia m-am gandit la o posibila relocare in Germania.

Last edited by Sorin_2002_; 04-12-2011 at 08:45 PM.
Reply With Quote
Old 04-13-2011, 02:50 AM
ml2008 ml2008 is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Ada.T View Post
Daca platesti integral suma datorata in luna urmatoare, nu datorezi nici o dobinda pentru majoritatea credit cardurilor. In felul asta poti sa-ti cladesti credit history fara sa platesti dobinzi.

Noi ne platim mereu sumele datorate imediat. Asa am ajuns sa avem in credit score peste 740. Insa ei vor ca la sfarsit de luna sa ai minus pe cont. Si noi am evitat mereu asta.
Reply With Quote
Old 04-13-2011, 03:05 AM
ml2008 ml2008 is offline
Membru
Invatzacel

]La ora actuala intre Romania sau Germania ce ai alege?Presupun ca Germania.

Normal Germania.

Stiu ca in intreaga Europa s-au scumpit preturile la carburanti si alimente, insa cei de acolo, datorita grilei de salarizare, suporta mult mai usor aceste scumpiri decat majoritatea populatiei din Romania.Si la noi au loc scumpiri ale produselor si utilitatilor, cel putin trimestrial, daca nu la 2 saptamani, in cazul carburantilor.De saptamana trecuta pretul benzinei a ajuns aici la 6 lei.Foarte mult pentru veniturile majoritatii populatiei.
O persoana care a fost in urma cu 3 saptamani in Germania, in landul Baden-Württemberg, la circa 20 km de Stuttgart,afirma ca in general acolo mancarea este mai ieftina decat in Romania.

Asa era si acum doi ani cand eram noi in Germania. Si noi am locuit tot in BW. Acolo insa chiriile te usuca. Si acum benzina normala costa cam 1,6 Euro .

Acelasi lucru il spun si alte persoane care au fost recent in Germania.Noi in Romania cea mai mare parte din venit il cheltuim pe mancare si utilitati.Dupa cum merg treburile pe aici, majoritatea populatiei isi va cheltui venitul doar pentru mancare si utilitati .
Nu traim doar ca sa mancam dar nici sa iti cheltuiesti majoritatea banilor pe utilitati si mancare nu cred ca este ok.Asa doar supravietuim.De o evolutie nu mai poate fi vorba.

SI in Germania conteaza cat castigi . Daca ai un venit bun poti trai bine , insa greu poti economisi ceva. Mereu mai primesti cate o factura si tot asa. Joburi sunt acum in Germania insa depinde foarte mult de ce pregatire si experienta ai. Chiar daca suntem aici , sotul primeste saptamanal 7-8 oferte de munca din Germania. Chiar daca sotul le spune ca acum suntem in state ei tot insista. Mai ales ca dupa cum spun recrutatorii din Germania acum poate cere un salariu mai matre pentru ca are si experienta de America. Insa noua ne este bine aici si nu gandin la intoarcere. Bine un plus punct este ca sotul are si cetatenie germana si vorbeste perfect germana si engleza. Poate peste ceva ani cand ne vom apropia de pensie ( cu trei- patru ani inainte ) ne vom intoarce in Germania pentru ca acolo asigurarile medicale sunt mai ieftine.
Deci daca vorbesti bine Germana si lucrezi in domeniul atomotive sau IT ai sanse destul de bune sa primesti un job. Problema va fi doar daca firma va fi destul de convingatoare sa-ti obtina dreptul de munca.

Anul trecut am aplicat pentru a 13 oara la DV, si este posibil sa mai aplic inca de 13 ori, cu acelasi rezultat, de aia m-am gandit la o posibila relocare in Germania.

Relocarea in Germania asa cum am spus mai sus depinde de ce pregatire ai. Daca ai studii economice nu te gandi la relocare.
Reply With Quote
Old 04-13-2011, 06:16 AM
Ada.T's Avatar
Ada.T Ada.T is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by ml2008 View Post
Noi ne platim mereu sumele datorate imediat. Asa am ajuns sa avem in credit score peste 740. Insa ei vor ca la sfarsit de luna sa ai minus pe cont. Si noi am evitat mereu asta.
Platesti in luna urmatoare (nu imediat), inainte de due date, si nu vei fi charged dobanda (citeste credit agreement). Vei avea minus pe cont la sfirsitul lunii.
Reply With Quote
Old 09-11-2016, 09:38 PM
Sorin_2002_'s Avatar
Sorin_2002_ Sorin_2002_ is offline
Profesor
Forumo-dependent

Smile

Nu s-a scris demult aici.Ar fi fain daca persoane bine documentate despre acest subiect ar posta opinii proaspete pe aceasta tema.
ml2008, mai esti prin SUA sau ai revenit in Germania?

Quote:
Originally Posted by cal_user View Post
Da Musashi, aici nu se poarta “Ausländer Raus!”.
Nici in Germania nu se mai practica asa ceva desi fata de cateva sute de mii sau milioane de oameni, s-ar impune, pentru binele acelei tari.

Last edited by Aramis; 09-11-2016 at 10:24 PM.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules